Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Вілла Бачевських: скандальне сусідство
Вілла Бачевських: скандальне сусідство

Звести житлові будинки з вбудованими громадськими приміщеннями, парківкою й трансформаторною підстанцією на території вілли Бачевських на вул. Вітовського, 35-а має намір компанія «Марконі», яка є власником земельної ділянки за цією адресою. Відповідне питання про затвердження містобудівних умов та обмежень у п’ятницю, сьомого вересня, розглядали під час засідання виконавчого комітету Львівської міської ради. 

Впродовж обговорення учасники виконкому наголосили на тому, що споруджувати житловий будинок, який закриє вид на згадану пам’ятку архітектури, не можна. Відтак забудовнику — ТзОВ «Марконі» — у наданні містобудівних умов і обмежень відмовили. «Є чудова вілла, яка має історичну цінність, перед нею маленький дворик. У цьому дворику хочуть звести будівлю, яка не покращить зовнішній вигляд вілли, — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий. — Ця пам’ятка архітектури має бути нами захищена і збережена». Крім того, громадські активісти запропонували чиновникам та міському голові викупити цей об’єкт, щоб він не був більше під загрозою.

   До слова, віллу Бачевських у Львові збудували у 1924 році. У міжвоєнний час у цьому будинку жив власник лікеро-горілчаної фабрики Стефан Бачевський. За часів Польщі тут розміщувався почесний консулят Австрії, в часи СРСР — дитячий садок. Сьогодні вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. У 2017 році віллу Бачевських продали. Нині вілла належить ПП «Кас Консалтинг». Невдовзі після придбання новий власник вілли Бачевських почав проводити там самовільні ремонтні роботи. Пам’ятку перефарбували у сірий колір та встановили на ній пластикові вікна. Врешті, адмінкомісія при виконкомі мерії зобов’язала власника повернути будівлі попередній — бежевий колір. Крім того, за ці роботи власника оштрафували.

   Андрій САЛЮК, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, наголошує, що забудова на території, де розташована вілла, є неприпустимою, адже порушує чинне законодавство. «З погляду пам’яткоохоронного законодавства це абсолютно неприйнятна територія під забудову. І будь-які дозволи, які надаються під забудову цієї ділянки, суперечать чинному законодавству, адже це мала б бути територія пам’ятки. І це є ганебно, якщо Львівська міська рада надаватиме якісь дозволи на будівництво. В цьому місці пропонувалось будівництво, яке розглядали на науково-консультативній раді управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, і члени ради відкинули ідею будівництва в цьому місці, — каже пам’яткоохоронець. — Вілла Бачевських — пам’ятка архітектури місцевого значення, це дуже цінний об’єкт для нас. І якщо хтось побачив там вільний простір та вирішив там щось побудувати, то, можливо, завтра так будуватимуть на площі Ринок чи перед Палацом Потоцьких, адже там теж є вільна площа. Я не розумію, як можна було взагалі навіть на рівні народження ідеї розглядати там спорудження багатоповерхівки. Вже не кажучи про те, що саме пам’ятку нещодавно знищили, пофарбувавши її в сірий колір, замінивши там вікна, проводячи ремонтні роботи без жодних на те дозволів. Проте це вже, на жаль, сумна статистика для Львова».
Уляна ДЕПУТОВИЧ

Коментар

   Василь ПЕТРИК, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка»:

   «Ця історія триває вже понад два роки, коли виявилось, що фірма пана Зеновія Лагоша зробила історико-містобудівне обґрунтування на будівництво на території вілли Бачевських. Ця документація була відхилена на рівні управління охорони історичного середовища, на рівні ЛОДА. Після того, як ми побачили ті плани, помітили, що пам’ятка на них не позначена. Я звернувся до Лілії Онищенко з відповідним зверненням, і дістав відповідь, що це є пам’ятка, і на неї є паспорт. Вони розділили одну адресу на дві, намагаючись у шахрайський спосіб вивести цю пам’ятку з-під охорони. Але зміна адреси не змінює статусу пам’ятки. Далі від Львівського осередку ІКОМОСу ми звернулись до Мінкультури, після того як дізнались, що вони погодили це історико-містобудівне обґрунтування. Ми наголосили, що їм надали неправдиву інформацію і щоб вони скасували це погодження як таке, що було зроблене на підставі неправдивих даних. І дістали відписку, мовляв, вони погодили, це їхня прерогатива, і вони не будуть скасовувати, але зобов’яжуть забудовника, якщо він зробить проект, що цей проект має також пройти у них погодження. Тоді в управлінні охорони історичного середовища висловили позицію, що не мають наміру погоджувати жодних документів на будівництво на цій території. Але забудовник вирішив далі шахрайським способом дотиснути цю забудову. Тому надалі на містобудівну раду виносять якісь концепції, маніпулюють архітекторами. А в містобудівній раді сидять архітектори, які на повному серйозі ту концепцію обговорюють, ще й роблять якісь зауваження, побажання. І врешті робиться спроба це поставити на виконком, хоч усі знають, що на території пам’ятки будівництво неприпустиме. Тобто є свідоме порушення законодавства. Як на мене, архітектор, який свідомо вчиняє такі протизаконні дії, не може мати права проектувати».
до теми
   За інформацією ресурсу YouControl, власником ТзОВ «Марконі» є громадянин Польщі Здзіслав-Пйотр Плішка, а керівником — Анатолій Паламарчук. ТзОВ «Марконі», зареєстроване на вул. Тершаківців, працює в сфері спорудження житлових і нежитлових будівель. Також Здзіслав-Пйотр Плішка є власником ще однієї будкомпанії — «Дорбуд-Україна». Анатолій Паламарчук же пов’язаний із десятками компаній по всій Україні. 

 Опубліковано : 13.09.18 | Переглядів : 938

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Реклама