Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Забудована синагога

Забудована синагога

«Ратуша» з’ясувала, чи збудують на руїнах історичної львівської синагоги скандальний бізнес-центр.
На вулиці Сянській, 4 в центральній частині Львова хочуть будувати бізнес-центр. Цей факт викликав неабияке обурення у представників єврейської громади та мешканців прилеглих будинків, адже саме на цьому місці до часів Другої світової існувала синагога Хасидим Шул. Водночас у ЗМІ зазначають, що архітектором проекту є син очільниці управління охорони історичного середовища Лілії Онищенко.

Бізнес-центр поза законом?

Директор Центру дослідження юдаїки Мейлах ШЕЙХЕТ нарікає — будівництво поза законом, адже руйнує історичну спадщину.
   «Управління охорони історичного середовища грубо порушує пам’яткоохоронне законодавство України щодо єврейської культурної спадщини Львова, і в цьому працівники є відвертими антисемітами і відвертими антиукраїнцями, тому що не плекають авторитет держави, від імені якої діють. Адже жоден з пересічних львів’ян, не задіяних у корупцію щодо історико-культурної спадщини, не погодив би цього вандалізму, — коментує ситуацію на своїй сторінці у Фейсбук Мейлах Шейхет. — Руйнації роблять чиновники при владі Львова, а негативне враження відгомоном падає на Українську державу і український народ... Цими днями повним ходом почалось будівництво бізнес-центру на синагозі Хасидим Шул на вул. Сянській, 4 з дозволу Управління охорони історичного середовища. Це управління «подарувало» львів’янам не одну незаконну споруду на історичних місцях різних конфесій. Громадяни, які проживають біля історичної споруди на вул. Сянська, 4 оголосили протести і негайно звернуться в суд з проханням не тільки зупинити свавілля щодо спільної пам’яті та історико-культурного надбання народу України, але й з вимогою відновити історичне тяжко поруйноване середовище Львова».
   Солідарні з Мейлахом Шейхетом і мешканці, що проживають на вул. Сянській. Як зазначили вони у коментарі виданню ZIK, історія із незаконним будівництвом за вказаною адресою розпочалася і тягнеться вже багато років. У 2016—2017 роках розпочато перші підготовчі роботи, а нещодавно на вул. Сянській почали рити отвори, заливати бетон та встановлювати арматуру. «На вул. Сянська, 4 стоїть прибудова, яка не є окремою стоячою будівлею, бо це лиш три стіни і дах, а четвертою стіною є, власне, стіна прилеглого будинку. Прибудову збудували ще у 1975 році для зберігання збіжжя ремонтної бригади. У 1991—1992 роках цю прибудову перевели на баланс ЖЕКу, а далі вона опинилася у руках забудовника Романа Труша. Але це історичний центр Львова, на цьому місці стояла синагога «Хасидим Шуль» та, імовірно, було розстріляно багато євреїв, але якихось історико-археологічних робіт так і не було проведено. До того ж прилеглий до прибудови будинок стоїть на плиті. Ця чотирикутна плита закопана під землю для того, щоб захистити дім від різних річищ підземних вод річки Полтва. Також плита там для того, щоб зміцнити фундамент, бо фундамент тоді не був залитий, а стоять палі. Через будівельні роботи вже пішли тріщини по прилеглому будинку, згодом може статися зсув, а це неприпустимо», — зазначили виданню ZIK мешканці.

Будівництва не буде
   Як розповіла у коментарі газеті «Ратуша» сама Лілія ОНИЩЕНКО, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради, будівництва на вул. Сянській, 4 не буде, аж поки не буде узгоджена позиція єврейської громади, мешканців і власника будівлі. «На тому місці є будівля, вона в дуже занедбаному стані. Це маленька будівля, яка має 50 метрів, а сама ділянка має 28 кв. м. Тобто будівля разом із ділянкою, як 3-кімнатна квартира, мають 78 метрів, — розповіла чиновниця. — Там будівництво і не починали. А те, що зробив власник, він почав укріпляти стіни будівлі, яка там є, і сусідньої. Тобто, робити спеціальні палі для укріплення. Він це зробив, що унеможливило будівництво згідно з проектом, який він мав. Адже проект виглядає по-іншому». За словами Лілії Онищенко, укріпивши стіни, власник також допустив археологів, щоб вони зробили там археологічне дослідження. «Результат цього дослідження буде наступного тижня. Я спілкувалась з археологами, вони казали, що вже завершили польові роботи і зараз пишуть звіт, який обіцяли надати наступного тижня», — додає чиновниця.
   Причетніcть до проекту її сина чиновниця ані спростувала, ані підтвердила. «Я не буду відповідати на це запитання. Щодо цього проекту там нічого будувати не будуть», — зазначила вона.

Чому руйнують львівську спадщину?!

   Депутат Львівської міськради Богдан ПАНКЕВИЧ переконаний, що глибинна проблема такої ситуації криється в тому, що посада очільника управління охорони історичного середовища підконтрольна міському голові та виконкому і не передбачає достатньої кількості повноважень, як це є у сусідній Польщі. «Ми всі розуміємо, що тут є певний конфлікт інтересів, якщо є мама, яка повинна охороняти архітектурне середовище Львова, і є син-архітектор, який проектує, то певна поблажливість і погодження завжди є. Чи так воно чи ні, я не знаю, але можу сказати одне: в Польщі є посада головного консерватора, яка відповідає у нас посаді пані Онищенко. Це людина, яка відповідає за історичне середовище і яка є величезним авторитетом. Її боїться навіть мер, — каже Богдан Панкевич. — У нас, натомість, це службовець — не будеш підтверджувати, виженуть. Пані Онищенко — хороша людина, я не можу її критикувати, але її посада — це посада не обслуговування інтересів мешканців, вона мусить робити те, що сказав мер, виконком. Вона могла б підняти суспільство на охорону спадщини, бо має достатній авторитет, але вона б поплатилась посадою. Висновок: нам треба щось змінювати в цій посаді. Щоб вона була непідконтрольна кадровим рішенням виконкому, щоб це була посада для збереження національного багатства».
   Водночас Андрій Салюк, голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури зазначив: «У нас, у Львові, до охорони культурної спадщини належно ніхто не ставиться. Влада розглядає Львів як потенціал для реалізації будівельних амбіцій, а не пам’яткоохоронних. Тому дуже часто наші пам’ятки є жертвами ініціатив щодо перебудов, надбудов, розбудов… До культурної спадщин в нашому місті не ставляться як до ресурсу, який міг би бути навіть бюджетонаповнювальним. Сподіваюся, що колись настане час, що головним архітектором Львова стане людина, яка любить історичне місто, а не лише прагне будувати нові споруди в його історичній частині. Так, місто повинне розвиватись, розвивати інфраструктуру, але без належного пошанування культурної спадщини ми вже втрачаємо лице Львова».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

 Опубліковано : 06.06.19 | Переглядів : 1342

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама