Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Зрадоможці України
Зрадоможці України
Про те, що не буде легко і проросійська сторона стане сильнішою в нашій країні, багато хто усвідомив ще після президентських виборів. Відверто… ми знали, що це аж ніяк не державник. Мовляв, суспільство стомилось від нудних, політично важких спічів, а хоче легких інстасторіс. Але те, щоб отак легко здати тих, хто впродовж п’яти страшних років кривавої та болючої війни віддавав життя за Україну, за волю, за суверенітет, — навіть у жахіттях не могла наснитись така швидка розв’язка… 

Що сталося? 
   Українська делегація узгодила текст так званої «формули Штайнмаєра», повідомив Володимир Зеленський під час брифінгу в Офісі президента, — інформує «ВВС Україна». Ця формула має бути імплементована у новий закон про особливий статус Донбасу. За словами Зеленського, «формула Штайнмаєра» — це «страшилка», якою українців довго лякали, але насправді йдеться про «одне-два речення».
   «Це схвалення тимчасового закону про особливий статус Донбасу, який починає діяти на постійній основі після публікації звіту ОБСЄ, що вибори відбулися за демократичними стандартами», — пояснив Зеленський.
   «Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів немає і не може бути. Це ж зрозуміло, що якщо йдеться про демократичні вибори, то не може бути людей з кулеметами. Якщо там хтось буде, то не буде виборів. Ми ніколи на це не підемо», — додав президент.
    «У цьому законі не буде перейдено жодної червоної лінії, не буде ніякої капітуляції», — запевнив Зеленський. І виглядало, що переконував він в цьому, насамперед себе…
Суперечлива формула
   Упродовж останніх тижнів план, або формула, Франка Вальтера-Штайнмаєра — нині президента Німеччини, а доти — міністра закордонних справ ФРН — була причиною бурхливих суперечок серед українських політиків — переважно через різне трактування її змісту.
   За однією з версій, план Штайнмаєра передбачає, що після того, як ОБСЄ визнає вибори на Донбасі легітимними, запропоновано внести зміни до Конституції і закріпити особливий статус Донбасу. Лише після цього передбачено виведення військ з української території і встановлення Україною контролю над кордоном із Росією. 
   Критики такого сценарію наполягали, що спочатку має бути виконана безпекова частина Мінських угод, і лише потім — політична. Тобто виведення військ і контроль над кордоном мають передувати виборам і обговоренню статусу Донбасу. Колишній представник України в політичній підгрупі на переговорах Тристоронньої контактної групи (ТКГ) Роман Безсмертний зранку у вівторок оприлюднив документ під назвою «Імплементація «формули Штайнмаєра» в українське законодавство» — саме його нібито і планували підписати в Мінську.
   У цьому документі йдеться переважно про те, що вибори на Донбасі мають бути визнані ОБСЄ такими, що відбулися відповідно до міжнародних стандартів та українського законодавства. Жодних згадок про безпекову частину Мінських угод, зокрема про відведення військ, у документі, поширеному паном Безсмертним, нема.
   Узгодження «формули Штайнмаєра» могло відбутися ще 18 вересня, проте того дня формулу так і не погодили. Міністр закордонних справ Вадим Пристайко тоді заявив, що це сталося через «технічне непорозуміння». Окрім того, сказав він, українська сторона висловила певні зауваження щодо тексту документа.
Протест 
   Одразу ж після того, як Володимир Зеленський дещо розгублено повідомив, що Україна погодила так звану формулу Штайнмаєра, у Києві розпочалась акція пікету проти рішення про підписання «формули Штайнмаєра». Ініціативу спробували взяти на себе Національні дружини та люди «Боцмана», але їм цього зробити не вдалось. Політологи почали вбачати у багатьох тілопорухах «ігри Авакова». До Києва долучились інші міста, серед них — Львів, де активісти Нацкорпусу, учасники бойових дій, ГО «Сокіл» та інші націоналістичні організації провели 1 жовтня ввечері пікети перед обласним управлінням СБУ. А 2 жовтня пікет пройшов перед Львівською облрадою, де розпочалось позачергове засідання сесії, на якому депутати звернуться до державних органів влади із заявою про відведення ЗСУ із окупованих територій. 
Думка експерта
   Про правовий статус підписаного документа «штайнмаєра» «Ратуша» запитала правозахисника Юрія Танасійчука. «По-перше, з правового погляду цей документ не є зобов’язувальний, а є декларацією про наміри. Він не має за собою жодних правових наслідків для України, але виключно в правовому полі розглядати це недостатньо. Бо є три основні категорії: правовий статус цього документа; його політичний статус та дипломатичний статус. Так-от, тут більше вмикається саме політична та дипломатична роль. Невиконання цього документа буде мати політичні наслідки в розрізі міжнародних відносин і дипломатичні, але й також є закріплені два запобіжники. В цьому документі зазначено: територія повинна бути звільнена від військової техніки, від військ іноземних держав, лише тоді вступає формула Штайнмаєра в повному обсязі. І другий її запобіжник — контроль над кордоном, який би мали передати українським прикордонникам. Більше якихось стримувальних факторів немає, проте «ВВС Україна» опублікувала заяви терористів злочинних угруповань, так званого ОРДЛО, де вони говорять, що за жодних умов кордонів Україні передавати не будуть. Тим самим ставлять під сумнів час, витрачений на цю «формулу Штайнмаєра», — каже експерт. «Якщо Україна буде наполягати на цих двох пунктах, то запобіжники спрацюють, якщо ж політична ситуація зміниться, то фактично це можна розцінювати як дії, які шкодять інтересам держави. Політично складний процес, бо з одного боку міжнародна спільнота це сприймає як крок назустріч з боку України,  зокрема йдеться про уряди Франції і Німеччини, невідома наразі позиція США, але десь такої точки зору і Велика Британія. З іншого боку, це породжує внутрішній політичний та громадський неспокій, бо 16 тисяч убитих людей за п’ять років, десятки тисяч скалічених і все менша повнота інформації від головних осіб держави, ніж це навіть було за попередніх урядів і президента. Попереднього президента звинувачували у тому, що Мінський процес перебігав закрито. Але там нічого не підписували. А тут говорять, що ми щось підписали і беремо якісь зобов’язання, а насправді інформації ще менше», — підсумовує Танасійчук.
   «Нині загалом незрозуміло, яким чином виконувати те, що підписали. Наприклад, вибори: як їх провести якісно, коли там п’ять років не було діяльності політичних партій, яким чином українські політичні партії отримають там бодай якесь представництво? Або чому дотепер, підписуючи такий документ, представники України не дали відповіді, що робити далі; чи ми наполягаємо на тому, щоб тих, хто вбивав українських солдатів, чинив катування, злочини, обов’язково притягнули до кримінальної відповідальності і що Україна від цих базових принципів не відходить? Бо в іншому разі вибори слугуватимуть інструментом легалізації вбивць та цих злочинних угруповань, і вони стануть в результаті представниками нової місцевої влади, і надалі буде складно притягнути їх до відповідальності за ті злочини, які вони чинили останні п’ять років. У «формулі Штайнмаєра» цього не відображено і немає позиції України, що створює внутрішнє напруження і небезпеку та небезпідставні думки про необдумані рішення і здавання інтересів держави. І ще важлива річ, щодо правового статусу підписання цих документів — це щонайбільше декларативний характер, бо ми дотепер не розуміємо, на якій правовій основі представником України є Леонід Кучма, колишній президент. Правового підґрунтя того, де він брав на себе якісь зобов’язання, насправді немає. Є виключно політичне рішення вузького кола осіб», — додав Юрій Танасійчук. 
Христина СЛЮСАРЧУК

 Опубліковано : 04.10.19 | Переглядів : 4506

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама