Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Княгині Ольги: «битва» у 45 000 000

Княгині Ольги: «битва» у 45  000 000

Тут уже давно не чутно двигунів великогабаритної техніки, не видно на горизонті робітників. Час тут ніби зупинився разом із будівництвом…Замість нього слідчі теруправління Державного бюро розслідувань докладають усіх зусиль, щоб довести зловживання службовим становищем з боку посадових осіб одного з відомств Міністерства оборони України, підроблення документів, розтрату військового майна за адресою: вул. Княгині Ольги, 1-5. Тільки в розслідуванні «Ратуші» — деталі цієї скандальної і резонансної справи.

Гектари беззаконня
   За даними слідства (нині інкримінують — ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366, ч. 3 ст. 191 та ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України), під час  укладення договору  про користування земельною ділянкою, що належить Міністерству оборони України, посадові особи одного з відомств вийшли за межі наданих їм повноважень. Внаслідок зловживань земельна ділянка  на території військового містечка № 1 на вулиці Княгині Ольги, 1-5 у Львові вибула з володіння законного користувача та була передана в розпорядження суб’єктам господарювання під забудову. Ринкова вартість цієї земельної ділянки становить понад 45 мільйонів гривень.
   У ході досудового розслідування накладено арешт на земельну ділянку із забороною проведення на ній будь-яких підготовчих чи будівельних робіт як забудовнику, так і будь-яким третім особам, повідомляють на сайті Держбюро розслідувань.

Хронологія конфлікту
   Листопад 2017 року. На виконкомі Львівської міської ради затверджують дозвіл на будівництво двох багатоквартирних житлових будинків із дитячим садочком та паркомісцями на території військового містечка № 1. У березні 2018 року на сайті ЛМР розмістили копію рішення № 314 виконавчого комітету про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва на спорудження Західним управлінням капітального будівництва Міноборони України двох багатоквартирних житлових будинків із вбудованими нежитловими приміщеннями, місцями для зберігання індивідуального автотранспорту, дошкільним закладом з групами короткотривалого перебування дітей та двома підстанціями на вул. Княгині Ольги, 1-5 (вул. Княгині Ольги — вул. Куликівська), зі знесенням наявних нежитлових приміщень.
   Відповідно до затверджених містобудівних умов та обмежень, замовник  будівництва на земельній ділянці площею 6,3127 га — Західне управління капітального будівництва Міністерства оборони України. «Функціональне призначення земельної ділянки — зона Ж-3 — зона багатоповерхової житлової забудови (5-10 поверхів) відповідно до зонінгу Франківського району», — йдеться у рішенні.

ДАБІ контролює
   Заходимо на офіційний вебсайт Держархбудінспекції. Фіксуємо: щонайменше тричі на цій ділянці ДАБІ проводило позапланові  перевірки (26 лютого, 14 травня та 4 червня 2019 року), щоразу у виданні дозволу на виконання будівельних робіт було відмовлено. Загалом, серед причин відмови: склад поданої документації не відповідає вимогам п. 10 Порядку розроблення проектної документації; не подано у повному обсязі копії документів, необхідних для отримання дозволу; користувач земельної ділянки, відповідно до поданих документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, не відповідає замовникам у заяві про отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
   Треба зазначити, що підставою проведення перевірок щодо дотримання суб’єктами містобудування (Західним УКБ Міністерства оборони України та ТзОВ «Енерджі Плюс Україна») стали звернення Військової прокуратури Західного регіону України, ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини», слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління ДБР.
  
Більш повну інформацію щодо порушень станом на 27 травня було викладено на сторінці Громради при ДАБІ у Львівській області. «Під час проведення перевірки зафіксовано факт виконання будівельних робіт без дозволу на їх виконання. За результатами виявлених порушень вимог містобудівного законодавства Західне УКБ Міністерства оборони України, як замовника, і ТзОВ «Енерджі Плюс Україна», як генерального підрядника, притягнуто до адміністративної відповідальності — накладення штрафу на суму 3 457 800 грн та видано приписи про зупинення виконання будівельних робіт», — мовиться у повідомленні.
   Також ДАБІ провело позапланову перевірку щодо дотримання вимог містобудівного законодавства Управлінням архітектури департаменту містобудування ЛМР під час видання містобудівних умов і обмежень. Встановлено, що містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки передбачають часткове розміщення житлових будинків у санітарно-захисній зоні залізничної колії і видані з перевищенням максимального відсотку забудови земельної ділянки. Це і стало свідченням порушень, внаслідок яких було ухвалено рішення про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Шахрайство vs довірливі покупці
   Ще у березні 2019 року, в соцмережі Фейсбук ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини» написав про «схему «Львівської мрії», яка, за їхніми словами, продає квартири у незаконних новобудовах: «На паспорті об’єктів вказано, що зведення висоток відбувається на замовлення Західного УКБ Міністерства оборони України, а в забудовника є всі необхідні документи на таке будівництво. Однак вказаного дозволу «На виконання будівельних робіт» № ІУ 113183311611, що виданий 27 листопада 2018 року, нема в єдиному реєстрі дозвільних документів Держархбудінспекції України. Це означає, що будівництво є незаконне, а забудовник вводить потенційних покупців в оману, — інформували у ГО. — Схема «наживи» ТОВ «Львівська мрія» на довірливих покупцях така: підприємство починає зводити будинок без дозволу на виконання будівельних робіт --> одночасно продає квартири (у спосіб членства в ЖБК, купівлі-продажу майнових прав або інший) --> після того, як об’єкт збудують, люди, які придбали ефемерні «майнові права» (або отримали членство у ЖБК), не можуть оформити право власності на квартири».

Ху із ху?
   «Ратуша» вирішила з’ясувати, хто ж стоїть за компаніями, причетними до цього будівництва.
  
«Енерджі плюс Україна». За даними YouControl, ТзОВ «Енерджі Плюс Україна» заснована 8 січня 2013 року. Так, на ринку компанія вже понад 6 років. Згідно зі статутом, з 21 грудня 2017 року керівник Олег Овчаренко, засновник — Павло Тимошенко. Зареєстроване підприємство у Києві. Компанія брала участь у 88 судових справах як позивач чи відповідач, з яких 34 — кримінальні справи, 50 — господарські. Зазначимо, що важливо проаналізувати участь компанії у судових справах, адже це може свідчити про ризики для співпраці з нею.
   «Львівська мрія». Серед засновників підприємства Андрій Борисов (колишній радник міністра оборони, повідомляє «Цензор.нет») та Світлана Тертична. За інформацією YouControl, з посиланням на реєстри «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» (станом на 06.06.2019) та Реєстр «Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг» (станом на 01.05.2019) має невеликий податковий борг. Судова практика та виконавчі провадження (згадування у документах): всього 16 судових справ, з яких 15 — кримінальних, та одне — адміністративне.
   До слова, за інформацією «Цензор.нет», «Львівська мрія» та «Енерджі Плюс Україна» зареєстровані за однією адресою в Києві — вул. Зоологічна, 4-а, кв. 139. Це місце масової реєстрації фірм, багато з яких ставали переможцями тендерів Міноборони.
   Західне управління капітального будівництва Міністерства оборони України. Керівник, тимчасовий виконувач обов’язків начальника Західного управління капітального будівництва Міноборони — Ігор Яковчук. За даними YouControl, наявний податковий борг: згідно з реєстром «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» (станом на 02.06.2019) та «Інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг» (станом на 01.05.2019), платник податків має податковий борг 461 913 грн.
   Судова практика та виконавчі провадження: згадується в 1183 документах, справах, 820 з  яких — цивільні, 5 — кримінальні, 317 господарських та близько 40 адміністративних судових справ. 

Примарна мрія
   Середа, 12 червня, заходимо на сайт «Львівської мрії». «Продаж розпочато! Перша здача — 4-й квартал 2019 р.», — йдеться у повідомленні, розміщеному в розділі «вул. Княгині Ольги, 1-5». А як це, попри брак дозволу на будівництво, компанія продає квартири у примарному, гіпотетичному ЖК?!
   Видаючи себе за потенційного покупця, набираємо номер представника «Львівської мрії», розміщений на сайті. Питаємо, чи можна придбати житло. «Наразі не продаємо, ще не маємо дозволів. В процесі. Чекаємо», — кажуть у компанії. На запитання, коли можна до них звернутись, відповіли, до кінця літа обіцяють вирішити це питання.

Масштабна системність
   Експерт з будівництва Георгій Могильний пояснив «Ратуші» аспекти  скандального будівництва. Існує два порядки, відповідно до яких Міноборони має право на землю, яка перебуває у їхньому користуванні чи їхніх організацій, споруджувати житло (будівництво житла на землях, які належать та не належать до Міноборони). В обох випадках насамперед має бути постанова Кабміну про те, що ділянка відводиться за програмою будівництва житла для військовослужбовців, обов’язково проводиться конкурс, який організовує Міноборони. За умовами конкурсу проводиться експертна оцінка землі, яка потім перераховується у нормативну вартість квадратного метра побудованого житла. Відповідно — конкурс на будівництво, де Міноборони не може отримати менше, ніж прораховані квадратні метри житла за вартістю землі. Конкурс встановлює мінімальні розміри житла, яке отримає Міноборони.
   «Насправді конкурси — своєрідне шахрайство, якщо вони стосуються земель Міноборони. Схему вигадали ще у часи Януковича: ввели підміну понять. Без зміни цільового призначення на землях оборони можна будувати житло для військовослужбовців та членів їхніх родин. Це соціальне і доступне житло. Що зробили: будівництво житла для військовослужбовців умовно замінили на процес «будівництво житла, лише частина з якого дістанеться військовослужбовцям». Наприклад, виділяють земельну ділянку 2-3 га, а військові отримують 2-3 квартири, — каже експерт. — Міноборони ігнорує постанови Кабміну. Причому в Міністерства оборони найбільше земель і афер, пов’язаних із ними».

   Щодо документації, треба детально заглиблюватись у зонінг, бо у містобудівних умовах написано, що там зона Ж-3. Та питання в тому, що є в Генплані? За словами Георгія Могильного, Львів грішить затвердженням зонінгу із порушеннями Генплану — основоположних вимог законодавства. «Що хочуть, те й малюють. Так, може виявитись, що у Генплані наявна промзона. Зазвичай усі військові бази, військові містечка були на території спецпризначення, — зазначає пан Георгій. — Крім того, у містобудівних умовах написано, що це землі житлової забудови (02.07), під час видання містобудівних умов спирались на виписку з земельного кадастру. Але на публічній кадастровій карті щодо цієї ділянки показано, що це землі Міноборони (тоді ділянка належить до земель промисловості). Це питання принципове: якщо на землях для житла можна будувати житло як завгодно, то на землях Міноборони мають споруджувати лише житло для військовослужбовців, соціальне або доступне житло».
   Ділянка на Княгині Ольги, 1-5 внесена на кадастрову карту, як земля державної власності, нею має розпоряджатись не міськрада чи виконком, а облрада або облдержадміністрація.
   Звідки у містобудівних умовах взялося «землі житлового будівництва», якщо у кадастровій карті це землі Міноборони? «Ситуація може бути така: намагались змінити землю під житлове будівництво, ці дані були внесені у земельний кадастр, проект землеустрою не затвердили. Є норма, що якщо проект не затвердили впродовж року, то ці дані видаляються. Тобто, вони могли зробити тимчасову виписку станом на незатверджений проект, а тепер це знову землі Міноборони», — розповідає співрозмовець.
   За його словами, дивно й те, що ДАБІ скасувало містобудівні умови та обмеження. Коли ДАБІ перевіряє законність видання містобудівних умов та обмежень, вона може зобов’язати внести в них зміни, або якщо ці зміни неможливо внести, тоді їх можна скасувати. З інформації щодо перевірки, поширеної ДАБІ, на вул. Княгині Ольги, 1-5 перевищена максимальна висота та щільність забудови. Виникає питання, чому не можна було внести зміни, а не одразу скасовувати? Якщо за містобудівною документацією там промзона, а дозволили будувати житло, тоді зрозуміло, що містобудівні умови підлягають скасуванню, бо мали відмовити у виданні. Це типове порушення, в разі якого зупиняють дію містобудівних умов і зобов’язують внести зміни. Але ДАБІ за вищевказаною адресою чомусь їх скасовує. Це може бути пов’язано зі скандалом із землею, їм треба було швидко реагувати.

Мовчання військових ягнят
   «Ратуша» ще з кінця травня намагалась дізнатись позицію Міноборони України. Ми не раз звертались до Західного управління Міністерства оборони України по коментар. Спочатку нас запевняли, що прокоментують ситуацію. Врешті, нас просто «бортанули». «Ратуша» надіслала запит до Міністерства оборони України, на наші численні запитання, викладені у запиті, відомство відповіло коротко (за підписом Начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ, полковника О.Галушко): «Між Західним управлінням капітального будівництва Міноборони України та ТзОВ «Енерджі Плюс Україна» (генпідрядна організація) 26.11.2016 укладено договір про будівництво житлового комплексу… На даний  час судами різних інстанцій тривають судові провадження за позовом заступника військового прокурора Західного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Західного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та ТзОВ «Енерджі Плюс Україна» стосовно забудови вказаної земельної ділянки».
   Панове військові, ми ж вас НЕ ПРО ЦЕ запитували! Хоча, звичайно, важко щось пояснити, коли і так все зрозуміло…

Анастасія ШЕВЧЕНКО

 Опубліковано : 12.06.19 | Переглядів : 2113

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама