Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Яблонська і Левинський: вибух емоцій і буддистський спокій
Яблонська і Левинський: вибух емоцій і буддистський спокій

20-30-ті роки XX століття в українській культурі віднедавна наново відкривають. У серії «Наші 20-ті» говорять про письменників тієї частини України, що офіційно перебувала в Країні Рад, але в мистецтві ще була порівняно вільна. Натомість хоч Західна Україна не була тоді у складі Радянського Союзу, та імперія все ж добряче профільтрувала цей період, зокрема літературу. 

   Автор проекту «Приватна колекція» письменник Василь Ґабор робить настільки цінні й несподівані відкриття, що іноді важко повірити, що цих авторів від нас приховували. Спершу він відкрив для нас Дарію Віконську, тоді Софію Яблонську, тепер — Степана Левинського. Минулого тижня в Палаці Потоцьких презентували «Листи з Парижа. Листи з Китаю» Софії Яблонської та «Від Везувія до пісків Сахари. З Японського дому. Схід і Захід» Степана Левинського.

   Софія Яблонська — письменниця-мандрівниця, фотографиня, кінооператорка. Після виходу в проекті «Приватна колекція» 2015 року її подорожніх нарисів «Чар Марока. З країни рижу та опію. Далекі обрії» письменниця ввійшла в науково-дослідницький та культурний дискурси і набуває щораз більшої популярності. У Києві експонували виставку її фотографій та костюмів (яку планують привезти до Львова), про неї писав глянцевий журнал «Vogue», вийшов арт-бук «Теура. Софія Яблонська». Степан Левинський — син архітектора Івана Левинського, письменник-мандрівник, сходознавець, перекладач, культуролог, дипломат. Яблонська і Левинський приятелювали, а коли в

30-х роках, мандруючи, заїхали в Галичину, то їх приймали як зірок. Хотіли бачити і слухати їх, писали про них захопливі відгуки, на зустрічі збиралися переповнені зали, організовували додаткові зустрічі.

   Вони різні в житті, в характері, в подорожах і в своїх мандрівних нотатках. «Яблонська сприймає світ через вибух емоцій, Левинський — через спокійні рефлексії, майже буддистськи», — порівнює Василь Ґабор. Яблонська на свої подорожі заробляла сама: фотографіями та документальними зйомками, які їй замовляли. Звідки гроші в Степана Левинського — достеменно невідомо, ймовірно, його утримував батько. Різний у них був і фізичний стан: Левинський мав дуже слабке здоров’я, а Яблонська наголошувала на важливості для подорожей фізичної витривалості й навіть давала поради в жіночі журнали, які гімнастичні вправи робити, як доглядати за шкірою, що вживати, щоб схуднути. В життєписі обох письменників є чимало недослідженого, але можна прогнозувати популярність написаних про них біографій, якби такі з’явилися.

   Модераторка презентації Роксана Тимків розповіла, що перша частина книжки Степана Левинського їй не сподобалася, там надто багато, як на її смак, естетичних описів. Натомість захопила наступна — «З Японського дому»: «Це щось зовсім інше, драйвове. Левинський постає трохи як провокатор, демонструє прекрасне почуття гумору, жартує, розповідає пікантні історії про людей зі свого оточення. Коли читаєш цю частину, розумієш стиль його життя, як він проводив свій час: відвідував бали, спілкувався з тодішніми мажорами, відвідував борделі. Його історії ніколи не починаються словами: «Я спішив на роботу, і зі мною трапилася така пригода». Мені здається, що він ніколи нікуди не спішив, не виконував жодної роботи. Він дуже переймається тим, про що пише, і коли читаєш, починаєш хотіти пожити тим життям, яким жив письменник».

   Левинський слухав лекції філософа Мартіна Гайдеґера, чудово опанував французьку культуру, а японську мову вивчив так, що професор у Франції давав рекомендації, щоб його взяли викладати японську в університеті в Японії (через війну він туди не потрапив). «У мене склалося таке відчуття, що Левинський — людина, яка прагнула досконалості. Досконалості знання, пізнати естетику, вивчити філософію. Рафінований естет, який не проминав жодної деталі, кожну описував, — розповідає Василь Ґабор. — Коли вийде наступна книжка, яку мені вдалося зібрати, тоді Левинський розкриється повністю».

   Левинському закидали, що дуже толерантний, що не хоче нікого образити, ані християнина, ані араба. «Але йому в жодному разі не можна закинути боягузливості, — вважає автор проекту «Приватна колекція». — Інакше він би не мандрував світом, бо тоді подорожувати означало наражатися на небезпеку. Софія Яблонська могла разів 20 загинути у своїх мандрах, небезпека в той час чигала на кожному кроці. Їй сподобалася лілея, яку вона вирішила засушити і привезти додому. Рослина виявилася отруйна і жінку дивом врятував якийсь чаклун».

   Софія Яблонська захоплювала всіх, і жінок, і чоловіків того часу. Захоплювала талантом, вродою, поведінкою, стилем. У неї закохувалися, зокрема художник Роман Турин. «Думаю, всі, з ким вона приятелювала, розуміли, якого високого польоту ця жінка. Мабуть, і Роман Турин усвідомлював, що не зможе цій жінці нічого дати. Вона хоче весь світ. А весь світ ніхто не може дати. Принаймні таке у мене таке було відчуття, коли довідався про його глибоку симпатію, любов до неї. Думаю, навіть знаменитий у Парижі художник Олекса Грищенко не зміг би дати їй цілий світ, — розповідає Василь Ґабор. — Вона заворожує своєю безстрашністю, зачаровує своєю вродою, захоплює своїм письмом. Ця жінка була неймовірно безстрашна. Мабуть, і в світовій культурі нема іншої такої безстрашної жінки. Перша українка, яка пустилася в навколосвітню подорож і написала про це книжки. А ще вона неймовірно позитивна. Коли в ті самі краї поїхала редакторка часопису «Жіноча доля» Олена Кисілевська, то вона там побачила мухи, бруд, сморід, суцільне жахіття. А Яблонська зауважує позитив. Негатив бачить тоді, коли цивілізація намагається втрутитися в первісне життя». Левинський і Яблонська описали світ, якого вже не існує, каже автор проекту. Його вже не побачиш, але цікаво було б побувати в Марокко, щоб дізнатися, чи збереглося щось з того часу, коли вони там мандрували.

Наталя ДУДКО


 Опубліковано : 22.11.18 | Переглядів : 554

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама