Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Нічого особистого: секс за «угодою»
Нічого особистого: секс за «угодою»

Як у казочці: «Тому дала, тому дала, а тому не дала…»

Від п’ятниці Україною котиться інформаційна хвиля нового закону, який вносить зміни до Кримінального кодексу щодо обов’язкової обопільної згоди на секс. Тим самим наша держава приєднається до 10 країн Європи, де інтим без згоди визнається зґвалтуванням. Що тільки не на вигадувало креативне українське суспільство у соцмережах про так званий «секс по-новому»… Скажімо, одні з найбільш крилатих фраз тижня: «договори, які мають бути в кожній кишені»; «держава триматиме свічку в кожній хаті» чи «нотаріус на виклики». Що ж усе-таки це за закон і навіщо він, які будуть застосовуватись штрафи чи арешти, намагалась зорієнтуватись «Ратуша».


Що ж ухвалили? 

   11 січня в Україні набув чинності закон № 2227-VIII, який вносить зміни до Кримінального кодексу щодо обов’язкової обопільної згоди на секс. Відтепер примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої тягне обмеження волі до 5 років або тюремний строк до 3-х років — інформує «5 канал». Також у законі зазначено, що змінюється й визначення поняття «зґвалтування» та розширюється коло потенційних обвинувачуваних у примушенні до сексу. Раніше зґвалтування передбачало фізичне насильство, погрози або безпорадне становище. Тепер це вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування). Покарання при цьому лишається таким, як і раніше, — тюремний строк до 
5 років.

Штрафи чи позбавлення волі 

   Кримінальну статтю про примушування до сексу застосовуватимуть не тільки у разі матеріальної чи службової залежності потерпілого. Закон запроваджує окрему норму «примус до сексу» без будь-яких умов — тобто потенційним підозрюваним може бути не тільки начальник на роботі, а хто завгодно. Покарання — штраф до 850 грн або арешт до півроку. В новій редакції посилили санкції за схиляння до статевого зв’язку залежної особи. Нині за це загрожує арешт до півроку або обмеження волі до 3-х років. Якщо ж одне із таких порушень скоїли з погрозами знищення, пошкодження або вилучення майна у потерпілого чи його родичів, або шантажуючи розголошенням відомостей, що ганьблять людину чи її родичів — передбачається обмеження або позбавлення волі до 3 років.

Аборти

   Також запроваджено відповідальність не тільки за незаконне проведення аборту, а й за незаконну стерилізацію. За це кривдник може отримати 5 років у тюрмі з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років або без такого. Примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої тягне обмеження волі до 5 років або тюремний строк до 3 років за позбавленням права обіймати певні посади чи провадити певну діяльність на строк до 3 років чи без такого.

Чи побільшає за ґратами чоловіків і жінок за примус до сексу 

   За новими правками, будь-яка особа після інтиму може написати заяву, що не давала на це згоди, — інформує ТСН. Нині в Україні притягнути до відповідальності за зґвалтування можна лише в разі, якщо до жертви застосовували погрози, силу або зловживали її безпорадним станом. «Редакція статті дає змогу реагувати на більшу кількість випадків сексуального насильства. Наприклад, психологічний тиск якийсь, або, можливо, матеріальну складову. Наприклад, не дам тобі грошей, або щось не куплю, або щось інше — скористатися цим задля задоволення статевої пристрасті», — пояснив помічник голови Національної поліції України Андрій Ткачов, пише ТСН. Доводити насилля доведеться такими самими слідчими діями — експертизами та показами свідків. Це дасть змогу уникнути зловживань та шантажу, вважають у поліції. І пояснюють, що саме вважатимуть добровільною згодою: «Це вільне волевиявлення, так. Тобто я на це йду вільно, я це розумію і я на це йду». Юрист Анатолій Рибачок додає, що розписка про згоду на секс не допоможе. «Розписка не гарантує згоди, і брак розписки не доводить того, що цієї згоди не було. Тотальний самоконтроль, взагалі кажучи, єдине, що  може убезпечити особу від того, що в подальшому може з нею статися у зв’язку з цими змінами», — вважає він.

   Закон покликаний вирішити проблему того, що часто сексуальне насильство трапляється в шлюбі, але жінки навіть не сприймають цей примус до сексу як порушення їхніх прав. Про це розповідають в організації, яка опікується правами людей. «У нас є така категорія абоненток, які впевнені в тому, що, власне кажучи, сексуального насильства в шлюбі не існує. Якщо я жінка і я вийшла заміж — це мій безпосередній обов’язок. Неважливо, захочу я чи ні — чоловік зобов’язаний діставати задоволення. Там перша робота, яка ведеться, це психологічна. Ми відкриваємо очі на те, що кожен має право погоджуватися на секс чи ні. Наша згода має бути добровільна», — каже директор департаменту національних гарячих ліній ГО «Ла Страда-Україна» Олена Кривуляк. 

   Ті львівські адвокати, до яких зверталася «Ратуша» (а ми звертались до п’яти) кремпуються і категорично відмовляються коментувати нововведення. Хоча всі вони прогнозують, що у «разі появи відповідним чином налаштованих на заробіток саме у цій сфері жінок, у адвокатів може різко побільшати кількість клієнтів-чоловіків».
Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 17.01.19 | Переглядів : 1646

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама