Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Діти підземель

Діти підземель

Таємниця Губернаторських валів, або Бомбосховище на вулиці Підвальній
Прогулюючись сквериком біля обласної ради Ви ніколи не задумувалися, звідки там взявся горб? Рухаємось до Арсеналу схилом згори донизу, а тут ні з того ні з сього підвищення. І стежки минають його з обох боків. Якось дивно, хіба ні?

   Горб цей там неспроста! Під усім цим сквером навпроти обласної ради є підземелля! Вони доволі об’ємні: починаються від вулиці Руської та закінчуються аж за спиною В’ячеслава Чорновола. Придивіться уважно до цього пагорба. Можна помітити характерну змійку на поверхні та, присипані землею, входи у нього.
   Тривала Друга світова війна. Фронт наближався до Львова. Німецька адміністрація терміново будує сховища від авіанальотів. Подібні укриття виникають по всьому місту: у Парку імені Івана Франка, біля церкви Св. Юра, на вул. Тарнавського, вул. Підвальній. Усіх їх об’єднує типовий проект та висока якість виконання…
   Війна минула, сховища стали непотрібними. Одні віддали на поталу безхатченкам, інші засипали та перетворили на парк для собак. А одне законсервували та забули… Останні кілька десятиліть вхід у підземелля стояв закритий бетонними плитами та засипаний землею. Настільки надійно, що навіть корінні львів’яни про нього забули. Але не дослідники Львова! Кілька бетонних плит та грудка землі — хіба це нас колись зупиняло?
   …З допомогою Андрія та Олександра бетонну плиту підняли зі свого усталеного місця. Три голови просунулися у відкритий отвір і одночасно проказали слово, що означає глибоке здивування. Під нами в землі був величезний коридор зі сходами та гермодверима. Нас охопило відчуття першовідкривачів. Подібно до дослідників Єгипту, які вперше розкопали гробницю Тутанхамона.
   Скористалися телескопічною драбинкою і опинилися три метра під землею. Далі, ледве стримуючи себе, щоб не бігти вперед, ми методично обійшли та перефотографували всі кімнати.
   Отже… Бомбосховище у чудовому стані. Збереглися дерев’яні лавки, ізолятори на стінах. Підлога суха, грибка немає. Схема бомбосховища така сама, як і в парку Франка. Це змійка з лавками по боках і кімнатами по кутах. На відміну від сховищ у парку Франка, тут чисто і є доволі зручні сходи донизу. У бомбосховищі ми знайшли пляшки та газети датовані 1971 роком. Можна припустити, що тут не було людей останніх 48 років! На це ж вказує і наявність алюмінієвого тазика та тарілки. Буремні 90-ті кольоровий метал точно би не пережив. Дивує, чому досі не зробити тут музей ДСВ чи якусь арт-галерею? Підземелля Львова — дуже потужний бренд. А поруч паркуються автобуси з туристами!
   Спитаєтеся: «А чи не боялися Ви, що воно може бути заміноване?». Відповідь: «Ні, не боялися!». Це ще один поширений міський міф. Зрештою батьки одного з учасників «Експлорера» бували тут ще підлітками.
   Це бомбосховище не підпадає під сучасні вимоги до споруд ЦО. Тому жодної оборонної цінності не має і не входить до списку бомбосховищ. Тут, за словами тих самих батьків, збиралися колись «неформали». Напевно, через це його радянська влада і «законсервувала».
   Мандруємо підземеллям… Ця герма надвір уже не засипана сміттям. Усередині. А ззовні там десь п’ять кубів пляшок! Ще одні гермодвері. Входи в бомбосховища роблять подвійні. Далі «похильник» у сторону центру. Напевно, по ньому зручно було припаси донизу передавати. Нормальні сходи, що виходять за пам’ятником В’ячеславу Чорноволу. Я особисто мріяв сюди потрапити стільки, скільки існує мандрівний ресурс «Експлорер»! Досліджуємо завалений вихід. Засипаний сміттям вентиляційний отвір. Цей весь пагорб і є бомбосховищем! Усе лишили, як і було до нас. Піде дощ, трава виросте знову. На завершення все повернули до попереднього стану і закрили. Щоб це підземелля і надалі лишалося таємницею Львова.

Андрій РИШТУН, https://explorer.lviv.ua/
фото Андрія РИШТУНА

 Опубліковано : 12.06.19 | Переглядів : 2261

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама