Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
ЗНИЩЕННЯ ЯК СИМВОЛ ОНОВЛЕННЯ?
ЗНИЩЕННЯ ЯК СИМВОЛ ОНОВЛЕННЯ?
Зберегти не можна зруйнувати

Історичний Львів зникає. Постійно і невпинно. І винен у цьому, на жаль, не тільки час, а й люди, які живуть в такі часи… Нині львів’яни влаштували батл петицій за будинок Терлецького, який згідно з рішенням Виконкому мають знести, щоб спорудити натомість сучасний офісний центр. 


   Будинок на вулиці Сахарова, 52, в якому колись жив відомий львівський фармацевт та меценат Михайло Терлецький, планують знищити. Так, 26 липня виконавчий комітет Львівської міськради затвердив для ТзОВ «Інсула інвест» містобудівні умови та обмеження на проєктування будівництва офісного центру з підземним паркінгом за вказаною вище адресою, зі знесенням наявної будівлі. 
   Учасники виконкому поцікавились, чи має ця будівля якусь історичну цінність. Як зазначив Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури та урбаністики Львівської міськради, будинок був перебудований і юридично пам’яткою не вважається. «Цей об’єкт на вул. Сахарова у 90-х роках було перебудовано. Тобто це об’єкт, який був повністю надбудований, був змінений його і образ, і характер, і планувальна структура ще в 90-х роках. Там і ота червона дахівка, і та пірамідальна вежечка, і дуже багато декору, який був приліплений. І всі вікна були замінені на пластикові. Тож, відповідно, вважати, що це є пам’ятка, ми не маємо юридичного права. І власники, які є, зокрема, і власниками земельної ділянки, хочуть побудувати там триповерховий офіс, щось схоже на Futura Hub, що на вул. Кульпарківській, але в три поверхи», — прокоментував Юліан Чаплінський. Після обговорення шестеро з восьми членів виконкому проголосували «за».
Батл петицій
   Почувши такі новини про будинок, ініціативні львів’яни вже 26 липня зареєстрували на порталі е-петицій електронну петицію з вимогою зберегти будинок Терлецького, побудований в 1907 році на вул. Сахарова, 52. «Будинок Терлецького є окрасою вулиці Сахарова. Охайний, гарно збережений, тішить око львів’ян, — йдеться у петиції. — Окрім того, перехрестя Сахарова — Горбачевського є вщент закорковане і не тільки в час пік. Тому нове будівництво ще більше ускладнить пересування по цих вулицях. А ще нова будова буде під’єднана до старих комунікацій, що призведе до ще більшого затоплення вулиці під час опадів». За чотири дні петиція набрала понад 500 голосів, тож її мають розглянути на засіданні сесії Львівської міськради. 
   Але не все так однозначно. Бо вже 29 липня з’явилася петиція з протилежними вимогами. Так, львів’янин Василь Жбадинський  зареєстрував петицію з проханням знести будинок на вул. Сахарова, 52, щоб звести, замість нього, новий офісний центр. У тексті петиції йдеться про те, що в районі перехрестя вулиць Сахарова — Кн. Ольги — Горбачевського немає сучасних споруд, а наявна забудова має вигляд закинутої та депресивної. «Будівництво сучасного інноваційного офісного центру на місці старого, перебудованого в радянські часи, будинку на вул. Сахарова, 52 оживить та осучаснить район. Його спорудження дасть можливість розмістити бізнес у просторій, світлій та комфортній будівлі з підземним паркінгом, що створить простір для нових робочих місць та забезпечить зручне паркування автомобілів. Новий офісний центр гармонійно увійде в наявну архітектурну композицію і стане окрасою вищевказаного перехрестя», — йдеться у тексті петиції. Станом на 31 липня ця петиція також набрала необхідну кількість голосів.
Будинок цінний, як пам’ятка історії
   Як розповів «Ратуші» львовознавець Іван Радковець, Михайло Терлецький, який мешкав в історичному будинку, про який ідеться, був видатним українським фармацевтом, а також меценатом та художником, який допомагав молодим митцям. «Михайло Терлецький був членом Аптекарського товариства у Львові, а також останнім власником аптеки «Під чорним орлом», яка нині відома як Аптека-музей. Разом зі своїм братом Михайло Терлецький володів будинком, який тепер розташований на вул. Сахарова, 52», — розповів Іван Радковець. 
   За словами Івана Радковця, під час ефіру на одному з телеканалів, де, власне, він був присутнім, чиновники не змогли ані довести, ані спростувати того, чи є цей будинок пам’яткою, чи ні. «Ця будівля початку ХХ століття, яка була зведена у 1907 році, однозначно розташована в історичному ареалі. Тому розробка проєкту, який має передбачати її знесення, є недоречною, навіть якщо таке рішення ухвалює виконком. І виконком мав би його відкликати, — наголосив львовознавець. — Така думка є в громади, і у мене теж». 
   Співрозмовець також зазначив, що пам’ятки, і цей будинок, зокрема, ми можемо розглядати у різних категоріях. «Ми можемо говорити про цей об’єкт як про пам’ятку архітектури, про стиль, архітектора і так далі. Ми також можемо говорити про пам’ятку як комплексний об’єкт на території, де формувалося місто. Бо весь комплекс — це зелене місто, яке було спроєктоване на так званій дільниці Кастелівка, яку забудовували архітектор Іван Левинський і Юліан Захаревич. Ця Кастелівка була спланована як комфортна зелена зона для львів’ян, які мали мешкати обіч центральної частини міста, — зазначив Іван Радковець. — Але ми також можемо говорити про  цей будинок як про історичну пам’ятку, і на цьому я особливо хочу наголосити. Є пам’ятки історії, і коли є нововиявлені факти та нововиявлена історія, можна вносити об’єкт у реєстр та історію міста. Тому, на мій погляд, насамперед це має бути визнано, як пам’ятку історії, що пов’язана з містобудуванням, особами, які бували у цьому будинку, його власниками. Це величезна кількість досліджень, які мають провести фахові історики та архітектори. Нині також варто привернути увагу до того, яким чином цей об’єкт, ділянка в історичному ареалі, опинився у приватній власності і яка подальша доля його чекає».
   Аби показати, як у Львові ставляться до історичної спадщини, Іван Радковець задекларував імовірність подання петиції про... будівництво сучасного інноваційного офісного центру «Ринок-Квартал-95» на місці історичної забудови на площі Ринок, 1.
Випробування для громади?
   Крім того, Іван Радковець наголосив, що у випадку з рішенням виконкому, про яке ми говоримо, виникла певна підміна понять. «Нема ухваленого рішення виконкому про знесення будинку. Це є прийняті містобудівні умови. На основі цих містобудівних умов буде запрошено архітектора, який, відповідно, до них розробить проєкт. Проєкт має пройти всі інстанції, і лише після того будуть початі роботи, — каже він. — Тому коли тепер іде маніпулювання, це теж є не зовсім правильно. Якщо ми говоримо про знесення з метою реконструкції, так є в українському законодавстві. На жаль, після 2006 року з часів Януковича все законодавство не переглядали на збереження, а на руйнацію. Руйнацію всього українського і того, що пов’язано з пам’яттю. Це питання до нашого Мінкультури та до Служби безпеки. Зважаючи на те, що трапилось недавно з «Океаном» та з цією будівлею, схоже на те, що спочатку треба знати думку громади, а вже потім робити. Це випробування для громади, як на мене. Дуже чітко треба дивитись у таких документах, що там написано. Бо коли пан Чаплінський запевняв, що не буде зруйновано мозаїки, з’ясувалось, що в документах про це не йшлося. А суд розглядає не слова, а документи».
   До слова, згідно з даними аналітичної системи YouControl, ТзОВ «Інсула інвест», який, власне, й планує споруджувати офісний центр на вул. Сахарова, 52, створили у 2015 році. Його власником є львів’янин Олександр Берба, який також є бенефіціаром будівельної компанії «Агенція «Європростір», «Авалон Престиж». Донедавна Олександр Берба був керівником будівельної компанії «Авалон Інк», а також мав безпосередній стосунок до низки фірм, пов’язаних з останньою. Основний вид діяльності ТзОВ «Інсула інвест» вказаний як організація будівництва будівель. Розмір його статутного капіталу становить 10 тисяч гривень.
Як завжди «вчасно»
   Міський голова Львова Андрій Садовий реагувати на ситуацію не поспішав. Проте у вівторок він таки призупинив рішення виконавчого комітету, який дозволив знести будівлю на вул. Сахарова, 52, а на її місці звести офісний центр. Про це він написав на своїй фейсбук-сторінці. «Зупинив рішення виконкому щодо будівництва офісного центру на місці вілли Терлецького на вул. Сахарова, 52. У п’ятницю після обіду проведемо виїзне засідання виконкому там на місці, з залученням додаткових експертів та всіх небайдужих», — повідомив Андрій Садовий. Тож що буде далі, наразі невідомо. Чекаємо п’ятниці, хоча всі прекрасно розуміють, що без погодження з Садовим виконком би жодного рішення про знесення будинку не прийняв...
Уляна ДЕПУТОВИЧ

Коментарі
   Ігор ЗІНКЕВИЧ, депутат Львівської міськради:
   «У будь-якому випадку я обстоюю позицію збереження цього будинку. У Львові достатньо місця, де можна побудувати «стікляшку». Якщо таким «макаром» місто Львів буде рухатись далі, то ми втратимо всю цінну забудову. І ще питання, чому в історико-архітектурний план не внесені всі пам’ятки міста Львова? Можна довго говорити про те, що будинок в 90-х роках був перебудований, перелаштований, але ця будівля має велику цінність і є пам’яткою про ті речі, які відбувались у Львові на початку ХХ століття, її знищення я, безперечно, не підтримую. Щодо сесії міської ради, то розглядати петицію будуть у тому разі, якщо секретар ради внесе її у порядок денний. Я голосуватиму за збереження пам’ятки».
   Олеся ДАЦКО, правозахисниця, громадська активістка:
   «У мене питання — а чому цей будинок досі не є пам’яткою? Що міська рада, а зокрема Лілія Онищенко та Юліан Чаплінський, зробили, щоб цей будинок став пам’яткою? Насправді тих об’єктів української спадщини не так багато, бо їх знищували. Будинок, у якому мешкав дуже знаний меценат, що є знаковою постаттю для української історії, варто зберегти. У 2017 році було розроблено історико-архітектурний план міста, його ще не затвердили, але з тих пропозицій, які є, цей будинок є внесений до цінної забудови. Але розробники — переважно не львів’яни, історія Львова для них — terra incognita, і навряд чи вони знають, хто такий Терлецький. Тому для них це не пам’ятка і не історія. Взагалі пора притягувати до відповідальності посадовців Львівської міськради за не вчинення дій. Скільки пам’яток чиновники управління охорони історичного середовища внесли в реєстр пам’яток за останні роки? Це коли ми вже почали «кіпішувати», цього року вони подали близько 20 пам’яток. А до того, що вони робили? Моя позиція — це вина міської ради та посадових осіб. Інше питання, нині є петиція за збереження і за руйнування цього будинку. Коли я подивилась, хто підписав останню, то побачила, що там багато адвокатів забудовників, апарат управління будівельних компаній. Тобто, цей будівельний конгломерат, який діє у Львові й купує у міській раді все. В мене таке враження, що історія Львова для більшості посадовців міськради — пусте місце. І все, що вони РЕАЛЬНО можуть зробити, — оштрафувати бабцю за пластикові вікна…».
   З допису Олесі Дацко  в мережі Фейсбук: «От хтось мені пояснить, чому львів’яни мають жертвувати своїм простором і своєю історією заради наживи якогось там громадянина Чеської Республіки ФІАЛИ ТОМАША? Він хто? Звідки взявся? Чому приватний інтерес якогось чеського олігарха був поставлений вище інтересів культурної цінності Львова?! Фінансував передвиборчу кампанію «Голосу»... Куди прості смертні львів’яни попруться проти власника і дотичного до діяльності 84 компаній олігарха?»

 Опубліковано : 01.08.19 | Переглядів : 1058

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама