Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Драконівський» закон чи захист прав кредиторів?
«Драконівський» закон чи захист прав кредиторів?

Верховна Рада України ухвалила законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення кредитування, який посилює становище кредиторів, іпотекодержателів  та порушує Конституційні норми. Це, природно, сколихнуло українців, а сам законопроект вже встигли охрестили «драконівським». Що насправді закладено в цьому законі та чи правильно його трактують — намагалась з’ясувати «Ратуша». Тож пропонуємо низку основних помилок у розумінні запропонованих змін до законодавства та їх роз’яснення. 

   Міф: закон дає банкам право змінювати ставки за кредитом, тож вони, таким  чином, здобувають необмежену владу над позичальником.
   Насправді: йдеться лише про договір зі змінюваною процентною ставкою, де кредитор міг самостійно змінювати цю ставку і раніше, до нововведень. Зміна полягає в тому, що тепер кредитор матиме право «попереджати» позичальника про зміну ставки впродовж 15 днів опісля такої зміни. А позичальник, у разі незгоди, зобов’язаний погасити свій борг в терміні 30 днів з моменту отримання повідомлення про збільшення процентної ставки. До того ж варто звернути увагу, що залишається незмінною норма, котра зобов’язує визначити в договорі максимальний розмір збільшення процентної ставки. 

   Міф: якщо позичальник не може повернути борг банку, цей обов’язок перекладається на поручителя, навіть якщо закінчився термін давності поручительства або умови кредиту були змінені без інформування про це поручителя.

   Насправді: поручитель зобов’язаний погасити борг, за який він поручився. Тож новоухвалений закон зменшує ризик ухилення поручителя від свого обов’язку, способом збільшення терміну від  шести місяців до трьох років, впродовж якого кредитор може висунути позов до поручителя, в разі висування такої вимоги — до повного виконання основного обов’язку поручителя. У разі, коли умови кредиту змінюються, зобов’язання поручителя більше не припиняються, однак він відповідає лише в обсязі, що існував до такої зміни.
   Міф: спадкоємці позичальника, який помер, не погасивши кредит, тепер зобов’язані вступити в спадок і віддати цей борг.

   Насправді: спадкоємець має право прийняти або не прийняти обтяжену боргом спадщину. Однак навіть у разі вступу у спадщину, спадкоємець відповідає лише в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто своїм майном він не ризикує.
   Також варто зазначити, що новоухвалений закон покликаний ліквідувати низку прогалин у чинному законодавстві та унеможливити махінації, які використовують несовісні позичальники, щоб уникнуть зобов’язань за кредитами. НБУ зазначає, що в умовах більшої захищеності прав кредиторів банки зможуть, між іншим, висувати більш лояльні вимоги до потенційних позичальників.

Порушення конституційного права? 

   Закон зіткнувся з досить жорсткою критикою через неприпустиму норму, яка частково надає йому регресивної дії. Зазначимо, що ця норма є грубим порушенням Конституції України, а саме статті 58, яка чітко вказує, що жоден нормативно-правовий акт не може мати зворотної дії. Наслідком обурення стала петиція до Президента України з вимогою ветувати закон № 6027-д. Наразі збір підписів триває. Нагадаємо, що Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування» вже ухвалений Верховною Радою і його готують на підпис Президентові.

Точка зору

   Економічний експерт Віктор Гальчинський у коментарі «Ратуші» зазначив, що новий Закон вносить істотні зміні до Закону «Про Іпотеку». «Тепер закон запроваджує обов’язок чітко прописувати умови позасудового стягнення в договорі між позичальником і кредитором. Для боржників це, напевно, не дуже позитивна зміна, бо повернути стягнення за іпотекою стане значно простіше, — зазначає економіст. І акцентує на цікавій інновації: «Якщо щодо предмета іпотеки було проведено самовільне будівництво або реконструкція, то всі новозбудовані будівлі також стають іпотекою».
Леся СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 11.07.18 | Переглядів : 12064

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама