Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Зміна членів
Зміна членів

Необрані наглядачі виборчих бюлетенів

У Верховній Раді України цього місяця проводять одні з найбільших торгів року, цього разу — за вакантні місця членів Центральної виборчої комісії. Справа у тім, що семирічний термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК закінчився ще 1 червня 2014 року, згодом спливла каденція ще одного, але склад комісії не оновлено досі. Станом на тепер мають бути замінені 13 членів. І от Президент Петро Порошенко 5 лютого 2018 року вніс до парламенту подання на кандидатів у нові члени Центрвиборчкому, а Комітет Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя підтримав рішення Гаранта 18 квітня. Наступна сходинка — за нардепами, бо саме вони ухвалюють більшістю голосів нових членів ЦВК, але не все так просто, бо в українському парламенті все має свою ціну. Відповідно, це потягло за собою так звану «парламентську кризу»…

Хто кого і чого

   Президент вніс на розгляд 14 можливих кандидатур на оновлення членів ЦВК. Однак парламенту ці кандидати не до вподоби, адже більшість їх є безпосередніми членами БПП або ж людьми Глави Держави. Це 14 осіб: Алла Басалаєва («Відродження»), Наталія Бернацька («Народний фронт»), Михайло Вербенський (БПП), Андрій Євстігнєєв («Батьківщина»), Ірина Єфремова («Народний фронт»), Ольга Желтова (БПП), Олег Конопольський (БПП), Світлана Кустова (БПП), Ольга Лотюк (БПП), Віталій Плукар (БПП), Євген Радченко («Самопоміч»), Тетяна Сліпачук («Воля народу»), Леонтій Шипілов (НФ), Тетяна Юзькова («Радикальна партія Ляшка»). Відповідно, лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, співголова групи «Відродження» Віктор Бондар та представники «Опозиційного блоку» і «Батьківщини» голосувати за подання відмовились, покликаючись на партійні квоти та наголошуючи на незаконності дій Президента, що ведуть до спроби зробити «ручну» ЦВК. Сторону БПП пояснюють відсутністю жодного представника їх у ЦВК у нинішньому складі. Торги за місця між Президентом і коаліцією не вщухали, і Рада 5 липня голосування зірвала. Проте Голова Верховної Ради Андрій Парубій зазначив, що вступати у новий виборчий період зі старим складом ЦВК — неможливо. Врешті-решт народні обранці вирішили грати на кількості членів, аби дійти консенсусу, і навіть подумують над збільшенням кількості членів Центральної виборчої комісії, аби і Президент, і всі фракції були задоволені своїми серед своїх. Але Верховна Рада голосування знову відклала.

Експертна думка

   Про те, що ж справді відбувається у парламенті та чи законні ці дії, «Ратуша» запитала у голови Львівської міської виборчої комісії Ігоря СЛІПЕЦЬКОГО. 
   «Згідно з законом, партії подають до Президента свої кандидатури, відповідно Глава Держави їх розглядає і подає на розгляд ВР. Тепер усе так і було. Президент має право подати їх у більшій кількості. Тобто є 13 вакансій, однак Президент має повноваження подати 14, чим він і скористався у цій ситуації. Тепер у парламенті тривають дискусії, щоб Президент подав менше, тоді рішення буде ухвалювати він, а не парламент. Мусимо розуміти, що це повноваження ВР — проголосувати й одного із тих 14 запропонованих відкинути, щоб загалом членів було 13. Ось і вся дискусія, — розповідає Ігор Сліпецький. — За законом України, повинно бути 15 членів ЦВК. Такого слова, як «квоти», не існує, це таке формулювання, аби парламент був зацікавлений у голосуванні. Президент мав би враховувати думку парламенту для того, аби депутати проголосували і затвердили кандидатів. Ніяких обмежень щодо кандидатур у законі немає, окрім того, що 2/3 мають мати юридичну освіту та всі повинні бути громадянами України. Від яких партій подаються претенденти — це лише на розсуд Президента, та й будь-які партії, не лише парламентські, можуть звернутись до Президента з пропозицією внести кандидатуру від них». 

   Стосовно того, що Петро Порошенко не подав кандидатів від «Опозиційного блоку», пан Ігор зазначив, що Президент має на це право. «Це його право —подавати чи ні. Ситуація виглядає так, що попередня каденція ЦВК влаштовує парламент. Якщо так брати, то там є два представники від БЮТу, від «Народного фронту», тобто фактично є всі, окрім представників від БПП. І тому складається враження, що у парламенті настала кризова ситуація, що БПП хоче поміняти ЦВК, а решта фракцій не зацікавлені в цьому. На мою думку, цей конфлікт інтересів потрібно якнайшвидше вирішити, поміняти членів ЦВК і вийти на вибори вже з новим складом, — прокоментував голова МВК. — Також нещодавно у парламенті була пропозиція змінити кількість членів ЦВК, щоб цифра 14 не була така принципова. Але тут є специфічний нюанс, нині є 15 членів, якщо буде, наприклад, 16, то це теж огріх, бо це парна кількість, тобто можлива ситуація, коли рішення ухвалять 8 на 8, що ставить у колізію ЦВК, і тому повинна бути непарна кількість, аби рішення були чіткими — «за» чи «проти». Ще одним із варіантів може бути нюанс із призначеннями, тобто народні депутати проголосують за зняття повноважень членів ЦВК одним голосуванням, а приймають кожного окремо, особистим голосуванням. Так само може бути специфічний конфлікт, наприклад, вони тих 13 членів зняли, а на прийняття 226 голосами отримають не 13 осіб, а п’ять-шість. Бо ЦВК легітимне, якщо воно буде мати 10 осіб. І, грубо кажучи, є двоє із 15, ще залишається за 8 осіб проголосувати, а за 5 інших не проголосують — от і все, ЦВК легітимне, але недоукомплектоване. Тобто такий сценарій теж може бути.  Якщо проголосують за відкликання цих членів, то й зобов’язані хоча б за 8 осіб для легітимності. Однак, я думаю, парламентарі мають вийти з цієї ситуації, будуть втручатись представники громадськості, дипломати для того, аби затвердити новий склад ЦВК і увійти в повноцінний виборчий процес», — додав Ігор Сліпецький.

   Відтак, торги у Верховній Раді тривають, але в кулуарах парламенту обговорюють можливість затвердити новий склад Центральної виборчої комісії «за домовленістю» уже 12 липня. 
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 11.07.18 | Переглядів : 6852

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
Реклама