Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Непокарані за Грибовичі: хто Наступний?
Непокарані за Грибовичі: хто Наступний?

Справа щодо трагедії на сміттєзвалищі в Грибовичах, не дає про себе забути ані суддям, ані посадовцям мерії. Четверо смертей, більш ніж два роки судової тяганини та допитів, але поставити крапку в справі Грибовицького лиха та покарати винних досі не вдалося. 

За 2,5 року нічого не змінилося…

   Минулого тижня прокуратура Львівської області прозвітувала про перебіг розслідування щодо справ на Грибовицькому сміттєзвалищі. 
Отож, як інформує її прес-служба, станом на 19 жовтня скеровано для розгляду по суті у Жовківський районний суд Львівської області обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно трьох посадовців ЛКП «Збиранка», а саме — колишнього директора, його заступника та начальника полігону, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236, ч. 2 ст. 367 КК України (порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації споруд, яке спричинило загибель людей, а також службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки).

 На цей час судовий розгляд триває. Так, вам не здалося, судовий розгляд досі триває.

Як все було?

   Хто вже встиг забути, 30 травня 2016 року, на одному з найбільших сміттєзвалищ України, що у селі Великі Грибовичі, сталася трагедія — спочатку пожежа, а потім зсув і обвал. Тонни сміття поховали під собою чотирьох людей: рятувальників Юрія Рудого, Богдана Юнка й Андрія Вненкевича, а також працівника ПКП «Збиранка» Олександра Бутіна, чиє тіло не знайшли й досі.

   Того ж дня ГУ Нацполіції у Львівській області відкрило кримінальне провадження за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт із підвищеною небезпекою, порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації споруд, що спричинило загибель людей, та службової недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки, а саме за ч. 2 ст. 272, ст. 236, ч. 2 ст. 367 КК України.

   Працювала слідча група з 20 осіб. Матеріали кримінального провадження містять понад 300 томів. Як свідків, опитано 700 осіб. Були проведені 15 обшуків, 25 виїмок документів та 8 судових експертиз.

   Згідно з висновком експертів, сталося самозаймання неущільнених твердих побутових відходів. Даних щодо умисного підпалу або щодо загоряння через інші сторонні фактори експертиза не виявила. Крім того, передумовою трагедії став незадовільний технічний стан полігону, який не відповідав вимогам нормативних документів.

   Про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. 236 та ч. 2 ст. 367 КК України, оголосили трьом посадовим особам Львівського комунального підприємства «Збиранка» — директорові, тепер уже з префіксом «екс», Богданові Горбалю, заступнику Борисові Плашенку та директорові полігону ТПВ Олександру Купричу. А також за те, що не було вжито заходів щодо контролю за діяльністю Львівського комунального підприємства «Збиранка», було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тодішньому керівникові Управління житлового господарства Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Юрієві Гольцю.

   Провадження у справі трьох чиновників (ЛКП «Збиранка» та полігону) досі триває у Жовківському районному суді, інші кримінальні провадження перебувають на розгляді в Галицькому районному суді міста Львова.

Жертва, чи так потрібно?

   Одним із головних підозрюваних у справі щодо Грибовицького сміттєзвалища є екс-директор ЛКП «Збиранка», 74-річний Богдан Горбаль. Не маємо права казати, винна ця людина чи ні, адже вирішальне слово за судом. Але якось дивно, що в цій ситуації Богдан Горбаль вийшов крайнім, адже велика провина за те, що сталося у 2016 році в Грибовичах, залишається на плечах міських чиновників.  
   «Я думаю, що ситуація з паном Горбалем розвивається в стилі того, аби і процес відбувся, і конкретно нікого не покарали. Бо враховуючи його досить похилий вік, стан здоров’я і те, що він йде на співпрацю зі слідством, вирок стосовно нього буде доволі м’який, тобто це та схема, яка влаштовує і керівництво міста і, загалом, його самого. Відповідно, надіятись на справедливий вердикт не доводиться, це просто схема уникнення відповідальності керівництва міста Львова. Їм дуже вдало підвернувся керівник у такому віці, що суд до нього буде максимально поблажливий під час ухвалення вироку», — зазначив у коментарі газеті «Ратуша» львівський блогер Василь МУЗИКА.

Мерія бездіяльна

   Окрім того, прокуратура Львівщини у п’ятницю повідомила, що позов до мера Львова Андрія Садового та виконкому щодо бездіяльності в справі закриття звалища задоволено повністю. 

   Тобто визнано протиправною бездіяльність, через яку не проведено закриття Львівського міського полігону ТПВ, його рекультивацію та вибір земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м. Львова, будівництва на ній заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу. Проте, на думку того ж таки Василя Музики, це рішення не має жодного практичного застосування, бо воно не є підставою для того, аби проти мера порушити кримінальну справу з судовою перспективою. 

   «Простіше кажучи, ми всі робимо свою роботу, але кінцевий результат буде таким, який влаштовує Садового, враховуючи те, що в нас прокуратура отримала помешкання від міської ради, суди, здається, теж, тому сподіватись на те, що відбудеться покарання за Грибовицьку трагедію, не доводиться. Я ще на самому початку говорив, що єдиним дієвим засобом покарання могла би бути тільки відставка міського голови, але ні депутатський корпус, ні львівська спільнота моєї ініціативи не підтримала, — каже пан Василь. —  Нині йде окозамилювання і затирання старих справ, закривання їх у правовому полі, щоб за деякий час не можна було смикати за «одне місце» тих, хто свого часу наробив дуже багато помилок і призвів до людських смертей, враховуючи те, що там тіло однієї людини ще не знайдено, — це просто надзвичайно жахлива трагедія і ніхто, загалом кажучи, за це не відповів і не відповість».

Брифінг «для обраних»

   На цьому все не закінчується. Цього тижня Грибовичі знову опинилися в топових темах львівських ЗМІ. Проте основний вектор був скерований на те, що потрапити на брифінг «для обраних» майже нікому з журналістів не вдалося.

   Громадськість та журналісти у соцмережах обурилися, що це вже не вперше можна побачити та на собі відчути  всю «відкритість» роботи ЛМР. У понеділок відбувся довгоочікуваний виїзд журналістів на Грибовицьке звалище, але, з незрозумілих причин, інформація про це дійшла вчасно до потрібних журналістів, близьких до мера (а якщо відверто — то тих, які є його власністю) ЗМІ, а от до інших — за 15 хвилин до початку брифінгу. Так, про брифінг щодо проведених на звалищі робіт, який розпочинався о 12:30, та ще й на Грибовицькому сміттєзвалищі, розташованому за кілька кілометрів від Львова, було повідомлено о 12:15!  
   На думку невгамовного Василя Музики, медійникам потрібно ще повчитися в нашого мера. «Ситуація, яка склалась із брифінгом мера на Грибовичах, — це спланована акція для того, щоб не прозвучали запитання, на які йому буде важко відповісти, але щоб можна було прозвітувати за певних обставин та запевнити людей, що от, мовляв, ми виїжджали, ми робили, і ми, зі свого боку, максимально відкриті для суспільства. Насправді це черговий спосіб обманути своїх співгромадян, взагалі, Садовий цим займається все своє свідоме життя на посаді мера міста Львова», — впевнений пан Музика.

   Отож, багатьом львівським журналістам так і не вдалося потрапити на довгоочікуваний брифінг мера Львова на самому полігоні ТПВ у с. Малі Грибовичі. Всім стало цікаво, про що там мер говорив та що цього разу наобіцяв. 
   За повідомленням прес-служби ЛМР, у 2019 році, році, коли Садовий зібрався в президенти, на Грибовицькому полігоні планують розпочати масштабні роботи з рекультивації. Львівська міськрада очікує фінального рішення ЄБРР щодо оголошення тендеру на рекультивацію полігону. Як повідомив міський голова Львова Андрій Садовий, уже наступного року на полігоні планують розпочати масштабні роботи з рекультивації. «Якщо говорити про рекультивацію, то ми пішли такою дорогою: нині тривають роботи підготовчі, бо важливо було укріпити дамбу і важливо було зробити комплекс заходів, щоб зменшити кількість інфільтрату. Хто тут був раніше, може звернути увагу, що суттєво впав рівень інфільтрату, щодня значна частина інфільтрату відкачується. Але головна справа, яка має бути зроблена, — це комплексна рекультивація полігону. На початку листопада ми очікуємо фінального рішення ЄБРР щодо оголошення тендеру на рекультивацію полігону. Це буде міжнародний тендер, змагатимуться багато західних компаній», — сказав мер Львова.

   Однак опонент бургомістра Василь Музика переконаний, питання рекультивації буде актуальне для тих територій іще впродовж десятиліть. «Але якщо врахувати те, що Садовий заявив, що на посаду мера він більше балотуватись не буде, і ще два роки йому залишилось на мерській посаді, до того ж ми ще не знаємо, що відбудеться з виборами у ВР із «Самопоміччю», як там буде (можливо, він швидше складе повноваження), то я маю великий сумнів, що він справді хоче вирішити це болюче питання для мешканців прилеглих територій Львова. Мер має бажання показати громадськості, що він щось робить, враховуючи те, що він завалив систему вивезення сміття, транспортну систему, то йому потрібно показати, що він десь щось робить, це просто піар-ходи.  Він себе показує, як добрий піарник, але як нікчемний господарник», — підсумував Василь Музика.

   Своєю чергою, депутат ЛМР від фракції «УКРОП» Ігор Зінкевич у коментарі журналістам «Ратуші» зазначив, що, попри обіцянки розпочати рекультивацію сміттєвого полігону, міські чиновники й далі бездіяльні. «На цьому етапі на Грибовичах усе гарно заростає природним шляхом, наростає, пил лягає природно, формується нова покрівля. Я розумію, що вона не така екологічно чиста і не захищає від тої радіації, яка звідти виходить, але фактично природа сама себе помалу починає заліковувати. Навіть у час, який виділений безпосередньо цьому сміттєзвалищу. Сама природа вирішила захищати себе і людей, а наша мерія так і не знайшла шляху вирішення проблеми», — зазначив Ігор Зінкевич.
Тетяна ЖИКАЛЯК,
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 24.10.18 | Переглядів : 645

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама