Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Львівська влада: битва за «Крути»?
Львівська влада: битва за «Крути»?

Двадцять вісім років плідної роботи, повна українізація навчального закладу, розвиток патріотичного виховання, розбудова території ліцею… У Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут усунули від виконання обов’язків багаторічного начальника, полковника Романа Саляка. Чому саме тепер виникла потреба нового призначення, хто його ініціював і чому Міністерство оборони подало саме цього кандидата на пост очільника військового ліцею, намагалися з’ясувати кореспонденти газети «Ратуша». 

Місія виконана: термінове призначення done! 

У четвер, 30 серпня 2018 року, колективу Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут представлено нового керівника — 53-річного полковника Юрія Гусара. До призначення Гусар обіймав посаду заступника начальника Національної академії Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного щодо роботи з особовим складом.

   Полковник Гусар нещодавно повернувся зі зони Операції об’єднаних сил, де відповідав за морально-психологічне забезпечення та патріотичну роботу.
   Кореспондентка газети «Ратуша» вирішила дізнатись у новопризначеного начальника ліцею полковника Юрія Гусара про плани на посаді. «Основне, чого я хочу, обіймаючи цю посаду, щоб, окрім патріотизму, ті, хто тут навчається на державному забезпеченні, в подальшому вступали у вищі військово-навчальні заклади і навчання у ліцеї не було розчаруванням. У нашому ліцеї лише 50-60 % ліцеїстів вступають у такі заклади. Я знаю психологію та філософію ліцеїста і зацікавлений, аби у вищий військово-навчальний заклад вступали не 50-60 % випускників, а 100. Перша моя місія — частково змінювати професійне спрямування, щоб зріс рівень знань ліцеїстів, бо, як не прикро, результати ЗНО свідчать про те, що ми, маючи назву «ліцей», відомий заклад імені Героїв Крут, на жаль, не є серед лідерів. Прагну, аби славне ім’я, яке було започатковане на початку незалежності, — 
ім. Героїв Крут — було серед лідерів на тлі інших ліцеїв, які сьогодні створюють, — поділився пан Юрій. — Крім того, прагну, аби наш випускник був забезпечений державою, бо це золотий фонд нашої нації». 

   На запитання, хто ініціював подання саме його кандидатури, пан Юрій відповів, що військовий ліцей — комунальний заклад, який підпорядкований Департаменту освіти, є керівництво області, заступники, він проходив співбесіду, і це нормальне явище не тільки для ліцею, щоб людина, яка очолюватиме навчальний заклад, відповідала вимогам, які стоять перед закладом. «Я, як військовий, був відряджений на цю посаду Міністерством оборони, мав співбесіду з головою облради, ЛОДА, заступниками щодо того, чи я спроможний очолити цей заклад. Можливо, мою кандидатуру обрали через досвід роботи, тривалий час я працював у Національній академії Сухопутних військ. Перебуваючи на Сході, я був у Луганському ліцеї. Діє Указ Президента України про те, що посади начальників ліцеїв мають обіймати кадрові офіцери». 

   Напередодні до «Ратуші» звернулись занепокоєні на той час іще майбутнім призначенням батьки ліцеїстів та представники трудового колективу, які готові прийняти нового очільника навчального закладу, але обурюються, що влада ухвалила рішення кулуарно, без їхнього відома та без хоча б елементарної дискусії. До того ж батьки та колектив здивовані, що нового начальника призначено без оголошення конкурсу, який передбачений ЗУ «Про освіту». Розпочався новий навчальний рік, а чого очікувати від новопризначенця — батьки не знають, адже той може вплинути на політику ліцею. Крім того, незрозуміло й те, що Наказ про призначення підписало Міністерство оборони України, а обласна рада, у комунальній власності якої, власне, й перебуває військовий ліцей, перебуває в певній прострації…

   «Нещодавно батьки дізналися про те, що вирішено замінити керівника ліцею. Ми обурені, бо знаємо Романа Семеновича як вправного керівника, порядну та чесну людину. Вважаємо, щоб ухвалити рішення про призначення нового начальника ліцею, потрібно проводити конкурс. Батьки зібралися, хочуть почути роз’яснення ситуації та вирішення питання у межах законодавства. Нам керівника нав’язують, але не за це хлопці на Майдані стояли і не за це нині воюють на Сході. Тим паче в ліцеї дотримуються політики патріотичного виховання, хлопці знають історію крутянців, вони виховані у патріотичному дусі. Чому саме за кілька днів до початку навчального року виникла потреба замінити начальника ліцею? Батьки всі приголомшені і не розуміють причин для цього. Роман Саляк пропрацював на цій посаді 28 років, можливо, пан Роман і сам готовий уже відпочити, але нас не мають ставити перед фактом, є багато атовців, які гідні цієї посади. Ми не знаємо, на що тепер очікувати...», — поділилася з «Ратушею» Вікторія Холстиніна, мама ліцеїста військового ліцею імені Героїв Крут. 

Без мене мене оженили… 

   Начальник Військового ліцею імені Героїв Крут Роман Саляк хотів би передати навчальний заклад у гідні руки, аби все, що він разом із колективом та батьками ліцеїстів розбудовував упродовж багатьох років, не розгубилось. Обласна ж рада і Міністерство оборони України, схоже, мають дещо іншу позицію, бо призначили на посаду нового начальника ліцею без відома чинного керівника — його навіть не попередили заздалегідь, що готується такий маневр. 

   «Я не тримаюсь за посаду, вважаю, що її треба передати у надійні руки, щоб те, що ми почали тут робити, продовжилось. До слова, наш ліцей — перший в Україні. Ще перед Днем Незалежності обласна влада скерувала лист до Міністра оборони України з проханням відрядити до ліцею полковника Гусара. Наказ про призначення підписано терміново. З посади усунули мене без попередження. Підлість і боягузтво — дуже неприємні, влада чомусь робить нове призначення «під ковдрою»... Невже вони вважають, що їх обрали до обласної ради, і тепер можна все, не враховуючи ні колектив, ні мене, як того, хто розбудував ліцей без жодної бюджетної копійки. Ми — заклад обласної ради, не Міністерства оборони... Розвиток ліцею був складним...  1992 року навчальний заклад реорганізовано у перший український військовий ліцей. Серед наших студентів є майстри спорту, працюють гуртки, оркестр, діти постійно відвідують міські заходи», — розповів «Ратуші» екс-начальник військового ліцею Роман Саляк. 

   До розмови приєднується і заступник директора з навчальної роботи Віктор Шеремета: «Перед тим, як послати подання на офіцера, якого планують призначити на посаду, мали провести конкурс, оголошений за місяць, потім рішення мали ухвалити в обласній раді СПІЛЬНО, а не одноосібно. За два місяці до призначення чинного начальника ліцею мали попередити відповідно до законодавства (що готується заміщення військовослужбовцем). Конкурсу проведено не було і голова обласної ради не є директором обласної ради, й приймати рішення одноосібно він не мав права». 

Хто насправді «вирішує» питання?

   У середу, 29 серпня, відбулось засідання комісії з питань освіти і науки облради, яке відвідала й «Ратуша». На ній між батьками та представниками трудового колективу, з одного боку, і членами комісії, з іншого, розгорілась бурхлива полеміка з приводу заміни керівника навчального закладу КЗ ЛОР «Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут». 
   Директорка Департаменту освіти і науки ЛОДА Любомира Мандзій на комісії мала свої аргументи: «Є наказ Міністра оборони України про призначення керівника. Минулого року Роман Саляк, після Указу Президента України, був переведений до заміщення вакантної посади військовим, якого визначає Міністр оборони. До нас надійшов наказ, і ми готуємо погодження з Управлінням майна про те, що буде заміна керівника відповідно до наказу Міноборони. Сьогодні це спеціалізований заклад, очолювати його має військовий, який призначений наказом Міністерства оборони. Тут є декілька документів, на підставі яких можемо говорити, що у цій ситуації конкурсний відбір буде недоречний: Постанова Кабінету Міністрів, яка регламентує призначення директора відповідно до наказу Міністерства оборони України; статут навчального закладу; Указ Президента України. В них чітко вказано вимоги до заміщення посади. До моїх обов’язків не входить обговорення рішення Міноборони».

   Після засідання комісії у коментарі «Ратуші» пані Любомира додала: «Попередній керівник працював на підставі наказу Департаменту освіти, виданого 30 червня 2017 року, в якому було передбачено, що він працював до заміщення посади військовослужбовцем. Безперечно, будь-які зміни — це хвилювання для колективу». 

   На комісії лунали різні думки під час обговорення призначення нового начальника військового ліцею. Зокрема, «чому Міністерство оборони подало саме цього кандидата на пост очільника військового ліцею? Хто ініціював його, адже теоретично і практично Роман Саляк ще міг виконувати свої обов’язки. Ось прийшов колектив, батьки, вони кажуть, що знайомі з положенням про обрання на конкурсній основі керівників навчальних закладів комунальної форми власності. Військовий ліцей — у комунальній власності обласної ради, а депутатам облради, виходить, байдуже, що відбувається зі закладом».

   Своєю чергою, депутат Львівської облради від «Громадянської позиції» Леонід Охріменко вважає, що між обласною радою та Міністерством оборони України мала б бути угода, в якій усі нюанси були б прописані: хто утримує заклад, хто призначає начальника.
   У результаті обговорення питання комісія вирішила розглянути це докладніше та скерувати лист на комісію з питань комунальної власності. 

Ви призначаєте – ви і утримуйте!

   Якщо Міністерство оборони України обирає та призначає керівника цього навчального закладу, який є на балансі обласної ради, то нехай Міноборони забирає й утримує цей заклад. Саме таку думку висловив представник ГО «Громада та ініціатива» Віталій Горбатенко, який також був присутній на засіданні комісії з питань освіти та науки. 

   «Мовиться про призначення керівника комунального закладу освіти. Виникає колізія, бо існують нормативні акти, які нібито вилучають повноваження призначення керівника цього навчального закладу з повноважень обласної ради до Міністерства оборони. На жаль, депутати обласної ради відреагували недостатньо гостро на цю проблему. Позаяк це комунальний заклад, то відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування», повноваження керувати цим закладом має обласна рада, через той чи інший орган. Депутати, замість того, щоб оперативно відреагувати, вирішили звернутись на іншу комісію, фактично скинути зі себе вирішення проблеми, хоча насправді вони могли вжити заходів, зокрема зробити виїзд на цей об’єкт, з’ясувати ситуацію, — вважає пан Віталій. — Крім того, члени комісії могли звернутися до спеціалістів, які б пояснили, яка норма закону є першочерговою під час призначення керівника військового ліцею. Батьки ліцеїстів та представники трудового колективу вбачають призначення керівника на конкурсній основі, але через незрозумілі причини призначення відбувається через інший механізм — наказ фактично в одноосібному порядку. На мою думку, це питання не буде вирішено позитивно. Рішенням, яке в результаті ухвалила комісія внаслідок обговорення, вона фактично «відфутболила» питання. Я передбачаю, що до того моменту, коли проведуть засідання комісії майна, поки вона переадресує питання на інший орган, нового керівника вже буде призначено. Можливо, навіть присутні сьогодні батьки та члени трудового колективу зазнають певного тиску. Фінансує заклад обласна влада, а призначає керівника Міноборони. Тут є певна правова колізія, яку треба з’ясувати».

Анастасія ШЕВЧЕНКО, 
фото Лесі СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 05.09.18 | Переглядів : 1369

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Кві.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
 
Реклама