Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Зелені вовки» і наша боротьба
«Зелені вовки» і наша боротьба
«Ми знову воюємо на три фронти» – окреслює ситуацію один із героїв твору Олега Кристиняка «Зелені вовки: розповідь повстанця», що побачив світ 2019 року. Сюжетні події роману відбуваються період Другої світової, коли українські повстанці боролися проти нацистів, росіян та поляків за незалежність України. 
 


   Галичанин Андрій уже рік як воює у волинській сотні УПА. Разом з побратимами проходять через Волинь, Холмщину, Галичину. Час, коли відбулася Волинська трагедія 1943 року, і коли ще тривали її відголоски та наслідки. Стикаються з трагедією депортації українців із етнічних земель, спостерігають за непростими взаєминами українців зі своїми сусідами, міркують про не завжди простий вибір українців, на чиєму боці воювати. Знаходять любов і пристрасть, побратимство і дружбу, жорстокість і доброту. У сотню входять не тільки українці з різних регіонів, а й росіяни, євреї, кримські татари.  
   «Зелені вовки» – розповідь дуже деталізована, з докладним описом тактики боїв та їхнього перебігу, видів зброї та їхніх особливостей, повстанського побуту та одягу, процесу опанування військових умінь, здатності орієнтуватися на карті й на місцевості. «Все це волинсько-галицько-іншорідне воїнство, вбране в суміш цивільної та військової одежі різних армій, озброєне різноманітною зброєю навіть вже неіснуючих країн, викликало якесь дивно-сумне відчуття, що це тільки тут так погано, а десь за лісом шикуються добре споряджені й вишколені сотні та курені з гарматами та танками, які поженуть ворогів з нашого краю. Ще більшим було моє здивування, коли я зрозумів, що ми були одні з найкращих», – таким було одне з перших вражень головного героя твору Андрія (позивний Павлюк). Читач проживає день за днем його повстанські будні і повстанські радощі та свята, його любов і його втрати. Через спогади героя дізнаємося про його минуле, а з епілогу – про те, що сталося потім. За словами Олега Кристиняка, пишучи «Зелених вовків», він спирався на усні спогади учасників подій, зокрема свого батька. Автор також пояснює, пише «Галінфо», що назва книжки не має нічого спільного з партією, яка нині при владі в Україні, а також з вовками як звірами. Олег Кристиняк нагадує, що ВОВК — абревіатура спеціального підрозділу Української Повстанської Армії. Саме про його створення (у романі – з ініціативи Павлюка) йдеться у творі. 
   «Зелені вовки» актуалізують спроби уявити, як сьогодні українським бійцям на російсько-українській війні. «Розуміння невідворотності змін, які впали на мою голову, разюча різниця між романтичною уявою про велич боротьби та реальною дійсністю просто вбивали. На душі було маркотно, а ще навіть не було жодного бою», – так описує свої відчуття герой «Зелених вовків».  
   Боротьба в лісах, у підпіллі і на три фронти видозмінює звичне уявлення про війну як протистояння двох ворожих таборів. Повстанці оточені ворогами – ворогами української незалежності. «Зелені вовки» здобувають перемогу за перемогою, але поступово коло навколо них звужується. 
   В історичний контекст і контекст визвольної боротьби вводять епізоди з посиденьками навколо багаття та дискусіями на різні теми. Автор разом із персонажами міркує про роль Петлюри, Петрушевича та інших історичних діячів, про причини українських поразок, про геополітичну ситуацію: «Легко нам судити минулі покоління за втрачені можливості, так і нашим дітям, якщо вони ще будуть в нас, буде здаватись, що ми щось зробили не так. І колись прийдешні покоління скажуть нарешті: от наші батьки не розтелепанці, таки змогли здобути Україну».
Наталя ДУДКО
P. S. 21 вересня о 17:00 в етногалереї Роксоляни Шимчук 
(пр. Свободи, 24, пасаж «Опера», 4-й поверх) в рамках Букфоруму відбудеться презентація книжки Олега Кристиняка «Зелені вовки».

 Опубліковано : 19.09.19 | Переглядів : 533

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Січ.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама