Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Площа Ринок, 43: неринкові стосунки
Площа Ринок, 43: неринкові стосунки

Коли тебе намагаються пошити в дурні, то першої миті почуваєшся трохи розгубленим, потім обуреним, згодом приходить агресія і бажання відновити статус-кво, але, врешті, настає період, коли злість поступається холодному аналізу. Історія з локальною війною між Львівською міською радою й ОСББ «Площа Ринок, 43» за приміщення на площі Ринок, 43 — яскрава ілюстрація того, як часто, прагнучи видати бажане за дійсне, видають дійсне за бажане!


   Спочатку простежимо хронологію виникнення конфлікту. 7 лютого 2012 р. Галицька райадміністрація міста Львова (за підписом 
п. Маруняк) видає розпорядження № 82  про передання будинку на площі Ринок, 43 з балансу міста на баланс ОСББ «Площа Ринок, 43». Без жодних проблем в останній день зими складають акт приймання-передавання цього житлового будинку з балансу ЛМР на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку з УСІМА ДОПОМІЖНИМИ ПРИМІЩЕННЯМИ, які обидві сторони оцінюють в 
1 мільйон 820 тисяч гривень. Вже 
26 березня цього ж року Департамент житлового господарства Львівської міської ради видає наказ № 120, яким ПІДТВЕРДИВ передання приміщення з балансу ЛКП «Старий Львів» на баланс ОСББ «Старий Ринок» (до речі, теж з допоміжними приміщеннями загальною площею 187,6 кв. м). Акт набуває законної сили (виникає підстава права власності). Не зайвим буде згадати Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (від 14 травня 2015 р.). Стаття 5 цього Закону визначає, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю всіх власників квартир будинку. А стаття 7 зобов’язує власників квартир утримувати будинок і спільне майно у належному стані й покладає відповідальність за це саме на них. До речі, відповідно до законодавства, допоміжними приміщеннями у багатоквартирному будинку є приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку: сходові клітини, вестибюлі, позаквартирні коридори, візочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, вентиляційні камери та ІНШІ ТЕХНІЧНІ ПРИМІЩЕННЯ.

   А тепер — будьмо уважні. У 2014 році міськрада (очевидно, не знаючи, що будинок уже передано, або просто ігноруючи цей факт) реєструє право власності на допоміжні приміщення як комунальну власність на підставі… рішення Ленінської райради народних депутатів № 220 від 14.04.1987 року, рішення Шевченківського райвиконкому № 193 від 14.04.1987 року, яке, своєю чергою, посилається на рішення Львівського облвиконкому № 200 від 09.04.1985 року та інструкцію ЦСУ СРСР від 15.07. 1985 року! Тобто права рука, не знаючи те, що робить ліва, вирішує ЗАБРАТИ в ОСББ кілька нежитлових приміщень на першому поверсі — площею 
68,5 кв. м (із виходом на площу Ринок), 24,5 кв.м і 19,4 кв.м! В одному з них — у внутрішньому дворі будинку — міськрада навіть облаштувала комірку для технічного персоналу ЛКП. 

   Понад 112 квадратних метрів. У центрі Львова! З виходом на площу Ринок! Ви відчуваєте смак комерційної турботи про міську громаду?! Не зайве буде згадати, що саме в приміщенні з виходом на площу Ринок 25 травня 2018 року зареєстроване право приватної власності за обслуговувальним кооперативом «Площа Ринок, 43», що — ймовірно — й спровокувало підвищену активність чиновників. Як?! ОСББ розпоряджається приміщенням, доходи з якого спрямовує на свою діяльність?!! Хто дозволив?! Чому там охорона фірми «Блок»?! Адже що дозволено Юпітеру — не дозволено бикам! «Юпітерів» з ЛМР наразі називати не будемо…

   У 2017 році місто вирішує внести вказані приміщення до переліку об’єктів, що підлягають продажу на аукціоні, якось не дуже переймаючись тим, що там уже шостий рік існує ОСББ, до якого входять власники 11 квартир. 

   Заступник голови обслуговувального кооперативу «Площа Ринок, 43», мешканець будинку Микола Малосняк пояснив медіа, що одна з причин створення їхнього ОСББ — невдоволення мешканців станом будинку, який було споруджено ще 1560 року! За ці роки співвласники ОСББ провели в будинку чимало коштовних робіт — зокрема ремонт прозорої покрівлі споруди, сходових кліток, поточні ремонти.
   «Нам незрозуміло, яким чином і чому саме у 2014-15 роках виникають документи на право власності уже за міською радою, — обурюється пан Малосняк. — Адже у 2012 році нам ці приміщення передали, щоби з їх допомогою ми могли утримувати будинок. Ми не користуємось послугами сторонніх організацій, таких, як ЛКП «Старий Львів», і тому створили обслуговувальний кооператив і, як пай, внесли всі допоміжні приміщення, які були нам передані 2012 року. Страшенно здивувалися, коли в 2017 році приміщення, які є нашою ВЛАСНІСТЮ, були виставлені на аукціон від імені міської ради. Незбагненно, яким чином ці приміщення знову стали комунальною власністю і потрапили на аукціон. Фактично, нам було обмежено до них доступ, хоча міська рада не має до цих приміщень жодного стосунку».

   Реєстратор, який проводив реєстрацію права власності, теж упевнений — правда на боці мешканців. «ОСББ на зборах ухвалюють рішення щодо всіх об’єктів, які їм були передані. Зокрема і щодо допоміжних приміщень. Чи користуватися самим, чи віддати в оренду, чи продати — це їхнє право, — каже Ігор Шубеляк. Саме за зверненням представників ОСББ розпочалося слідство, під час якого просять з’ясувати головне питання — ХТО САМЕ з чиновників ЛМР винен у відчуженні приміщень — аби притягнути їх до відповідальності. Після цього звернення було відкрито кримінальне провадження за фактом дій працівників управління комунальної власності ЛМР, які зареєстрували право комунальної власності на приміщення у 2014 році. Директор ЛКП «Агенція ресурсів» Юрій Теліпський написав заяву у Галицький відділ поліції з вимогою відкрити кримінальне провадження через спробу «незаконного виведення із комунальної власності нежитлового приміщення». 

   Львівська міськрада у цій ситуації фактично — говорячи коректно — «лоханулась». Але визнати це — понад її силу. Світлана Рубель, в.о начальника управління комунальної власності ЛМР, повідомила, що юридичний департамент міськради підготував позовну заяву про скасування державної реєстрації права приватної власності, розірвання договорів і визнання недійсними договорів іпотеки, а також укладеного договору оренди між обслуговувальним кооперативом і приватною фірмою. Відповідно до відомостей із держреєстру нерухомості, окрім реєстрації права власності на згадуване приміщення 25 травня 2018 року, цього ж дня відбулася реєстрація договору його оренди, укладеного із ПП «Занзібар Холдинг». У міськраді сподіваються внаслідок судового розгляду справи повернути приміщення, які, на відміну від ОСББ, тут вважають не допоміжними, а комерційними. І це чи не єдиний пункт, з яким неможливо не погодитись. Що залишається взагалі незрозумілим, то це те, чим, власне, мешканці будинку № 43 на площі завинили, що райці ЛМР спершу САМІ надали їм усі документи на допоміжні приміщення, а згодом намагаються оскаржити, загалом кажучи, СВОЇ Ж ВЛАСНІ розпорядження, рішення і ухвали?!! Якщо називати речі своїми іменами, то потрібно визнати, що чиновники спершу віддали мешканцям весь комплекс приміщень, а згодом, усвідомивши, що частина цих приміщень є комерційно дуже привабливі, — вирішили ці ж приміщення рейдернути.

   Важко щось заперечити мешканцеві цього будинку Олександрові Халіну, який у коментарі «ЗІКу» обурювався: «ОСББ ми організували в 2012 році, у березні. За актом передачі ці всі приміщення нам були передані. Приміщення старе, ремонту нам перед здаванням ніхто не робив. Своїми силами зробили, що могли. Навіть лічильник ЖЕК нам відрізав — і ми мусили зібрати кошти й проплатити технічні умови для встановлення лічильника. Сходи були в аварійному стані — замінили два «прольоти». У нас 11 квартир, мешканці практично всі пенсіонери, багато грошей не крутиться. Одне приміщення — візочну — нам спочатку віддали, ми там зробили ремонт і зал засідань ОСББ. Але тут фонд комунального майна прийшов, усе забрав, опечатав, і всі приміщення стали вже їхні. З 2012-го до початку 2018 року нами ніхто не цікавився. Як тільки почали робити ремонт — вони з’явилися. Згідно з законодавством, усі допоміжні приміщення є власністю ОСББ і, звичайно, міськрада хоче порушити наші права як співвласників».

   Без сумніву, остаточну крапку в цій історії спроможний поставити тільки суд. Наскільки відомо «Ратуші», ОСББ «Площа Ринок, 43» і вже згаданий тут один з мешканців цього будинку Микола Малосняк ще в червні подали позов до Галицького районного суду міста Львова. Окрім скасування всіх, на їхню думку, незаконних пунктів рішень і ухвал ЛМР та виконкому, позивачі роблять іще один цікавий юридичний хід. Вони заявляють, що порушені не тільки права ОСББ, а й права конкретної людини — Миколи Малосняка, який окрім того, що є власником квартири № 5, одночасно є і СПІВВЛАСНИКОМ усіх ДОПОМІЖНИХ ПРИМІЩЕНЬ! І, відповідно до ст. 317, 319 і 321 ЦПК, має право володіти, користуватися і розпоряджатися  своєю ВЛАСНІСТЮ, а право на цю власність є НЕПОРУШНИМ! У своєму відзиві ж міська рада теж робить кілька цікавих юридичних тверджень, зокрема, заявляючи, що «спірні приміщенні належать до НЕЖИТЛОВИХ і не виконують функцій допоміжного приміщення, бо не відповідають за забезпечення належного функціонування житлового комплексу і тому є САМОСТІЙНИМ об’єктом цивільно-правових відносин». А ще «спірні приміщення мають окремий від житлового комплексу вхід». ЛМР інформує суд, що за сприяння приватного нотаріуса Величко було передано спірні приміщення в статутний фонд обслуговувального кооперативу «Площа Ринок, 43», а той уклав угоду оренди в цей же день і завірену цим же нотаріусом до 26 травня 2068 року (мені в цей рік сповниться 104 роки. — Авт.) з ПП «Занзібар Холдинг». А 31 травня 2018 року всі ці спірні приміщення були передані цим же кооперативом, при цьому ж нотаріусі в іпотеку на підставі договору іпотеки обмеженому партнерству «Аерілла». Не вірити міськраді підстав нема, але питання виникає мимоволі: а де тут, власне, порушення?! Чиновники ЛМР у цьому випадку схожі більше на статистів, що приречені дивитися, як відпливає великий і гарний корабель, на якому вони мріяли поплавати, згадуючи фразу безсмертного Остапа Бендера: «В мене, Шура, таке відчуття, що ми чужі на цьому святі життя!». Без сумніву, суд може мати свою точку зору на всі ці перипетії, бо, як написала юрист міськради: «спірні приміщення мають окремий вхід»…

   А тепер кумедний момент, який прямо пов’язаний з цією історією. Цю інформацію повідомив голова Львівської обласної організації Національної спілки художників  України Олег Микита. З’ясувалось, що порівняно з минулим роком перелік комунальних приміщень у Львові для потреб творчих працівників… втричі збільшився!!! Скажімо, у травні 2016 року Львівська обласна організація Національної спілки художників України зверталася до управління комунальної власності Львівської міської ради з проханням надати перелік приміщень, які можна отримати в оренду під творчу майстерню для членів спілки. У відповіді від 8.06.2016 року митцям надали перелік, де було лише 41 вільне приміщення, яке можна використати під творчі майстерні.

   На аналогічне звернення від липня 2017 року Управління комунальної власності представило аж.. 153 приміщення, з яких щодо 61 приміщення є рішення стосовно підготовки проекту ухвали про приватизацію способом аукціону! Цікавим є те, що балансоутримувачем двох приміщень у будинку № 43 на площі Ринок, відомому як «Кам’яниця Роттендорфівська», що їх планують продати через аукціон, є ОСББ «Площа Ринок, 43»! А як же чиновники ці квадратні метри можуть пропонувати творчим спілкам?!! Попри збільшення переліку комунальних приміщень на потреби громадського сектору, безлад у роботі Управління комунальної власності Львівської міської ради стає очевидним і беззаперечним. Ба більше: хаос у цій царині і в цій структурі дуже часто стає прямим шляхом до «Афер століття» (зникнення з переліку комунального майна більш як 100 об’єктів комунальної власності) чи так званої «кулуарної приватизації», коли схожі питання вирішують не на аукціонах, а в кулуарних перемовинах між депутатами-бізнесменами, котрі вже давно перетворили сесії і підготовчі засідання до них на бізнес-аукціони, де перемагає той, хто більше заплатить. І заплатить аж ніяк не до міської скарбниці. До речі, за поданням Управління охорони історичної спадщини Львівської міської ради, в Міністерстві культури України в червні 2017 року погодили охоронний договір на ці приміщення, який погоджують не пізніше, ніж через один місяць з моменту отримання пам’ятки чи її частини у власність або в користування. Схоже, що власником комерційно надпривабливих приміщень на пл. Ринок, 43 є Львівська міська рада, балансоутримувачем — ОСББ «Площа Ринок, 43», і водночас ці приміщення чомусь готуються до продажу на аукціоні й пропонуються під оренду творчим працівникам…  
Микола САВЕЛЬЄВ

 Опубліковано : 08.08.18 | Переглядів : 606

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Реклама