Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Церковні баталії за владу

Церковні баталії за владу

Днями у Володимирському соборі Києва пройшло молитовне святкування на честь священномученика Макарія. Це традиційне для УПЦ Київського патріархату свято опинилося у центрі скандалу після того, як з’явилась інформація про наміри Філарета відновити діяльність УПЦ КП.

Запрошення на святкування були надруковані на бланках Київського патріархату і підписані «патріархом Київським і Всієї Руси-України» Філаретом. У запрошеннях написано, що 14 травня це свято відзначає саме УПЦ КП, а про Православну церкву України (ПЦУ) не було жодного слова. Предстоятель ПЦУ Епіфаній запрошення отримав не одразу. Філарет надіслав його митрополиту вже після того, як інформація про це з’явилася у ЗМІ. З часу створення ПЦУ між Філаретом та Епіфанієм виникло протистояння за вплив у церкві, адже Почесний патріарх Філарет не задовольняється символічним статусом і намагається здобути вирішальний вплив на життя церкви, — інформує ВВС.

Хто з єпископів прибув?
   Проте кількість прихильників такого сценарію, вочевидь, виявилася незначною. У відповідь на запрошення на святкування приїхали тільки чотири єпископи з понад 60: архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент, а також група ієрархів із колишніх приходів УПЦ КП у Росії — митрополит Білгородський і Обоянський Іоасаф, його вікарій Петро та єпископ Адріан. За даними джерел BBC, Климент приїхав на святкування з поваги до Філарета. Не прибув один із найвпливовіших ієрархів ПЦУ, який на Об’єднавчому соборі був основним конкурентом Епіфанія на предстоятельство у новій церкві, митрополит Луцький і Волинський Михаїл, якого джерела називали одним із можливих союзників Філарета. Митрополит Епіфаній також не прибув до Володимирського собору. Цього дня у нього запланований візит до Маріуполя. Під час Літургії Філарет пом’янув у диптиху предстоятелів помісних православних церков митрополита Київського і всієї України Епіфанія. Це означає, що Філарет визнає предстоятельство Епіфанія. Філарет не спілкувався з пресою, проте під час проповіді натякнув на конфлікт у церкві. «Нині йде боротьба всередині самого православ’я. За те, бути в незалежній Українській державі незалежній церкві чи не бути. І в цій боротьбі одні обстоюють незалежність Української церкви і незалежність Української держави. А інші —зраджують», — заявив Філарет. Він натякнув на те, що нині багато хто в Україні, після отримання церковної незалежності від одного центру (можливо, Москви), робить її залежною від іншого центру (можливо, Константинополя). «Будемо і далі боротись за єдину помісну православну церкву, незалежну ні від Москви, ні від Константинополя», — заявив Філарет.

Київський патріархат
   У грудні 2018 року в Києві відбувся Об’єднавчий церковний собор, на якому створили ПЦУ та обрали її предстоятелем Митрополита Епіфанія, який на той момент був намісником предстоятеля УПЦ КП Філарета. На початку січня 2019 року новостворена церква отримала Томос про автокефалію від Вселенського патріарха. В ході собору до складу новоствореної церкви увійшли Українська православна церква Київського патріархату, Українська автокефальна православна церква та окремі єпископи УПЦ Московського патріархату. Але у травні в коментарі журналістам «1+1» Філарет заявив, що Київський патріархат не ліквідований. «Є патріарх. Раз є патріарх, значить є патріархат, є Київська патріархія і тому повертати патріархат не треба, він є і повинен бути», — сказав Філарет. Джерело в оточенні Філарета розповіло BBC, що його позиція «полягає у тому, що ПЦУ — це і є Київський патріархат. Рано чи пізно Київська митрополія буде Київським патріархатом». На питання, чи допускає він, що такі його дії можуть призвести до розколу у церкві, Філарет сказав: «Допускаю, але ми створимо єдину церкву — Київський патріархат, обов’язково». Він додав, що може скликати помісний собор церкви, на якому можуть розглянути питання змін до статуту, проте яких саме — не уточнив. Слова Філарета щодо УПЦ КП прокоментував і сам предстоятель ПЦУ Епіфаній. На своїй фейсбук-сторінці Епіфаній написав, що «повернення до попередньої структури Київського патріархату означає повернення назад, в ізоляцію, втрату Томосу й усіх здобутків церковної незалежності».

Нелегітимний КП
   Своєю чергою, Міністерство культури заявляє, що Українська православна церква Київського патріархату припинила існування й увійшла до Православної церкви України. Про це йдеться в заяві міністерства у відповідь на заяви Почесного патріарха ПЦУ Філарета про те, що УПЦ КП досі існує, інформує УП. «Постановою Помісного собору колишньої Української православної церкви Київського патріархату, яку було прийнято 15.12.2018 року, напередодні  Всеукраїнського православного Об’єднавчого собору, діяльність такого релігійного об’єднання, як Українська православна церква Київського патріархату (УПЦ КП), було припинено шляхом об’єднання та приєднання до утвореної Православної церкви України», — заявили в Мінкульті. Там додали, що на підставі згаданого рішення Помісного собору міністерством було визнано такими, що втратили чинність, накази про реєстрацію статуту УПЦ КП. «У зв’язку з викладеним вище Міністерство культури України зазначає, що заяви про нібито відновлення діяльності в Україні такого релігійного об’єднання, як УПЦ КП, є такими, що не відповідають дійсності», — йдеться в заяві.

Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 16.05.19 | Переглядів : 2311

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Чер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
 
Реклама