Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Зброєносці: ствол, який врятує вам життя. Або позбавить…

Зброєносці: ствол, який врятує вам життя. Або позбавить…

29 серпня 2015 року на веб-сайті офіційного інтернет-представництва Президента була розміщена електронна петиція № 22/000040-еп про вільне володіння зброєю. Петицію підписали більш як 36 тис. громадян. Вона стала першою електронною петицією на сайті Президента, яка подолала необхідний для розгляду бар’єр у 25 тисяч голосів.

Дискусія лобістів, професіоналів і популістів
   Хоча у вересні 2015 року Президент Петро Порошенко звернувся до голови Конституційної комісії, спікера Верховної Ради з проханням ініціювати скликання засідання робочої групи комісії для обговорення можливого ухвалення Закону про цивільну зброю та боєприпаси, але згодом у передвиборчий період заявив, що особисто він категорично проти легалізації в нинішній час короткоствольної зброї, бо її поява навряд чи зробить життя на наших вулицях спокійнішим.
   У дискусії навколо права наших громадян володіти бойовими револьверами, пістолетами, штурмовими гвинтівками, автоматами перемішалось усе: лобізм фірм, які виготовляють зброю, страх громадян за себе і життя своїх рідних, невміння держави захистити недоторканість нашого житла і наш спокій, нашарування міфів і легенд про те, як «там», за кордоном, усе просто з цим питанням, і тотальна юридична безграмотність наших громадян.
   Усі «збройні» проекти мають між собою багато розбіжностей, однак усі вони посилаються на досвід  не тільки США, де легальне придбання та носіння вогнепальної зброї є давнім і звичним явищем та тримає планку злочинності на доволі низькому рівні, але й досвід близьких до України — Грузії та Молдови. Щоправда, в пам’яті українців закарбувався неоднозначний епізод: коли на Майдані 2014-го року військовий полковник Анатолій Гриценко закликав «майданівців» в разі штурму «беркутівцями» їхніх позицій використовувати для самооборони ЗАРЕЄСТРОВАНУ нарізну і мисливську зброю. Вояк запевняв, що він сам теж стрілятиме в силовиків зі свого нагородного пістолета. Вислід відомий: Гриценко жодного разу не вистрілив у правоохоронців зі свого пістолета, а його заклик стріляти з ЗАРЕЄСТРОВАНОЇ зброї в нападників багато хто згодом назвав звичайною непродуманою дурницею, адже через ідентифікацію куль і гільз кожен стрілець гарантовано дістав би великий в’язничний термін…

Поліція категорично проти!!!
   Якщо називати речі своїми іменами, то нарізну зброю кожен несуджений 25-річний громадянин України, який має всі необхідні довідки, може отримати і сьогодні, але особливих черг у мисливських магазинах за «Сайгами» чи карабінами «Тигр» не спостерігається. На сьогодні в українців на руках офіційно зареєстровано близько 900 тисяч одиниць вогнепальної зброї. За даними американської аналітичної компанії Small Arms Survey, в Україні у 2017 році сумарно легальної та нелегальної зброї у населення — близько 4,4 млн одиниць, хоча яким чином американці вийшли на таку цифру — для багатьох загадка. Юристи, які виступають за лібералізацію володіння вогнепалом, часто звертають увагу, що законодавчо врегульованого володіння зброєю в Україні НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО. Ви будете сміятися, але більшість питань поводження зі зброєю регулюється наказом МВС. Документ на 88 друкованих сторінок затверджений ще 1998 року. А от стаття 263 Кримінального кодексу за незаконне зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передавання чи збут вогнепальної зброї передбачає позбавлення волі на термін від одного до п’яти років, і вона є загальнодоступною для ознайомлення…. 
   При цьому треба пам’ятати і про позицію МВС України, адже ще у 2016 році в інтерв’ю ІА «Інтерфакс-Україна» міністр внутрішніх справа Арсен Аваков заявив: «Нині в суспільстві триває дискусія навколо того, чи дозволити всім охочим володіти зброєю. Я противник цього! З тієї простої причини, що на тлі емоційної дестабілізації суспільства це буде, м’яко кажучи, ризиковано». За його словами, легалізація зброї в Україні «не зрівняє всіх у правах», а навпаки, «затвердить право сильного». До речі, як свідчать дані березневого дослідження аналітичної групи Sociostream, 56 % опитаних українців — проти легалізації зброї. Повністю підтримують легалізацію зброї 18 % українців. З такими цифрами можна, звичайно, винести це питання на загальноукраїнський референдум, але його результат буде прогнозований.

США: Кольт, який зробив усіх рівними!
   Однак заперечувати ефективність і дієвість фактору вільного володіння зброєю у боротьбі з вуличною злочинністю було б теж нечесно. Яскравий приклад — США, де громадяни продаж автоматичної чи короткоствольної зброї вважають своїм правом, яке гарантує їм непроста історія об’єднаних штатів. Там донині послуговуються приказкою: «Господь створив людей різними, а потім Кольт урівняв їх у правах!»
   Щороку в цій державі продається до 5 млн одиниць зброї, хоча здебільшого її купують колекціонери, які зібрали цілі арсенали. За статистикою, на руках у населення США є близько 150 МІЛЬЙОНІВ одиниць зброї та вона зберігається майже у 43 % помешкань. Зброєю в Америці володіють приблизно 90 млн американців. Є цифра, яка примушує замислитись над цією проблемою глибше.  У 32 штатах США, де діють закони, які дозволяють отримати ліцензію на приховане носіння зброї несудженим громадянам, за даними ФБР, рівень насильницьких злочинів на 22 % нижчий, аніж у середньому по країні. Але водночас САМЕ В ЦИХ 32 штатах майже в 20 разів частіше скоюють убивства своїх близьких та понад тисячу підлітків щороку стають жертвами озброєних злочинців. Найчастіше вогнепальну зброю застосовують самогубці… The Washington Post 24 березня 2018 року оприлюднила дані проведеного нею аналізу за страховими випадками стрілянини в американських школах. З квітня 1999 року до дня публікації статті понад 187 тисяч учнів щонайменше в 193 навчальних закладах зіткнулися з озброєним насильством під час занять.
   Адміністрація США вже тривалий період намагається обмежити права «зброєносців», але всі її зусилля даремні.  Станом на 1 січня люди у віці до 21 року більше не можуть придбати напівавтоматичні штурмові гвинтівки в штаті Вашингтон. Торговці зброєю тепер повинні почекати 10 днів, перш ніж передати напівавтоматичні штурмові гвинтівки своїм покупцям. Ця умова додана, зокрема, аби запобігти імпульсивним діям. У грудні 2018-го адміністрація президента США Дональда Трампа ввела заборону на «ковзаючі приклади» — модифікації, що підвищують скорострільність напівавтоматичної зброї, дозволяючи випускати до 800 куль на хвилину, що перетворює гвинтівку на кулемет. Подібні пристрої були використані Стівеном Крейгом Педдоком під час торішнього масового вбивства в Лас-Вегасі, де загинули 58 людей. Власникам «ковзаючих прикладів» наказано здати або знищити їх упродовж 90 днів, а реєструвати нові тепер заборонено…

Досвід інших: вседозволеності нема
   Для України буде краще рівнятися на досвід європейських країн, а також враховувати ті застереження, що виникають у державах, де пістолет у кобурі нікого вже давно не дивує.
   ШВЕЙЦАРІЯ: всі чоловіки з 20 до 50 років перебувають у військовому кадровому резерві та мають право носити зброю. Громадяни мають право озброюватися з 18 років. Можна зберігати за дозволом вдома, але щоб носити його, потрібно ще один дозвіл. Після досягнення 60 років громадянин змушений або здати зброю державі або переробити її, ліквідуючи можливість стріляти з неї. Цікаво?
   ФРАНЦІЯ. 90 % громадянам дозволено зберігати зброю для самооборони, але тільки вдома, а от її приховане носіння дозволено лише 10 % французів.
   ІЗРАЇЛЬ. Право на купівлю і володіння зброєю має будь-який громадянин. Втім, покупцеві повинно бути не менше 27 років, і він має пройти службу в армії.
   ЕСТОНІЯ. Зберігати і носити вогнепальну зброю потрібно розрядженою і в надійному сховку.
   КАНАДА. 23,8 % жителів володіють зброєю. Для самозахисту зброю у Канаді використовувати заборонено. 
   СЕРБІЯ. У Сербії 15,8 % жителів володіють нарізною зброєю. Однак, якщо вам відмовлять уперше, більше подавати заявку не можна.
   ГОНДУРАС. Громадяни можуть вільно купувати більшість популярних моделей дробовиків, пістолетів, револьверів або гвинтівок для самозахисту або полювання, але НЕ КУПУЮТЬ! В Гондурасі активно розвивається антизбройний рух, хоча впродовж останніх років зростала кількість насильницьких злочинів. Зброєю володіють ДВА відсотки громадян. Решта зброї — НЕЛЕГАЛЬНА.
   АНГЛІЯ. У Великій Британії з 1997-го вогнепальну зброю ЗАБОРОНЕНО, хоча порушується питання про пом’якшення законодавства.
   НОВА ЗЕЛАНДІЯ. Після останнього теракту Нова Зеландія заборонила всю напівавтоматичну зброю у військовому стилі, всі штурмові гвинтівки, а також усі частини, з допомогою яких зброя може виконати напівавтоматичний або автоматичний постріл.

Чи можна в час війни роздавати зброю?
   Питання всезагального озброєння населення України дуже складне і неоднозначне. Сьогодні ми через війну з Росією та її колаборантами та через супутні цьому обставини  живемо у психологічно нестійкому суспільстві, маємо непрецедентне законодавство, наші громадяни, як показали останні президентські вибори, — є ще й значною мірою у своїх діях і вчинках маніпульовані. На жаль, бракує й елементарної культури поводження зі зброєю, бо «зброєносність» , скажімо, громадян США формувалась 200 років, проходячи через сотні невинно загиблих від цієї зброї. Пам’ятаєте: «Не стріляйте в піаніста — він грає, як уміє!»? 
   В Україні надзвичайно слабка система патронажу над людьми з не дуже явними психічними відхиленнями. Бо, окрім відвертих божевільних, є ще люди, в яких неадекватна поведінка. Хто насмілиться дати їм зброю? Дуже часто узаконення володіння вогнепальною нарізною зброєю перетворюється на елемент публічної гри деяких політичних гравців, які прагнуть використати відчуття незахищеності пересічного українця державою для того, щоб заробити додаткові політичні бали. Але для непідготовлених людей нарізна короткоствольна зброя є не лише щитом, але водночас небезпечним мечем не тільки для їхнього оточення, а й для них самих. Простіше кажучи, коли ти витягаєш пістолет, то повинен бути психологічно готовим до того, що ти ЗМОЖЕШ убити людину, а потім ще й із цим жити. Про зростання кількості самогубств через необережне поводження зі зброєю взагалі не згадуватимемо.
   Не можна забувати і про те, що зброя може стати не тільки засобом самозахисту та індивідуальної оборони, а й засобом нападу. Адже наявність зброї не тільки дисциплінує, а й дуже часто дає незрілим особистостям відчуття переваги.
   Ті, хто має вдома легальну нарізну чи мисливську зброю, зберігають її у розрядженому стані, зі спущеними курками й окремо від патронів, бо такі правила. Під час нападу на помешкання людина просто фізично не може швидко приготувати цю зброю до стрільби! Це теж визнають всі. Тому ефективність її застосування є під великим сумнівом. До речі, у Великій Британії, Австралії, Угорщині, Польщі, Румунії, КНР, Японії, Чилі мізерна кількість зброї у населення, однак індекс убивств на 100 000 населення значно менший, ніж там, де зброї у громадян багато, зокрема у США, Мексиці, Бразилії, Колумбії. Наявність зброї у громадян часто не зупиняє злочинців, понад те, стимулює їх до агресивнішого нападу. Саме тому питання легалізації короткоствольної нарізної зброї так довго чекає на своє вирішення.

Підготував Микола САВЕЛЬЄВ

 Опубліковано : 07.05.19 | Переглядів : 2933

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама