Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
BookForum: піар чи легітимізація ворога?
BookForum: піар чи легітимізація ворога?

Книга, яку ще ніхто не читав, здійняла масу емоцій

Форум видавців у Львові, який цьогоріч іменують BookForum,  за 25 років діяльності став іміджевою подією, відвідати яку з’їжджаються поціновувачі друкованого слова чи не з усього світу. Та останнім часом ледь не щороку Форум стикається з усе новою скандальною хвилею, що пов’язана з тим чи іншим виданням. Не оминула хвиля «негативізму» і скандальних коментарів масштабний захід і цього року. Серед кількох тисяч нових книжок хейтери висловили своє підкреслене «фе» щодо книги «Програні війни Юрія Беляєва» французького журналіста П’єра Сотрея. Саме через цю книгу дехто назвав цю культурну подію «Форумом сепаратистів». «Ратуша» намагалась зорієнтуватись у перипетіях цієї історії.

Місток Франція — Україна

  У програмі Форуму видавців у Львові  22 вересня заплановано обговорення книги «Програні війни Юрія Бєляєва» П’єра Сотрея та його досвіду військового журналіста на Сході України. «Це сповідь одного найманця, якого він зустрів на Сході України: колоритний портрет, захоплива історія, сповнена напруги та несподіваних поворотів, пригоди росіянина Юрія Бєляєва, який у 58 років став найманцем в Україні після того, як погрався у вбивцю в Боснії, звичайно ж, на сербській стороні. Цей трохи мафіозний колишній міліціонер, покидьок гранично правих поглядів, політик-гангстер, постає персонажем неоднозначним, захопливим, майже привабливим. П’єр Сотрей, через маленьку історію свого антигероя, малює приголомшливий портрет великої Історії, що твориться на Сході. Однією з чудових рис його чіткого і яскравого стилю є те, що він не судить. Він розповідає, веде за собою, зачаровує», — анонсують цю книгу на сайті Форуму видавців у Львові.

   Саме цей анонс (бо книгу ще насправді ніхто не читав) і став приводом до валу негативно забарвлених коментарів у соцмережі Фейсбук, на просторах якої цю подію називають легітимізацією ворога, автора ж книги, П’єра Сотрея — другим Гремом Філіпсом (російський пропагандист, журналіст).

   Зокрема львівський журналіст Руслан ОРУДЖЕВ на своїй сторінці у Фейсбуці написав, «А тепер новина! До Львова їде П’єр Сотрей! Це такий самий Грем Філіпс, тільки французького розливу. Не буду підбирати епітетів, аби серед матів не втратилась основна думка. Це журналіст (п — к, який в 21 рік поперся в підрозділ дохлого Бєднова-Бетмена) презентуватиме 
22 вересня якусь свою «писанину» (називає це книжкою). Маємо на рівному місці «вспишку сзаду». Без зайвого перебільшення, «незалежний іноземний журналізд» робитиме завуальовану ЛЕГІТИМІЗАЦІЮ ворога….». 

   У коментарі «Ратуші» пан Руслан додав, що переглядаючи анонси презентацій, що відбуватимуться в рамках Форуму, помітив, що в анонсі презентації видання йдеться про окуповані території, маловідомого журналіста. «В рамках пошуку інформації про автора, з’ясувалось, що це хлопчина, якому в 2014 році був 21 рік. Він опиняється на тимчасово окупованих територіях. Іноземні журналісти в той час теж працювали там, але це були фігури, контрольовані бойовиками та російською окупаційною владою. Більшість із них намагалась об’єктивно висвітлювати події, але серед цієї об’єктивності «проскакували» елементи легітимізації ворога. Найяскравішим представником, який відверто «топив» за бойовиків, є британський журналіст Грем Філіпс. Більш завуальованим ворогом був громадянин Євросоюзу Томаш Матейчик, який дуже яскраво увірвався у простори соцмереж, телебачення як відвертий українофіл, нібито допомагав воїнам, активно рвав горлянку на Рос-ТБ за Україну. СБУ довго не мучилась, зібрала докази його зв’язків із Росією через праворадикалів, і йому заборонили в’їзд, — розповів «Ратуші» журналіст. — В Україні запроваджується та сама практика, яка була між двома російсько-чеченськими війнами. Чеченці першу війну виграли, обстояли незалежність, а далі вони стикаються з гібридними інформаційними війнами, де йшов розклад чеченської державності, нагнітання на владу, зштовхування між собою всіх верств населення. Це призвело до того, що люди прагнули, аби до влади прийшов хтось сильний і навів лад. Частина населення підтримала окупаційні війська, тому чеченці у висліді і програли другу війну. На жаль, те саме відбувається і в нас. Повномасштабні бої в нас із фронту перенеслися у суспільство, яке кожного дня намагаються тримати у русі поганими, негативістськими новинами та всіма силами намагаються скомпрометувати владу. Але яка б вона у нас не була, ми бачимо відверті зміни і скріплення цеглин держави». 

   Не оминула ситуацію з презентацією розголосного у Львові видання і волонтерка «Допоможи фронту» Уляна ДІДИЧ. «Скажу відразу: книжку не читала, лише анотацію і зовсім трохи обговорень у неті. Загалом, у мистецькому світі доволі популярним є метод привернення уваги через скандал. Зокрема, через висловлення думки, яка йде врозріз із тими чи іншими усталеними поняттями, провокує суспільство тощо. Байдуже, що це — завуальована порнографія, заперечення голокосту чи «нестандартний погляд» на героїв чи антигероїв у суспільстві. Тут використали той самий спосіб, але є одне але. Можна гуманізувати тирана в художній книжці чи розповідати про непривабливі риси характеру позитивного персонажа в історії, якщо йдеться саме про історичних осіб чи історичні події. В цьому випадку ми (хочемо чи ні) маємо приклад гуманізації ворога, з яким ми воюємо тут і тепер. Який і сьогодні РЕАЛЬНО вбиває наших громадян, окупував нашу землю, нищить нашу економіку і веде з нами інформаційну війну, — вважає пані Уляна. — Гуманізація ворога — це давній і вже заїжджений, однак від того не менш ефективний спосіб деморалізування і демотивації під час війни. Теза «не все так просто» — це один із дуже поширених калібрів ворожої артилерії. А тому сам факт видання і продажу такої книги в Україні сьогодні — це вільне перебування і робота ворога в тилу. Організатори можуть скільки завгодно прикриватися гарними фразами (вчора ввечері чула в новинах коментар когось із організаторів Форуму), але по факту вони нині воюють проти України на боці ворога. Ну, і мене дивує позиція, точніше — брак позиції міської й обласної влад, які, зокрема, фінансують форум. Окей, митці в своїй любові до «чистого мистецтва» можуть не хотіти бачити, що вони творять, або їм і байдуже. Але ж влада мала би втрутитися якось?».

Свобода слова — фундамент Форуму

   Своєю чергою, президентка ГО «Форум видавців» Олександра КОВАЛЬ у коментарі «Ратуші» зазначила, що в Україні як у демократичній країні є гарантована свобода слова, й організатори Форуму дотримуються цього, не цензуруючи того, що представляють учасники. Висловити свої погляди на Форумі може кожен. Не погодитися з цим висловом також може кожен, у цивілізованих рамках, без демонстрації ненависті й образ. «Саме видавці обирають книги для презентації. Організатором презентації книги французького письменника, про яку мовиться є Французький інститут в Україні. Цю книгу я ще не бачила, її презентуватимуть власне в рамках Форуму. Мене тішить, що є люди, які так детально вивчають програму заходів і детально аналізують весь асортимент книжок. Вважаю, якщо це видання підтримано Французьким інститутом в Україні і якщо вони привозять цього автора, то дипломатичному корпусу Європи не спало б на думку підтримувати те, що загрожує порушенню територіальної цілісності України», — вважає пані Олександра. 

   На запитання, чи існують критерії відбору книг, що їх презентуватимуть у рамках Форуму, організаторка масштабного заходу відповіла, що їх застосовують лише у випадках, якщо видання заборонене українським законодавством для поширення, зокрема ті, що розпалюють ворожнечу, міжрасову, міжнаціональну ненависть.

   Президентка Форуму також зазначила, що україномовного видання книги, про яку мовиться, наразі немає, її презентуватимуть мовою оригіналу. 

   Декілька слів про автора та книжку додала і програмна директорка Форуму видавців у Львові Софія ЧЕЛЯК, яка знайома з автором та основним текстом обговорюваного видання. «Журналіст-автор книги мусив тікати з ДНР через його проукраїнську позицію. Його подали в розшук, і коли навіть не закінчився термін його акредитації, він мусив виїжджати з ДНР. Він журналіст, який підтримував українські ЗМІ, надавав їм інформацію. У 2015 році, переважно, саме іноземні журналісти надавали інформацію для українських про події, що відбуваються на окупованих територіях. Я читала не анотацію, а синопсис книги англійською мовою, і ця книга, на мою думку, насправді потрібна для України, тому що автор наводить факти, як людина з Москви, яка є громадянином Росії, для того, щоб заробити гроші, приїжджає в Україну воювати. Це історія про людину, яка реально воює в Україні для того, щоб заробити гроші. Доти він так само воював у Боснії на боці Сербії. Це також доказ того, що росіяни були присутні у Балканському конфлікті. Також цю книгу прочитали представники посольства, які визнали її проукраїнською і нешкідливою для України. Якби були загрози провокації для України, то автора б не запросили, ухиляючись від дипломатичного конфлікту, — поділилась пані Софія. — Крім того, треба враховувати, що це не художня книжка, а гонзо-репортаж. Це специфічний жанр, який треба розуміти і вміти читати, вмикати критичне мислення й аналізувати». 

Пікет: бути чи не бути?

    «Форум сепаратистів»… Саме так назвали подію представники Національного корпусу Львівщини у соцмережі Фейсбук. «Львівський форум видавців не перестає дивувати — цьогоріч на заході буде представлена книга французького кореспондента про московського найманця, який убивав українців на Донбасі. «Автор книги — П’єр Сотрей — французький журналюга, який кілька місяців провів на окупованих Росією територіях (незрозуміло як потрапивши туди в період, коли допуск отримували лише підконтрольні Кремлю кореспонденти) і раптово вирішив поділитися своїми враженнями від знайомства з московським м’ясником…, — йдеться у пості. — Тут виникає питання, навіщо біографія покидька українцям? Чого вона може навчити нас? Ще більшої ненависті до московської орди? Чому подібне л*йно демонструють та помпезно презентують на найбільшій літературній події Західної України, якщо не всієї країни загалом?.. Нам здається, якщо керівництво Форуму не зупиниться на своїй дорозі тотальної деградації, то захоплива історія розпочнеться для них — бо подібній писанині у Львові не місце!». 
Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 19.09.18 | Переглядів : 1021

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама