Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Океан» знищених риб

«Океан» знищених риб

Львівська мерія скасувала містобудівні умови та обмеження забудовнику «Ріел Естейт Груп», який під час перебудови магазину «Океан» на вул. Володимира Великого знищив відому мозаїку з рибками.   Реконструкцію відомого у Львові рибного магазину «Океан», який збудували у 1982 році, в міській раді погодили ще у лютому. Роботи тривали, стіну з мозаїкою ніхто не рухав, як раптом 18 липня у соцмережі Фейсбук активні львів’яни повідомили про те, що забудовник знищує стіну, а разом із нею і мозаїку з зображенням рибок, яка роками прикрашала фасад магазину і була створена за ескізами львівського художника 

Володимира Патика.

   Сама будівля магазину «Океан» та, власне, й мозаїка не мали статусу пам’ятки архітектури і не перебували під охороною. Та зважаючи на те, що вона була символом району, а над її створенням працював відомий художник Львова, місто заздалегідь домовилося з забудовником про те, щоб її було збережено під час реконструкції. Але той своєї обіцянки, очевидно, не дотримав. 

   Того ж дня міський голова Львова Андрій Садовий доручив інспекції Держархбудконтролю провести позапланову перевірку будівлі колишнього магазину «Океан». Адже проєкт реконструкції магазину, який затвердили на засіданні виконавчого комітету Львівської міськради, передбачав збереження мозаїки в її автентичному вигляді. Перевірка ж виявила, що історичну фреску таки справді зруйнували.

Що каже забудовник

   Водночас, як запевнив представник компанії-забудовника, мозаїку, яка була на стіні «Океану», відновлять у тому ж орнаменті. А зроблять це з допомогою 3D-технологій. «Ми маємо всі дозвільні документи: земля, містобудівні умови. Тут на цьому об’єкті йдуть роботи. В нас усе ведеться згідно з чинним законодавством. Ми нічого не знищували. У нас в робочому проєкті передбачено, що орнамент цієї мозаїки буде збережений, і в тому вигляді, в якому він був на цій стіні. В нас, згідно з  проєктом, є переміщення цієї стіни на два метри. Фахівці тиждень тому в 3D-форматі зробили сканування. Ми не порушили нічого. Я можу пообіцяти, що стіна з цим орнаментом буде в такому вигляді, в якому вона була», — сказав Володимир Швед, співвласник компанії-забудовника.

Позачерговий виконком

   Зважаючи на ситуацію, що склалася, 19 липня міський голова Львова Андрій Садовий скликав позачергове засідання виконавчого комітету Львівської міської ради. Як наголосив під час доповіді начальник управління архітектури та урбаністики Юліан Чаплінський, у затверджених виконавчим комітетом містобудівних умовах і обмеженнях йшлося про реконструкцію будівлі… зі збереженням мозаїки! «15 лютого 2019 року були затверджені містобудівні умови та обмеження, які стосувались реконструкції із забудовою вверх. Власники декларували те, що проєкт на те орієнтований, щоб зберегти мозаїку і дах. Земля в оренді для обслуговування торгових приміщень, а не будівництва, тому допускається реконструкція. Девелопер до 18 липня слова дотримував, стіна стояла, мешканці знали, що ці стіни мають бути збережені. А 18 липня зранку ми отримали інформацію, що там щось сталося. На  мою думку, споруди там вже не існує, реконструювати нема що, відкрита перевірка ДАБК. Наочно виглядає, що реконструювати нема що», — доповів під час засідання виконкому Юліан Чаплінський. 

   «Це акт вандалізму щодо цієї пам’ятки. До них була певна вимога як до забудовників. Це не орнамент, а мистецький твір. Була умова зберегти цей мистецький твір. Це одна з найбільш значущих пам’яток, ми нею гордилися. Це — нонсенс, який виникає. Наша культурна свідомість притуплюється», — наголосив Роман Яців, проректор Львівської національної академії мистецтв, мистецтвознавець.

   Врешті-решт, члени виконкому ухвалили рішення скасувати забудовникові містобудівні умови та обмеження на реконструкцію магазину «Океан». Водночас юридичному департаменту та управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування доручили вжити заходів щодо розірвання з товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія Ріел-Естейт Груп» договору оренди земельної ділянки площею 0,1817 га.  Своєю чергою, Інспекція Держархбудконтролю проведе перевірку та накладе на забудовника штрафні санкції.

Що буде на місці «Океану»

   Водночас, замість продуктового маркету, на місці магазину «Океан» пропонують зробити мистецький простір. Про це Андрій Садовий повідомив у дописі в соцмережі Фейсбук. «Надалі спільно з мистецькими та архітектурними колами, а також мешканцями навколишніх будинків, проведемо роботу і визначимо, що саме має бути на цьому місці. Моя позиція та ідея — там повинен з’явитись мистецький центр із гарним громадським простором. Розумію, що в первісному вигляді мозаїку Володимира Патика відновити не вдасться, але сподіваюсь, що фахівці з Академії мистецтв запропонують таке рішення, яке дозволить максимально компенсувати громаді цю втрату, — зазначив Андрій Садовий. — До роботи попередньо вже долучився син Володимира Патика Остап, який сам є митцем та допомагав татові в роботі над мозаїкою з рибами».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

до теми

Проти свавілля забудовників 

і бездіяльності посадовців 

   У Львові зареєстрували петицію з проханням оприлюднити план реконструкції магазину «Океан» та ім’я посадовця, що підписав дозвіл на знищення будівлі. 22 липня на порталі е-петицій Олеся Домарадзька зареєструвала петицію з вимогою оприлюднити план реконструкції магазину «Океан» у Львові, затверджений компетентними органами містобудування. Авторка від імені громадськості Львова вимагає оприлюднити робочу документацію з планом реконструкції знищеної мозаїчної композиції «Море і риби» роботи Володимира Патика і затвердженням цього плану відповідальними посадовцями. «Ми вимагаємо оприлюднити ім’я посадовця, що підписав дозвіл на знищення будівлі. Ця людина не має права обіймати свою посаду. Ми, як громадський контроль, хочемо знати, чи було вжито достатньо превентивних методів для уникнення ситуації, що склалася. Чи була офіційна задокументована домовленість із забудовником про умови збереження пам’ятки культури і мистецтва, а чи тільки усні домовленості. І якщо в плані реконструкції не було зазначено умови про збереження мозаїки, то хто його склав і затвердив? Ми хочемо знати з чиєї вини так склалося і які необхідно провести дії, щоб це не повторилося в майбутньому», — йдеться в дописі. 

   24 липня з ініціативи «Сихів-медіа» та Інституту суспільних ініціатив біля «Океану» відбулася мистецька акція «Похорон рибок», на якій порушили питання свавілля забудовників та бездіяльності посадовців міста. «Не знаємо, який об’єкт наступний, тому львів’яни повинні захищати своє місто! — зазначають організатори. — Збереження мозаїки було обов’язковою умовою погодження реконструкції міськвиконкомом. Але, на жаль, у тексті рішення міськвиконкому № 138 від 15 лютого та у затверджених ним містобудівних умовах та обмеженнях на реконструкцію «Океану» жодної згадки про збереження мозаїки не було».

 Опубліковано : 25.07.19 | Переглядів : 1915

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама