Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
ЛЕЙТЕНАНТ 95 кварталу

ЛЕЙТЕНАНТ 95 кварталу

Відверто кажучи, з приходом новообраного президента нас уже мало що дивує. Інформація про те, що колишній юрист команди “Квартал 95” — друг дитинства і земляк Володимира Зеленського, а нині перший заступник голови Служби безпеки України (СБУ) і в. о. голови СБУ Іван Баканов отримав звання лейтенанта теж не стала сенсацією. Запитання: «За що?» ніхто навіть не ставив. А от запитання «Яким чином?!!» стало темою бурхливих обговорень як серед військових, так і серед працівників спецслужб. Спробуємо з’ясувати це питання детальніше…

Отже, спочатку фактаж. Іван Баканов родом із Кривого Рогу. Закінчив Академію праці, соціальних відносин у Києві. Від січня 2013 року був керівником ТОВ «Квартал 95», а з грудня 2017 по травень 2019 року — лідер партії «Слуга народу». Нинішній в. о. керівника СБУ (під час відпустки Василя Грицака Іван Баканов де-факто виконує обов’язки голови спецслужби) отримав офіцерське звання «лейтенант» за декілька днів до свого призначення. Як повідомляє УНН, «зроблено це було для того, щоби силовик мав можливість бути призначеним на посаду першого заступника голови Служби безпеки — начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. А отут починається найцікавіше. За офіційними даними, раніше Баканов не служив у Збройних силах України і не перебував на військовому обліку. То ЯКИМ ЧИНОМ екскерівник Кварталу 95 отримав військове звання «лейтенант»?!

«Специ» теж у шоці
   Газета «Ратуша» попросила розтлумачити можливі варіанти експрацівника Львівського управління СБУ, підполковника запасу Ігоря Бедрила. «Відверто кажучи, — поділився роздумами колишній працівник спецслужби, — варіантів я тут бачу небагато. — Можливо, цей Баканов порядна і розумна людина, але мене і суспільство цікавить низка питань, відповіді на які ми чомусь не почули. Скажіть, на яких саме нормативних актах ґрунтується таке рішення? Я теж не знаю. Яким чином особа, яка не має ЖОДНОГО СТОСУНКУ до спецслужб, може отримати військове звання? Без військової кафедри або закінчення військового вишу? Можливо, він пройшов у період війни з Росією якісь спецкурси, після яких за наявної вищої освіти міг ТЕОРЕТИЧНО отримати звання «лейтенант»? Я про таке теж не чув. Крім цього, незрозуміло: хто власне надав йому таке звання? Голова СБУ? Його немає — він у відпустці. Міністр оборони? На підставі чого? Президент своїм указом? На сайті такого указу немає. Не зрозуміло хто і в який спосіб прийняв у нього присягу? Не тільки прийшов, прочитав і підписався, а прийняв у урочистій обстановці з виконанням Гімну та при Прапорі?
   Розставимо всі крапки над «і». Отримання звання «лейтенант» передбачає спеціальне навчання. Звання офіцера СБУ прирівнюється до військового. Якщо  він за  наявності вищої  освіти  пройшов  курси  з  підготовки офіцерського складу і прийняв присягу, то йому могли присвоїти лейтенанта. Але він таких курсів не проходив. Цей варіант відпадає. Якщо Баканов навчався на військовій кафедрі у своєму виші, то після її закінчення, присвоюється звання «молодший лейтенант». А тепер йому могли присвоїти і «лейтенанта». Але оскільки він не служив у ЗСУ і не перебував на військовому обліку, то незрозуміло, як це йому присвоїли звання «лейтенант», перестрибнувши через один щабель? Окрім того, Баканов як людина, яка має бути допущена до держтаємниць, однозначно мав би проходити спецперевірку, котра інколи триває до півроку. Він її проходив? Яким чином? Це грубе порушення і не дотримано жодних вимог до роботи спецслужб.
   Якщо кадровики провели призначення Баканова за якоюсь окремою процедурою, то яким саме чином? Адже власне самої то процедури дотримано не було?! Якщо вони мають якісь свої кадрові лазівки, які для широкого загалу закриті, то кому таке потрібно?! Офіцери служать 5 років, щоб отримати чергове звання, на військовій кафедрі вчаться 1,5 року, а виявляється все «фількина грамота»?! Такі рішення стовідсотково опускають престиж самої служби і у війську, і в спецслужбах і ставлять під сумнів доцільність усіх спецперевірок! Висновок: якщо Баканов не навчався на військовій кафедрі, не навчався на офіцерських курсах і в армії не служив, то звання «лейтенант» він ОТРИМУВАТИ НЕ МАВ ПРАВА».

А що каже з цього приводу ЗАКОН?
   Порядок проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних сил України, їх права та обов’язки, порядок виконання цими особами військового обов’язку в запасі регулюється Положенням про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних cил України, яке затверджене указом президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001.
   Відповідно до пункту 17 названого Положення, військове звання лейтенанта присвоюється:
   “а) молодшим лейтенантам, у яких закінчився строк вислуги у цьому званні;
   б) випускникам вищих навчальних закладів, які готують за контрактом спеціалістів для потреб Збройних сил України;
   в) випускникам вищих військових навчальних закладів, які не мають офіцерських звань, та тим з них, які звільняються з військової служби у запас безпосередньо після закінчення військового навчального закладу через сімейні обставини або за станом здоров’я, а також випускникам військових навчальних закладів, які готують спеціалістів для органів виконавчої влади, підприємств і організацій (військове звання лейтенанта запасу).
   Пунктом 18 Положення передбачено, що первинне офіцерське звання (молодший лейтенант, лейтенант) військовослужбовцям (військовозобов’язаним) присвоює міністр оборони України.
   Окрім цього, відповідно до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, затвердженого указом президента України від 10.12.2008 р. № 1153/2008 п. 42 – первинне військове звання офіцерського складу громадянам присвоюється наказом міністра оборони України. Військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, призначеним на посади офіцерського складу у воєнний час, первинне військове звання офіцерського складу присвоюють командири корпусів, посадові особи, які мають рівні з ними та вищі від них права”.
   Ви десь знайшли в цьому переліку пункти, згідно з якими можна б було присвоїти ХОЧ ЯКЕСЬ звання пану Баканову? Я теж не знайшов…

Ні обіцянок, ні пробачень?
   Отже, маємо ситуацію, коли громадянин України Зеленський — військовозобов’язаний, який у 2014 році порушив законодавство про військовий облік і військову службу,  проігнорувавши чотири повістки до військкомату за мобілізацією в АТО, 22 травня 2019 року призначив свого друга дитинства, мешканця Кривого Рогу і ділового партнера Івана Баканова, який до цього очолював партію «Слуга народу», першим заступником Голови СБУ України. До цього моменту він НЕВІДОМО З ЯКИХ ПРАВОВИХ підстав і через який юридичний механізм надав людині, яка навіть не стояла на військовому обліку, звання лейтенанта, чим увігнав у ступор навіть багатьох своїх прихильників. Здавалось би, новообраний Гарант мав би розтлумачити ситуацію. Але він традиційно мовчить. Чому? А ви забули про виборче: «Потому, что я никому ничего не должен!»?

Микола САВЕЛЬЄВ

 Опубліковано : 06.06.19 | Переглядів : 3807

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама