Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
300 експонатів дитинства
300 експонатів дитинства

У Львові відкрили Музей іграшок XX століття

У дитинстві Павло Морозовський мріяв, щоб у нього було багато іграшок. Дуже багато іграшок! Як у героїні мультфільму «Квітка-семицвітка», яка загадала бажання мати всі іграшки світу. Тепер, коли його мрія здійснилася — понад 2000 тисячі артефактів у колекції, Павло не боїться, що його «завалить» іграшками, як героїню мультика. Він далі поповнює свою збірку і радо показує її іншим: від 17 серпня на вулиці Торговій, 15 працює Львівський музей іграшок. На виставці представлено понад 300 експонатів.

   Затія почалася з пошуків улюбленої дитячої іграшки (каталки) у вигляді двох коників. Павло дуже довго шукав її, і таки віднайшов. Тоді йому стало цікаво, хто виробник забавки, які фабрики випускали тоді іграшки, з яких матеріалів. Поступово сформувалася ідея музею, в якому дорослі мають нагоду згадати своє дитинство, а діти — побачити, чим тоді бавилися їхні мамусі, татусі, бабусі з дідусями. 

   Сім років Павло Морозовський збирає колекцію. Багато іграшок йому дарують, знаючи, що вони потраплять у музей. Тому Павло закликає тих, хто надумав викинути забавки та інші речі з дитинства на сміття, не робити цього, а передати музею. Колекціонер не просто збирає забавки та інші атрибути минулого століття, він іще й відновлює пошкоджені артефакти, вивчає історію іграшкової індустрії. 

   Під час екскурсії творець музею розповідає відвідувачам про особливості експонатів: коли й де їх виготовили, з якого матеріалу, яке їхнє смислове, ідеологічне й естетичне наповнення. Окрім країн, що входили колись до СРСР, виставка містить речі, виготовлені в Німеччині, Чехії, Австрії, Франції, Великобританії. «Ми намагалися представити різноманіття іграшок минулої епохи, 1930 — 2000 років. Однак свідомо не вносили в експозицію воєнну тематику — солдатиків, зброю, — каже колекціонер. — Експоновані іграшки налаштовують на добро. Звісно, вони репрезентують значною мірою радянську епоху чи, ширше, XX століття. Але це наше дитинство. У них відображені добро, повага». Ініціатор створення музею планує розширити експозицію, адже в колекції є не представлені наразі календарики того часу, листівки, фотографії, значки. Окрему частину становлять новорічні прикраси. В процесі опрацювання — інформаційні написи до експозиції. Є домовленість із львівською колекціонеркою організувати в музеї виставку її ляльок, у планах – співпраця з іншими збирачами минулого та з музеями іграшок.

   Павло Морозовський пояснює, чим відрізняються целулоїдні пупси 40-х років від пупсів пізнішого виробництва. Як змінювався зовнішній вигляд ляльок «Іванко» і «Василинка»: наприкінці 50-х років вони були пухкенькі, потім «схудли». Звертає увагу на відмінності в австрійському сервізі 60-х років та сервізі Городницького фарфорового заводу того часу — XX століття таки було різним. 

   В експозиції — технічні й настільні ігри, музичні інструменти, книжки, пластилін, коробки й обгортки від солодощів (торти, печиво вівсяне «Забава», шоколад «Оленка», «Чайка», драже), фільмоскопи, телефони, автомобілі, м’які іграшки, персонажі мультфільмів (муха-цокотуха, Буратіно, кіт Леопольд, Василіса Прекрасна, поросята і вовк), «баби», або грілки на чайник, одна з них має два обличчя: здивоване й усміхнене. Виготовлені з дерева, целулоїду, поліетилену, гуми, пресованої тирси, пап’є-маше тощо. Експертами на фабриках були діти, і чимало забавок не потрапило у виробництво. Деякі з них є в Музеї іграшок у Києві. 

   Найдавніший експонат виставки — дерев’яні статуетки ручної роботи, що зображають скаутів. Їх надіслала жінка з Англії. Серед цікавинок — лялька «Юрій Нікулін», що вийшла обмеженим тиражем 1971 року з нагоди 
50-річчя артиста. Іграшки того часу відтворювали тодішнє життя, зокрема побут. Гарнітури виготовляли такими, якими були кухня, спальня, ванна, діти бавилися кухонним начинням та іншими предметами. М’ясорубка з 50-х років, холодильник «Сніжок» із 70-х, холодильник «Малыш» (на основі «Донбасу») з 50-х, пічка-буржуйка, дерев’яний телевізор, швейна машинка, яка справді шила, чи в’язальна, що таки в’язала. 

   Дорослі відвідувачі намагаються знайти на виставці «свою» іграшку, улюблену з дитинства. Одна бабця розплакалася, бо побачила свого ведмедика. Мама повчально розповідає доньці, який у неї був гарнітур, яка лялька, який візочок, на що дитина запитує: «І де всі ці іграшки? Чому їх у мене нема?». Дві відвідувачки сперечаються, хто в кого яку ляльку забирав у дитинстві. Є й ті, в кого травматичні спогади з дитинства, через, скажімо, брак іграшок чи з якоїсь іншої причини, а тому не можуть дивитися на забавки й чекають у коридорі, доки експозицію оглядає дитина. Іноді маленькі діти цілують ляльки через скло. Або шукають свої улюблені «ніндзяго» та дивуються, чому такі важкі набиті соломою чи тирсою мавпочки, запропоновані для фотографування. Або впізнають персонажів мультфільмів, які колись дивилися їхні батьки і які вже встигли подивитися вони. Люди заходять напружені, а виходять уже без маски на обличчі, ділиться враженнями Павло Морозовський: «Вони забувають, що дорослі. Приходять на 10 хвилин, а залишаються на годину…». 
Наталя ДУДКО, фото Лесі СЛЮСАРЧУК

   P.S. Музей працює з 11:00 до 20:00, крім понеділка та вівторка. Адреса: вул. Торгова, 15 (за Оперним театром), 2 поверх. Тел.: 067-673-12-41, 241-84-60. 

 Опубліковано : 05.09.18 | Переглядів : 688

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Реклама