Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Незрозуміле отруєння в Східниці
Незрозуміле отруєння в Східниці

Ви довго планували зимову відпустку чи то святкування, уявляючи атмосферу свята, відпочинку і радості, яка просто-таки витає у повітрі. Приїжджаєте відпочити з дитиною у курортне містечко у Львівській області, до того ж у досить недешевий готельно-відпочинковий комплекс, і раптом — біда…

НЕ до свята

У Бориславське відділення поліції 27 грудня 2018 року надійшло повідомлення про шлункові розлади у п’ятьох дітей, які разом із батьками приїхали з Києва, Запоріжжя, Мелітополя та Львова та відпочивали в одному з готельних комплексів у селищі Східниця. Четверо з дітей віком по чотири роки та один малюк — однорічний. Попередній діагноз, який встановили медики, — «синдром циклічної блювоти, диспепсія шлунково-кишкового тракту». Про це повідомили на сайті  Головного управління Національної поліції у Львівській області. На місці події працювала слідчо-оперативна група. 


За фактом було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 325 (порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням) КК України. Санкція статті передбачає покарання — штраф або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років. Попередньо встановлено, що діти могли отруїтись, плаваючи у басейні готельно-відпочинкового комплексу. Триває досудове розслідування, призначено експертизи. Причину отруєння дітей не з’ясовано. За інформацією, яка згодом знайшла своє підтвердження, інцидент стався у потужному готельно-відпочинковому комплексі «Три сини та донька». 

Чому ніхто не проливає світло на темну справу?

Попри широку обговорюваність в інформаційному полі Львівщини інциденту у Східниці, вживати заходів чи принаймні надавати розголосу цій НП державні структури, схоже, не поспішають. «Ратуша» вперто намагалась з’ясувати, чому цей випадок залишається без пильної уваги з боку органів; у чиїй компетенції врегулювання ситуації, що склалась; та що ж стало реальною  причиною дитячого отруєння. 

А чи був хлопчик?

   За інформацією представників Львівської обласної інфекційної лікарні, діти зі Східниці до них… не надходили. Те ж саме твердять і у Бориславській центральній міській лікарні. «До нас діти не надходили, у Дрогобич також. Батьки підняли на вуха весь регіон ще перед Новим роком. Зі Східниці дітей з ознаками отруєнь із санаторіїв, чи то «Трьох синів та доньки» до нас не надходило впродовж останніх двох тижнів», — зазначила у коментарі «Ратуші» завідувачка інфекційного відділення Бориславської центральної міської лікарні. 

«Не наша справа»

   Прокоментував ситуацію і заступник начальника Державної екологічної інспекції у Львівській області Василь Стрищак: «Контроль за якістю води у басейні та контроль за чинниками, які можуть негативно впливати на здоров’я людей, не належить до компетенції Державної екологічної інспекції у Львівській області. А щодо негативного впливу на довкілля у селищі Східниця, то до Державної екологічної інспекції не надходили такі звернення». А якщо, скажімо,  припустити, що отруєння дітей відбулось саме через води басейну, які згодом потраплять до водойм, підземних джерел Східниці? На це пан Василь відповів «Ратуші», що треба зрозуміти, яка концентрація забруднювальних речовин у басейні та чи вони таки потрапляють у навколишнє середовище, адже там, вочевидь, є серйозні очисні споруди? Бо якщо забруднена вода потрапляє в природний водний об’єкт, однозначно це спричинятиме забруднення довкілля, зокрема водного ресурсу, річки, потічка. У цьому конкретному випадку треба з’ясовувати, як цей процес відбувається на тому чи іншому об’єкті».

«Держпродспоживслужба»: інформація не надходила

   За словами головного спеціаліста відділу організації розслідування спалахів Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області Ольги Литюк, станом на 8 січня 2019 року їхнє відомство не має жодних даних щодо спалаху харчового отруєння чи гострої кишкової інфекції. «Держпродспоживслужба» діє в рамках узгодженого регламенту взаємодії між нами та між МОЗом. Тобто, якщо ми не отримали жодної інформації станом на 8 січня, ні з боку Медицини катастроф, ні з боку інфекційної лікарні, ні з боку Лабораторного центру, який належить до Міністерства охорони здоров’я, ми не можемо володіти даними. Ми навіть не знаємо про те, що сталось отруєння. Якщо воду брали на аналіз, її міг брати Львівський обласний лабораторний центр. Вони насамперед мали проінформувати нас, що є підстави думати про наявний факт отруєння і є підстави для проведення відбору води. У разі трьох і більше випадків госпіталізації нас ЗОБОВ’ЯЗАНІ інформувати Медицина катастроф, Обласна інфекційна лікарня і Лабораторний центр».

Лабораторний центр: ніхто нічого не чув 

   У Львівському обласному лабораторному центрі заступник директора з епідеміологічних питань Олег Когут інформацію… теж не підтвердив. Правда, все це досить цікаво? То хто ж, врешті займався отруєними невідомо чим у Східниці дітьми, яких, нагадаємо, було аж П’ЯТЕРО?!! А якщо справу, перепрошуємо за тавтологію, «злили», то, власне, ЧОМУ? 

«Чекайте дзвінка»…

   «Ратуша» вельми хотіла почути і версію представників готельно-відпочинкового комплексу «Три сини і донька», що у Східниці. Бо, погодьтесь, вельми цікаво дізнатися, чи малеча «травонулась» через якогось купленого у місцевої бабці смаколика, чи надмір наковтавшись перехлорованої в басейні води. Спочатку нам очікувано відповіли, що нікого з керівництва на місці немає, наш номер телефону передадуть адміністрації і до газети обов’язково зателефонують. «Телефонують» уже четверту добу…

Цілющо-небезпечна вода?

   Якщо це було харчове отруєння, то тут нікого не здивуєш — такі речі нині, на жаль, трапляються досить часто. Але «Ратушу» зацікавило інше: а як взагалі вода з басейнів, аквапарків готельно-відпочинкових комплексів впливає на внутрішні води, мінеральні джерела, до яких десятки тисяч туристів приїжджають оздоровлюватись? 

   Гідрогеолог, експерт Державної комісії із запасів корисних копалин Євген Кондратюк переконаний, що негативний вплив, звісно, є, але треба достеменно знати, куди саме з басейнів та аквапарків стікає «очищена» хлором вода. «Наприклад, у Трускавці воду скидають у міську каналізацію, у Східниці міської каналізації як такої немає, є хіба локальна. Через те там не можна з упевненістю говорити, куди дівається відпрацьована вода, як вона впливає на довкілля — це питання треба досліджувати у кожному конкретному випадку. Загалом там немає загальноселищної каналізації, що звичайно, повинно зумовити низку запитань у перевіряльних структур. У Трускавці негативного впливу не простежується, адже все стікає в каналізацію, потім в очисні споруди. Натомість у Східниці і СЕС, і громаді треба знати, куди конкретний об’єкт скидає воду, яке його розташування відносно мінеральних джерел, свердловин».  

   Щодо готельно-відпочинкового комплексу «Три сини та донька», що у Східниці, співрозмовник «Ратуші» зазначив, що комплекс побудований збоку свердловини №1-С. Також там розташоване джерело №13 залізистої води. Коли комплекс будували і розширювали, було змінено природні гідродинамічні умови. З трьох джерел залишилось одне, хіманаліз там не дуже змінився. Але цілеспрямованих досліджень про вплив комплексу «Три сини та донька» НЕ ПРОВОДИЛИ. Після 2002 року, відтоді, як там спецдозвіл отримала приватна структура, середовище лише експлуатували. Я переконаний, що вплив зазначеного відпочинкового комплексу там є. Крім того, треба зазначити, що там змінилась гідродинаміка підземної води, свердловини 1-С».

   За словами пана Євгена, загалом у курортних містечках є низка порушень режиму зони санітарної охорони. Потрібно впровадити комплекс режимних спостережень — моніторинг, який щодо Східниці ніхто чомусь вперто не проводить. 
Анастасія ШЕВЧЕНКО

Коментар
   Провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина» Софія Шутяк розповіла «Ратуші», що ситуація зі санітарним станом курортів з 1 січня 2019 року має стати кращою. Адже набрав чинності новий Порядок здійснення державного моніторингу вод. Цей Порядок визначає основні вимоги до організації проведення державного моніторингу вод, взаємодії центральних органів виконавчої влади у процесі його проведення та забезпечення органів державної влади і органів місцевого самоврядування інформацією для ухвалення рішень щодо стану вод. «Результати моніторингу або нагляду (контролю) вод збиратимуть та аналізуватимуть щомісяця. Для водозаборів підземних вод з обсягом видобутку більш ніж 100 куб. метрів на добу в межах зон санітарної охорони та на прилеглих територіях водокористувачі облаштовують локальну мережу спостережних свердловин для визначення кількості води та хімічних і фізико-хімічних показників та надання даних спостережень Держгеонадрам. Відповідно до Водного кодексу України, екологічний стан масиву поверхневих вод класифікується як «відмінний», «добрий», «задовільний», «поганий» або «дуже поганий», — пояснила Софія Шутяк...

 Опубліковано : 09.01.19 | Переглядів : 683

Читайте також:
Обличчя номера

Oblyccja.jpg">

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2019
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама