Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
20 БЮДЖЕТНИХ МІЛЬЙОНІВ ДЛЯ РОСІЙСЬКОГО ОЛІГАРХА

20 БЮДЖЕТНИХ  МІЛЬЙОНІВ ДЛЯ РОСІЙСЬКОГО ОЛІГАРХА

Бургомістр Садовий лобіював ці виплати? 
АТП-1 «нишком» виплатило 20 мільйонів гривень боргу за отримані до Євро-2012 автобуси ЛАЗу фірмі, що має стосунок до одіозного російського олігарха Ігоря Чуркіна.

Вирішили не платити... але заплатили
   Скандал із боргами ЛАЗу тягнеться вже не один рік. Ще у жовтні 2017 року депутати Львівської міськради підтримали підписання меморандуму, згідно з яким АТП-1 повинно було віддати 19,5 мільйона гривень боргу ЛАЗу компанії «Оптимум фактор». Як з’ясувалось, стосунок до цієї фірми має дружина власника збанкрутілого ЛАЗу — російського бізнесмена Ігоря Чуркіна. На одному з наступних планерних засідань міські обранці проголосували за те, щоб цей меморандум скасувати.
   Нещодавно скандал набув нових обертів. Виявилося, що АТП-1… таки сплатило 20 мільйонів боргу, однак зробило це тишком-нишком і без відома депутатів. Про це у коментарі «Ратуші» розповідає Маркіян ЛОПАЧАК, депутат Львівської міської ради. «Ми постійно аналізуємо всі документи, які є у вільному доступі. І, власне, побачили, що певна сума коштів була перерахована АТП-1, - зазначив депутат. Також ми з’ясували, що впродовж травня-червня 2018 року рішеннями судів Львова підприємство «Оптимум фактор», щоб не фігурувати у тому процесі, свої зобов’язання передало іншій фірмі — ТзОВ «Фінансова компанія Амадеус», яка діє в інтересах російського олігарха Ігоря Чуркіна. І врешті керівник АТП-1 без погоджень і без відома депутатів, без розгляду на сесії Львівської міської ради перерахував цьому підприємству  всю суму боргу — 20 мільйонів гривень. Тому судове провадження щодо АТП-1 було завершене у зв’язку з повним виконанням рішення судів зі стягнення боргу».
   Депутат переконаний, що йдеться про фінансову схему виведення коштів із міського бюджету. «Якщо звернути увагу на позицію міського голови Львова Андрія Садового, який сказав, що йому абсолютно нічого про це не відомо, виникає дуже багато запитань до виконавчої структури Львівської міської ради і безпосередньо до мера. Команда Садового постійно нехтує застороги, які висловлюють і депутатський корпус, і представники медіа, щодо прозорості подальшого розвитку подій навколо Львівського автобусного заводу. Вони просто закривають очі, коли це потрібно, підігрують судовим процесам. На наших очах через службову недбалість спостерігаємо, як окремі «ділки» хочуть роздерибанити залишки автобусного заводу, — додав Маркіян Лопачак. — Замість висловити проміську позицію, вони або мовчки спостерігають, або беруть у цьому безпосередню участь. Коли немає жодної відповіді на десятки депутатських запитів і звернень, коли ми намагаємось з’ясувати у міського голови, що ж насправді відбувається, мер просто це замовчує».
   Крім того, Маркіян Лопачак оприлюднив під час пленарного засідання сесії Львівської міської ради інформацію, що в єдиному реєстрі прав на нерухоме майно нині право власності на приміщення Львівського автобусного заводу, площею понад 20 тис. кв. м, зареєстровано за невідомими особами у незаконний спосіб. Як наголосив депутат, цю нерухомість можуть відчужити задля того, щоб стало неможливо її повернути у комунальну власність.
   За словами Маркіяна Лопачака, цю інформацію вже надіслано у правоохоронні органи, зокрема до прокуратури. «Тепер чекаємо відповіді від Андрія Садового, щоб почути його офіційну позицію, а також звернулись у правоохоронні органи, щоб вони дали юридичну оцінку цим подіям», — додав він.

Статут дозволяє?
   Депутат Львівської міської ради Валерій ВЕРЕМЧУК каже: про сплату боргу дізнався з депутатського запиту свого колеги. «Ми маємо низку претензій до керівництва ЛАЗу, і не тільки те, що це люди, які є громадянами країни-агресора та окупанта. Але й тому, що вони флагман львівської промисловості «ЛАЗ» призвели до банкрутства, пограбували його, не виплативши зарплати, залишивши в структурному капіталі у себе гуртожитки і створюючи людям труднощі з умовами проживання в них, — зазначає міський обранець. — Півтора року тому була конфліктна ситуація, ми вивчали цю проблему. Те, що є борг, зрозуміло, але ми знайшли варіант не платити, а зробити певні взаємозаліки, щоб «ЛАЗ» повернув кошти, які він винен «Теплоенерго» та іншим комунальним підприємствам, а також кошти, які винен за зарплату людям. Цей момент взаємозаліків зміг би зняти претензії ЛАЗу до АТП-1. А позаяк ця виплата боргу зроблена нишком, про неї ніхто нічого не знав, то це шкодить місту і зроблене в інтересах Ігоря Чуркіна».
   Ще в попередній каденції Валерій Веремчук створював тимчасову комісію з перевірки АТП-1, ось що він розповів нам про розпорядження коштами на цьому підприємстві: «Їхній статут був створений таким чином, що коштами, які потрапляють у статутний капітал або які вони отримують як дохід, керівник цього підприємства розпоряджається одноосібно. Тому, на жаль, директор підприємства може розпоряджатися цими грошима без погоджень депутатів, комісій. Але, звісно, такі рішення не приймають без «благословення» керівництва міста по вертикалі, без погодження міського голови Львова. Ми знаємо, що ця історія мала неабиякий суспільний резонанс. І сам директор підприємства не міг би ухвалювати таких рішень одноосібно. Тож, найімовірніше, це зроблено з погодженням від міського голови Львова».
   На наше запитання, що буде далі і чи вдасться повернути втрачені мільйони, депутат відповів:  «Кошти пішли, повернути їх ми вже не в силі. Але хто ухвалив таке рішення, хто взяв на себе відповідальність так тринькати кошти львів’ян? Хто буде відповідати за це? — риторично запитує він. — Знову ж таки, які борги закрив ЛАЗ? Я говорив про низку боргів перед комунальними підприємствами, перед людьми, перед бюджетом міста, треба подивитись, чи ці кошти пішли в односторонньому порядку і місто тільки заплатило, чи ще й ЛАЗ щось повернув. Цієї інформації наразі нема. Це питання залишається відкритим, і в цьому нам мають допомогти правоохоронні органи».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

Коментар

   Олеся ДАЦКО, громадська активістка, правозахисниця:
   — У нас із бюджету мільйонами ідуть гроші в статути комунальних підприємств, проконтролювати які дуже важко. Коли комунальне підприємство створює іншу юридичну особу, формально вона є юридичною особою приватного права. Скільки є фірм, які нічим не займаються, через які просто перекачують гроші, мені сказати важко. Я знаю, що деякі депутати робили запити щодо такої інформації, але цієї їм її просто не надають. Проблема в тому, що в нас кожен департамент є юридичною особою, і коли гроші туди заходять, проконтролювати, куди вони розбрелися, нереально. Їх переказують з департаменту в управління, з управління в комунальне підприємство, з комунального підприємства ще кудись… В нас нема зведеного бюджету, де ми могли б подивитись не лише, що заплановано за сумою в бюджеті на певну галузь, а конкретні суми на ремонт того чи іншого об’єкта, в статутний капітал того чи іншого ЛКП тощо. В 2015 році єдиний раз провели перед виборами громадське слухання, коли хотіли побавитись у демократичність, і показати проект бюджету в розрізі цільових видатків. Так мало б бути щороку. Натомість гроші розподіляють мільйонами, десятками, а то й сотнями мільйонів, у ручному режимі. Депутати голосують за те, чого не бачили, і фактично ми не уявляємо, куди, навіщо і в який спосіб витрачають ці кошти. Пам’ятаєте, який скандал був із Самотієм, коли директор ЛКП, людина без вищої освіти, отримав 5 мільйонів зарплати. Це вилізло під час декларування, а скільки таких випадків було до того? Тепер також не всі директори ЛКП та керівники установ оприлюднюють декларації, тож не знаємо, скільки вони отримують. Те саме з мировими угодами в судах, коли представник міськради підписує мирову, що, мовляв, віддамо комусь якісь гроші чи землю. На замінах земельних ділянок ми втратили сотні мільйонів, але ніхто про це не знає».

   Ігор ТЕЛІШЕВСЬКИЙ, депутат Львівської міської ради:
   — Те, що міський голова Львова Андрій Садовий не заперечив факту виплати,  означає, що йому було відомо про неї. Ця проблема тягнеться вже давно. Ще в 2017-му на сесії ми спочатку ухвалили одне позитивне рішення щодо виплати цього боргу, але нам говорили, що є борг перед людьми, з виплати зарплат, перед комунальними підприємствами… Та коли ми зрозуміли, що ці гроші мали піти Чуркіну, ми скасували своє рішення. До речі, міський голова лобіював це питання, пропихав його різними способами. Я повністю підтримую Маркіяна Лопачака: якщо було порушення, то люди, які ставили свій підпис під таким рішенням, мають нести кримінальну відповідальність за свої дії.

 

 

 Опубліковано : 02.05.19 | Переглядів : 2410

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама