Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Леви розбрату
Леви розбрату

Хто і чому пішов проти домовленостей та ухвал, провокуючи міжнародний скандал?

Самовільно встановлені скульптури левів на Цвинтарі Орлят можуть спричинити українсько-польський конфлікт. Річ у тім, що Львівська обласна рада рішуче наполягає на їхньому демонтажі та пошуку винних. Натомість у МЗУ Польщі запевняють: такі дії матимуть негативні наслідки. Здавалось би: а до чого тут Андрій Садовий? А він у таких ситуаціях завжди нібито ні до чого…


Леви, яких не повинно бути

Як зазначив у коментарі «Ратуші» Ігор Гавришкевич, екс-директор музею-заповідника «Личаківський цвинтар», встановлення левів на Личаківському цвинтарі біля Меморіалу львівських орлят, безперечно, є грубим порушенням законодавства.

   «Польський військовий меморіал у Львові був відкритий ще в 2005 році за участі двох президентів: України та Польщі. Перед його відкриттям була затверджена ухвала Львівської міської ради  № 770 «Про завершення впорядкування польських поховань 1919 — 1918 рр. на території Музею «Личаківський цвинтар», в якій йшлося про те, що має там бути, й зокрема, що левів там не мало б бути. («Вважати неприпустимим встановлення скульптур, архітектурних елементів та мілітарних символів, які не обумовлені ухвалами Львівської міської ради». — Текст ухвали, авт.), — розповів Ігор ГАВРИШКЕВИЧ. — Крім того, було підписано міждержавний протокол на рівні адміністрацій президентів України і Польщі. З боку Польщі протокол підписав державний секретар безпеки Польщі, а з української сторони — глава секретаріату Президента України. Таким чином це питання було вирішено юридично, що левів там не має бути, на рівні міждержавному». 

   За словами екс-директора Личаківського цвинтаря, рішення: бути чи не бути левам на території меморіалу, можна ухвалювати лише на рівні державної влади. Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 
20 грудня 2000 року № 1867, дозволи на виконання робіт з упорядкування місць поховань на території України іноземців, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій, можуть розглядати місцеві ради лише після погодження відповідної проектної документації з головою Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій. «Леви, які завезені на територію кладовища, не погоджені ні на рівні комісії, ні на рівні Адміністрації Президента.  Наскільки мені відомо,  вони з’явились на території  кладовища досить недавно, і це є ті леви, один із яких колись стояв на в’їзді у Винники. Хтось зробив їхні копії, залишив ці копії на тих місцях, а оригінали привезли на територію Личаківського цвинтаря. Зрозуміло, що цей «хтось» замовив виготовлення тих скульптур, яке є недешевим, хтось мусів виконати те замовлення, — додав він. — Тому, якщо хтось завозить приватно тих левів без погоджень, які прописані законом, то це питання мають розглядати правоохоронні органи».

Історична довідка

   Петро РАДКОВЕЦЬ, львовознавець, історик: «Леви на території меморіалу колись були. Але наскільки я володію інформацією, то коли польська фірма «Енергополь» виконувала роботи з відновлення меморіалу у 1990-х роках, було погоджено, що левів там не буде. А потім це комусь приватно не сподобалось, і цих левів привезли назад. Вони порушили договір, який був укладений. І навіть якщо там вони раніше були, але в новій угоді їх не передбачено, отже їх там не повинно бути».

Політична складова

   Депутати Львівської обласної ради вважають, що незаконно встановлені скульптури левів треба демонтувати задля уникнення провокацій. Відповідну заяву вони ухвалили під час сесії 25 жовтня. За неї проголосували 45 обласних обранців. У тексті ухвали вимагається від правоохоронних органів, посадовців Львівської міської ради провести розслідування та встановити осіб, причетних до незаконного переміщення скульптур та встановлення їх на території Личаківського кладовища. Згідно з текстом заяви, попри заборону встановлення левів відповідною ухвалою міськради, дозвіл на це надала консультативна рада з питань охорони культурної спадщини при управлінні охорони історичного середовища Львівської міської ради під керівництвом голови ради Лілії Онищенко. Водночас від Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, яка згідно з законом мала б вирішувати такі питання, жодних рішень з приводу левів не було. «Попри очевидні зловживання, чиновники Львівської міської ради не вжили жодних заходів щодо виправлення ситуації та усунення порушень. Наполегливе бажання польської сторони все ж розмістити скульптури левів на «Цвинтарі орлят» на території Личаківського кладовища у Львові є складовою системної стратегії частини польського політикуму, спрямованого на експлуатацію шовіністично-імперських настроїв, зокрема щодо Львова, — наголосили депутати. — Адже первинно на щитах левів, які так наполегливо хочуть «прилаштувати» на Личаківському кладовищі, містились написи «Тобі, Польще» та «Завжди вірні». Історично та політично, разом із «мечем-щербцем» ці написи утворюють архітектурний ансамбль, що виходить далеко за межі вшанування похованих, а стає символом використання історії у поточних політичних кампаніях...».

   Зважаючи на це, МЗС Польщі бурхливо відреагувало на рішення ЛОР про усунення левів з військових поховань — інформує ЗІК з посиланням на Onet.pl. Заступник глави МЗС Польщі Бартош Ціхоцький заявив, що відомство рішуче виступає проти ймовірного незаконного усунення левів з польського військового меморіалу на Личаківському кладовищі. «Ми висловили наш рішучий протест проти можливого незаконного усунення левів — незаконного в тому сенсі, що це суперечить двостороннім протоколам щодо реконструкції та реставрації Личаківського кладовища. Українська сторона була попереджена про негативні наслідки такого кроку для двосторонніх відносин».

То хто привіз цей прайд?

   Михайло НАГАЙ, директор музею-заповідника «Личаківський цвинтар», розповів: «Скульптури перевезли на територію цвинтаря у грудні 2015 року. Перед тим було ухвалено рішення консультативної ради управління охорони історичного середовища міськради, якому ми підпорядковані. Це рішення стосувалось того, щоб замінити левів, які стояли один по автодорозі біля Винник, інший на території Геотехнічного інституту, копіями, а оригінали віддати на місце, де вони були до 1960 року. Ці леви стояли тут перед тріумфальною аркою на постаментах з 1930-х років, а потім в 1960-х їх забрали. Були стерті написи на щитах, там були герби Польщі та герб Львова з пропольським орденом, як і напис «Завжди вірні тобі, Польще». Згодом почали порушувати питання про процедуру, і дійшли до того, що поки за процедурою не буде вирішено питання цих левів, їх треба закрити герметично щитами, щоб унеможливити кліматичні впливи, а також провокативні речі, як, наприклад, втручання туристів. Уже був випадок цього року, коли польські туристи намагались «визволити» левів. Це були представники фанатського радикально налаштованого угруповання. Тепер леви забиті щитами, і щоб продовжувати якісь дії, потрібно, щоб було рішення уповноважених органів».

То чому ж Львівська міськрада на це пішла?!

   Пан Нагай каже правду. Власне 21 грудня 2015 року на нараді управління охорони історичного середовища та керівництва музею «Личаківський цвинтар» пан Остап Козак заявив, що відбувається грубе порушення ухвали сесії Львівської міської ради від 2005 року, а проект встановлення цих скульптур має бути спершу затверджений у Державній міжвідомчій комісії. Але його думку було просто грубо проігноровано. Що цікаво, у пункті 5 Ухвали ЛМР № 2553 від 13.06. 2005 року про заборону встановлення на меморіальному комплексі левів: «Контроль за виконанням ухвали покласти на МІСЬКОГО ГОЛОВУ» А ви кажете, «до чого тут мер Садовий»… Ви що, вірите, що БЕЗ ЙОГО ВОЛІ ЧИ ВІДОМА цих левів САМОВІЛЬНО, явно підігруючи нашим польським сусідам, завезли на «Цвинтар орлят», нібито для реставрації, а потім там і залишили до кращих часів?
   «Ратуша» намагалась отримати коментар безпосередньо у Львівської міської ради щодо того, яка ж, власне, позиція міста, однак у прес-службі відомства повідомили, що позиція міськради — НЕ КОМЕНТУВАТИ ЦЮ СИТУАЦІЮ. 

   Проте депутат від фракції «Самопоміч» у Львівській міській раді Андрій ШЕВЦІВ, у коментарі «Ратуші» зазначив, що коли ухвалювали рішення щодо долі левів, а це був 1993-94 рік, він мав 

5-6 років. «Пригадую з інформаційних джерел, з історії Львова, то була ситуація, коли українська сторона з польською домовились про те, що має бути на цьому меморіалі, а чого бути не має. Наскільки розумію, левів і меча-щербця не мало бути, згідно з домовленостями та підписаними документами. Я розумію, що обласна рада, хоч, може, це не її компетенція, ухвалила рішення, заяву, з’явилась політична складова. Вони ухвалили це на основі тих історичних документів — фактів, які були обумовлені між українськими і польськими дипломатами у 90-х роках ХХ століття. Тому я б хотів, щоб історики, дипломати вирішували це питання. Розумію, що є серйозна відповідальність і на міській владі, будемо бачити кроки. Я не можу давати кінцеву позицію, чи вони (польські леви на «Цвинтарі орлят». — Авт.) мають бути там, чи ні. Є юридичні складові. Якщо є підписані документи, в яких зазначалось, що має бути на меморіальному комплексі Личаківського кладовища «Цвинтар орлят»,  а що — ні, то цього потрібно дотримуватись. А змінювати через двадцять п’ять років позицію тільки через те, що Україна є сьогодні слабка, — вважаю, що це не є правильно», — прокоментував Андрій Шевців. 

Нацкорпус на захисті польських левів

   Своєю чергою Львівська обласна організація Національного корпусу, несподівано для багатьох львів’ян, заявила про те, що скульптурам левів на «Цвинтарі орлят» варто дати спокій, та називає ситуацію, що склалась, «мертвою ворожнечею». Про це йдеться у повідомленні на фейсбук-сторінці організації. «Міждержавні стосунки України та Польщі ніколи не були простими. Навіть за наявності спільного ворога наші народи продовжували ворогувати, втрачаючи свої державності під натиском Москви. У пошуках компромісу в площині історичної пам’яті Україна і Польща занадто часто фокусуються на тому, що нас розділяє, а не об’єднує. Одним із таких каменів спотикання є українсько-польський військовий меморіал на Личаківському кладовищі. Замість того, щоб слугувати нагадуванням про події, які більше не повинні відбуватись між нашими народами, місце, що є останнім притулком загиблих, перетворюється на предмет політичних маніпуляцій, — йдеться у заяві Нацкорпусу. — У четвер, 25 жовтня, Львівська обласна рада ухвалила заяву, в якій вимагає ліквідувати скульптури левів, що стоять біля брами, що веде на польську частину меморіалу. Незважаючи на те, що в Україні досі триває конфлікт з РФ, а вулиці як Львова, так і столиці мають безліч згадок про радянську окупацію, спадкоємицею якої є Росія, чомусь владу Львова турбують саме загиблі в українсько-польському протистоянні... Незважаючи на закон про декомунізацію, навіть радянські меморіали не підлягають демонтажу, що ще раз свідчить про те, що проблема висмоктана з пальця. Скульптури левів на Личаківському кладовищі були встановлені в 1934 році, як елемент композиції Арки слави польського військового поховання. Два леви тримали щити: на одному був зображений герб Львова і вибиті слова «Завжди вірний», а на іншому — герб Другої Речі Посполитої, польський орел, і слова «Тобі, Польще». Незважаючи на явно мілітарний польський характер, ці скульптури, як і польські поховання, не були об’єктами атак українських націоналістів і учасників українсько-польської війни з Української Військової Організації та Організації Українських Націоналістів. Бої за Львів 1918 — 1919 років були частиною повномасштабної війни, і її ветерани, як люди честі, не руйнували могили своїх ворогів. В часи радянської окупації меморіал на польському військовому кладовищі було частково знищено, а леви винесені за його межі. В грудні 2015 року вони були повернені на місце. На цей момент на щитах левів нема дражливого поєднання слів «Завжди Вірний» і «Тобі, Польще», таким чином, скульптури — це просто леви зі щитами, на яких зображені герб міста Львова та герб Польщі. Вони не несуть жодного антиукраїнського змісту, якщо хіба не вважати будь-яку польську символіку антиукраїнською...».

   Як незручно вийшло, правда? Такі радикальні націоналісти — і раптом весь радикалізм перейшов у лібералізм. Повідомлення у Фейсбуці Нацкопусу відразу почали поширювати навіть… польські дипломати, а в польських ЗМІ з’являються статті з заголовком: «Korpus Narodowy broni polskich lwow». Хлопці, які постійно лізуть коментувати всіх і все, сьогодні тихо і сором’язливо відмовчуються, заявляючи журналістам: «Все написано в нашій заяві». Мимоволі доходиш висновку, що їх попросили зробити цю заяву на такому високому рівні, де мова йде аж ніяк не проукраїнські чи пропольські інтереси, а про звичайне фінансування цієї політструктури. Така позиція тим більше шокує, якщо згадати ще недавні походи по Львову з транспарантами: «Львів — не для польських панів!», які носили аж ніяк не депутати облради, котрі нині виступили проти кам’яних левів… 
Христина СЛЮСАРЧУК, 
Уляна ДЕПУТОВИЧ, 
Микола САВЕЛЬЄВ

 Опубліковано : 08.11.18 | Переглядів : 751

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лис.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
 
Реклама