Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
АНАРХІЯ у Львові
АНАРХІЯ у Львові

Зустріч молодіжних угруповань закінчилась різаниною

Неділя, шкільний стадіон, де діти радіють перемогам у спортивних змаганнях, і весело грають у «доганяйки» та піжмурки… Але віднедавна територія спортивного майданчика школи № 34, що розташований на вулиці Замкненій, 8 назавжди буде відображена в поліцейських звітах як місце кривавої сутички. Увечері група невідомих осіб зі зброєю напала на представників неформальної ліворадикальної організації «Чорний стяг», яка називає себе анархістською. Численні ножові поранення, відсутність свідків, невідомі нападники… кому було вигідно напасти на «ліваків»? У вечірній кривавій баталії більше запитань, ніж відповідей, тож  «Ратуша» спробувала розставити всі крапки над «і».


Численні ножові й не лише… 

   Пізно ввечері 23 вересня у Львівську міську лікарню швидкої допомоги шпиталізували чотирьох молодих людей із ножовими пораненнями — двох чоловіків і двох жінок. Стан одного із пацієнтів був важкий, медики його прооперували і ще зранку в понеділок потерпілий перебував у реанімаційному відділенні. «Троє пацієнтів були у стані середньої важкості, один у вкрай важкому, йому провели операцію на органах грудної порожнини у зв’язку з проникним ножовим пораненням. В усіх чотирьох — ножові поранення різних органів: кінцівок, голови», — повідомив «Ратуші» хірург лікарні швидкої допомоги у Львові Тарас Федоришин. 

   За іронією долі, найбільше постраждав хлопець, який не ідентифікує себе як активіст «Чорного стягу», він лише товаришує з потерпілими, їздить із ними на спортивні змагання. Принаймні так у коментарі «Ратуші» розповіла правозахисниця Ірина ЮЗИК. «Всі четверо осіб, які грали тоді у футбол, дістали ножові поранення. Невідомі особи, всі у чорному одязі й балаклавах, накинулись на четвірку без будь-яких пояснень чи прелюдій. Один хлопець постраждав найбільше: в нього проколота легеня, є поранення у груди, він у дуже тяжкому стані, у першу ніч гарантій взагалі не давали, йому робили серйозну операцію,  під’єднали до апарату штучного дихання. Все відбувалось хаотично у тому бойовищі. Наприклад, активіст «Чорного стягу» Дмитро Купер має три поранення у плече, і як сказав хірург, всі три — від різних видів ножів. Дівчина Вероніка Яблонська дістала глибоке ножове поранення в ногу, в стегно, а ще одна, Олександра Омеляш, має також три ножові поранення», — поінформувала «Ратушу» Ірина Юзик.

Зоряні війни «лівих» та «правих»
   То хто ж саме напав на молодих людей? Який мотив? Чи не схоже все на те, що дві молодіжні «тусівки» щось не поділили між собою? В інформаційному полі міста Лева циркулюють різні думки, але всі вони сходяться в одному: напад пов’язують саме з представниками ультраправих рухів, зокрема з політичною партією «Національний корпус», який, своєю чергою, відхрещується від звинувачень. 

   Подробиці того буремного вечора «Ратуші» розповів постраждалий активіст «Чорного стягу» Дмитро КУПЕР. «О 19:00 ми почали грати у футбол і грали приблизно до 21-ї години. Коли почали перевдягатися та йти з майданчика, забігло осіб із 20, які були у чорному, зі закритими обличчями (хто балаклавами, хто капюшоном). У декількох нападників на «вітрівках» були маркування ультраправого бренду, у двох хлопців — футболки і в одного ще була «вітрівка» з нашивкою «Національного корпусу». Нападники повалили нас і почали «гасити» ножами, арматурами, ланцюгами, телескопічними дубцями. В фіналі вони викрикнули: «Це вам за Нацкорпус!», але я не знаю, що саме вони мали на увазі. Влітку «Нацкорпус» намагався зірвати нам кінопоказ, напали з балончиками, але вони тоді дістали гідну відсіч. Однак я не думаю, що серед нападників були тільки члени «Нацкорпусу», враховуючи те, з якою швидкістю Євген Карась написав статтю, я переконаний, що там були і представники С14. Просто нацкорпусівці були єдині, хто засвітив символіку, напевно «провтикали» цей момент. — розповів постраждалий. — Причин нападу може бути багато: по-перше, їм не подобаються наші ідеї, які базуються на трьох принципах: воля, рівність, солідарність. Наші ідеологічні опоненти декларують абсолютно іншу систему цінностей, як-от: ієрархія, порядок. По-друге, ми нашою діяльністю могли багато кому перейти дорогу, бо ми вже фактично рік захищаємо сім’ї від рейдерських захоплень, виселень; боремось проти незаконних забудов і нищення зелених зон Львова. Від нашої діяльності постраждав не один бізнесмен, забудовник і рейдер. Думаю, що нападники безпосередньо пов’язані з бізнесменами з не дуже гарною репутацією, ми комусь із них могли перейти дорогу, відповідно, могло бути бажання помститися.  Сподівань на поліцію у нас нема, бо, як показує практика, у всіх випадках поліцейські діють у тандемі з праворадикалами. Правоохоронна система нічого не здатна зробити навіть тоді, коли їхніх працівників ріжуть. Наприклад, коли представник С14 підрізав поліцейського, його врешті відпустили додому».
   Член ГО «Народна дія», правозахисниця Ірина Юзик пояснила «Ратуші»: «Заяви у поліцію потерпілі не написали, бо вони належать до анархістів, які не визнають офіційних органів влади, не довіряють поліції, як структурі, яка їх ніколи не захищала. Хоча особисто я вже домовилась з однією потерпілою про те, що вона таки напише заяву, бо цей інцидент — не жарт і може перерости в абсолютну безкарність на вулицях міста і напади продовжуватимуться. Спочатку в них був шок. Потерпілі думають, що на них вийшли або через геолокації на телефонах, або, можливо, там були люди, які їх побачили. Вони вважають, що нападниками були, образно кажучи, «праві», яких не ділять на «Нацкорпус» чи то С14. Тінь на С14 впала тому, що вранці одразу після того, як стався інцидент, вийшла публікація Євгена Карася — лідера С14 про представників «Чорного стяга». Як він їх тільки не називав. Половину людей, про яких написав Карась, я ніколи не зустрічала в русі. Стаття має багато фотографій, посилань. За одну ніч це важко підготувати. Протистояння між «лівими» та «правими» існує давно. Мотиви… Є підозри, що це може бути пов’язано з маршем проти расизму, який «Чорний стяг» провів у Львові влітку. Коли вбили рома у Львові, активісти провели марш проти тих, хто переслідує нацменшини і хто робив погроми в ромських таборах. Це могло не сподобатись людям правих поглядів, як результат — теперішня кривава ситуація».
   Очільник «Національного корпусу Львівщини» Святослав СІРИЙ розповів «Ратуші», що того вечора членів політичної партії «Національний корпус» там не було і вони не мають жодного стосунку до цієї ситуації. «Наклепи нічим не підтверджені, потерпілі відмовились писати заяви у поліцію, я думаю, у зв’язку з тим, що є відповідальність за неправдиві свідчення. У нас справді є визначений бренд-бук, символіка організації, але ніяких нашивок із написом «Нацкорпус» не передбачалось і не передбачається, це їхній вимисел. Організація «Чорний стяг» існує чотири роки і відома провокативними моментами, адже після їхніх акцій завжди владні російські ЗМІ показують, яке безчинство коїться у Львові, тут більше нікому дестабілізувати ситуацію. Їх приблизно 20 осіб, між собою постійно сваряться-миряться-діляться, створюють нові формації, прикриваються соціальними, екологічними гаслами, а самі постійно чинять провокації, — вважає пан Святослав. — Цілком можливо, що вони між собою пересварились, порізались, а швидку ж треба було викликати і поліції щось пояснювати, то вони вирішили, спробували, зачепити великого суперника для того, щоб надати собі ваги в цій всій історії, вирішили спробувати заплямувати світле ім’я «Нацкорпусу», як політичної партії. Звідки ми знаємо, що це не сплановано?! Насправді є дуже багато матеріалів, які доводять причетність представників «Чорного стягу» та «Автономного опору» до Збройних сил РФ. Переселенці, які є у їхній організації, з Криму і Донбасу, брали участь в антиукраїнських мітингах на початку війни». 
   Крім того, пан Святослав додав: «У понеділок вийшла стаття на «Цензорі» з доказами, фотографіями. Вдесятеро більше інформації, напевно, є у прокуратури та СБУ, які ними (активістами «Чорного стягу». – Авт. ) займались, рік тому вилучали в них нелегальну зброю, пропагандистські матеріали, загалом є чіткий російський слід. Насправді питань більше, ніж відповідей, ми до цього не маємо жодного стосунку, нам ці люди не цікаві, адже ними повинні займатись правоохоронні органи. Звичайно, у нас кардинально різні ідеологічні погляди, протистояння ідеологічне є, але це не означає, що ми відряджаємо групи, які бігають по Львову, шукають їх і винищують. Конфлікти якісь були, словесні перепалки, але не було жодних сутичок, ні на кого не заведені кримінальні справи, нікого не били, не трощили, все відбувалось лише у правовому полі. Я не можу для себе зрозуміти, що це за формація — «Чорний стяг», вона ніде не зареєстрована і задекларована лиш у соціальних мережах, адже не створено ні громадської організації, ні політичної партії, ні громадського формування, зареєстрованого у юстиції, якому було б присвоєно назву, символіку і статут».

Недоспана ніч заради статті? 

   Цікаво, що не один коментатор зачепив матеріал «Кривава зоря червоного Львова» координатора організації «С14» Євгена КАРАСЯ, що вийшов оперативно,  одразу після нічного переполоху, на сайті «Цензор.нет».  У публікації автор використовує короткі характеристики активістів «Чорного стягу», опублікував фотографії, скріни зі сторінок активістів у соцмережі «Фейсбук». У матеріалі Карась називає представників «Чорного стягу» ліворадикальними субкультурними хуліганами, анархістами… «Я все ж скептично оцінюю версію, що «Нацкорпус» взяв і просто порізав миролюбних екологів. Окрім специфічної політичної діяльності потерпілих, є і декілька конкретних причин. Причина № 1: минулого року ліворадикали мали сутички з націоналістами. Прибігла поліція, усіх розборонили і затримали учасників з обох сторін. А біля зграї «ліваків», які зібралися на вході до свого магазину, поліція знайшла пістолет. Ліворадикали збрехали (коли опублікували на сторінці Сергія Марка у Фейсбуці про те, що пістолет їм підкинули. Публікація від 17 жовтня 2017 року. — Авт.). І можуть збрехати будь-що, аби приховати власний злочин», — пише у своєму матеріалі на «Цензорі» Євген Карась.

   Правозахисниця Ірина Юзик прокоментувала «Ратуші» матеріал Карася: «Активісти «Чорного стягу» справді з різних куточків України. Я з тими людьми вже давно працюю, більшість розмовляє українською мовою, вони патріотично налаштовані. СБУ справді їх «тягала» минулого року, десь у жовтні, у них та в «Автономного опору» робили обшуки, потім вони час від часу ходили на допити. В них вилучили всю техніку, всі флешки. Тоді СБУ серйозно їм підмочила репутацію, оголосивши на всю країну їх «групою осіб, яка працює на РФ, агенти Кремля», а в результаті вони стали лише свідками у якомусь провадженні. СВІДКАМИ! ».
   Щодо кривавого інциденту «Ратуша» дізналась думку і в автора розголосного матеріалу, координатора організації «С14» Євгена Карася: «Я з цією публікою давно «воюю», ще з 2011 року, коли їхній ідеологічний лідер Євген Герасименко на прізвисько «Кріт», приїхав із Росії і почав просувати ідею «націоналізм — це комунізм». Ми завжди переживали, що там пахне ФСБ, і врешті-решт у 2013 році «Автономний опір» взяв гроші в Києві в Олексія Кочеткова — політтехнолога Кремля. Наші активісти сутичок із «ліваками» не мають, лише якщо це просто публічні демонстрації. «Автономний опір» і «Чорний стяг» — це футбольні хулігани, які якось намагались захопити трибуну ФК «Львів». Як футбольні хулігани, вони десяток разів брали участь у нападах на націоналістів, — зазначив пан Євген. — Якщо на них справді напали, я думаю — це якась помста за їхні напади, які вони скоюють у рамках своєї діяльності. Статтю, що викриває представників «Чорного стягу» писав уночі після нападу. Вони нині роздувають, що «ми такі мирні, нас порізали», але я вважаю, що це публіка, яка сама влаштовує «поножовщину», бійки. Це абсолютна лівацька радикальна наволоч». 

Око закону побачило «злісне хуліганство»!

   Станом на вівторок, 25 вересня, НІХТО із 4-х поранених анархістів після нападу невідомих осіб на спортмайданчику львівської школи № 34 не написав заяву в поліцію. Більше навіть, ніхто із них не дає жодних свідчень правоохоронцям про нападників. З поста журналістки, члена поліцейської комісії в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Вікторії Балицької у соцмережі Фейсбук стало відомо, що потерпілі покликаються на 63 статтю Конституції про право не давати свідчень. Попри це, за словами речниці  Нацполіції у Львівській області Світлани Добровольської, правоохоронці, згідно з повідомленням медиків, відкрили кримінальне провадження за частиною 4 статті 296 Кримінального кодексу України — «хуліганство». Санкція статті передбачає позбавлення волі терміном від 3 до 7 років.

   Керівник Нацполіції Львівщини  генерал Валерій СЕРЕДА у коментарі “Ратуші” розповів, що поліція вживатиме оперативно-розшукових заходів згідно з чинним законодавством. Крім того, пан Валерій зазначив, що заходи контролю зброї поліція впроваджує регулярно. До слова, нещодавно поліцейські під час санкціонованих обшуків у рамках досудових розслідувань у кримінальних провадженнях вилучили зброю, боєприпаси та вибухові речовини у громадян, які незаконно її зберігають.4

   Вже станом на ранок середи, 26 вересня, стало відомо, що двоє потерпілих таки з’явились на допит для надання свідчень та пояснень… 
Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 26.09.18 | Переглядів : 7571

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
 
Реклама