Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Отруту ховають під землю
Отруту ховають під землю
«Як на мене, на проєкт рекультивації Грибович списували або витрачали багато коштів ще до того, як сам проєкт був готовий», — каже еколог.
Величезна гора сміття, яка так довго дошкуляє жителям навколишніх сіл, та і всієї Львівщини, і «висмоктала» чималі кошти з міської та обласної скарбниць, незабаром має перетворитися на зелений схил, де ніщо візуально не нагадуватиме про її «смердюче» минуле.
   Річ у тім, що минулої п’ятниці  ЛКП «Зелене місто», якому депутати передали ще у квітні місію комплексної рекультивації Грибовицького звалища, розкрило тендерні пропозиції щодо виконання цих робіт. 

Хто стане підрядником 
   Участь у конкурсі взяли сім закордонних компаній: консорціум JV Mesogeos S. A (Греція) та Rodina (Україна), консорціум SUEZ (Франція) та ONUR (Туреччина), консорціум JV GOKSIN INSAAT (Туреччина) та HAYAT GROUP (Азербайджан), VEKTO SP. Z O.O. (Польща). Як повідомив Вадим Ноздря, директор ЛКП «Зелене місто», у мерії працюють над тим, щоб визначити переможця конкурсу й укласти з ним відповідний контракт до кінця цього року. «Конкурс проводить місто відповідно до процедури міжнародних закупівель, визначеної ЄБРР. Йдеться про заходи, які відбуватимуться в рамках комплексної рекультивації полігону. Нині з упевненістю можна стверджувати, що серед претендентів є потужні компанії з відповідним досвідом виконання таких складних робіт», — додав він.
Рекультивація: що чекає на звалище
   Роботи на Грибовицькому звалищі триватимуть у два етапи: технічна та біологічна рекультивація. Технічна частина має бути завершена впродовж двох років. За цей час підрядник має виконати роботи з вирівнювання й терасування всієї поверхні полігону, накрити його технологічним захисним екраном та провести будівництво інженерних мереж. Наразі на Грибовицькому полігоні другий місць тривають активні підготовчі роботи з рекультивації сміттєзвалища. Вже вивезено 65 % забрудненого ґрунту з місця зсуву, який стався у 2016 році, а сміття з цього місця розчищено та повернуто в тіло сміттєзвалища. Ці підготовчі роботи тривають у рамках міжнародного проєкту за підтримки ЄБРР.
   Як пояснив «Ратуші» Дмитро Скрильніков, директор ГО «Бюро екологічних розслідувань», завдання рекультивації — припинити або якимось чином мінімізувати всі небезпечні впливи на довкілля від сміттєзвалища. «Наскільки мені відомо, передбачається, що об’єкт пересипатимуть ґрунтом, накриватимуть плівкою, відбудеться дегазація, відведення інфільтратів, які з тіла полігону нині потрапляють у довкілля. Це звичайна практика, яку впроваджують у багатьох європейських країнах. Проте специфіка нашого полігону в тому, що це чи не найвища гора сміття в Україні. Вона має круті схили, які свого часу обсипались, тому їх доведеться сположувати, виконувати доволі складний обсяг робіт. І все це обтяжене гудронними озерами, які лишились від маслозаводу», — розповів еколог. 
«Цей організм «дихатиме» 
ще з десяток років»…
   За словами Дмитра Скрильнікова, в кінцевому варіанті Грибовицьке звалище стане схилом, вкритим зеленню, і нічим не скидатиметься на сміттєзвалище. Проте навіть після рекультивації цей об’єкт доведеться доглядати ще з десяток років. «Цей «організм», навіть рекультивований, буде ще «дихати», але внаслідок рекультивації його негативні впливи можна буде ліквідувати, — каже еколог. — Чому так? Навіть якщо ви його накриєте і посієте зверху траву, внизу там усе одно є сміття. В процесі свого гниття воно виділяє біогаз, який призводить до горіння. Для того треба робити дегазацію, забирати біогаз. А також потрібно забирати брудну воду, яка буде, просочуючись через відходи, все одно вимивати шкідливі компоненти. Тому передбачаються заходи з очищення цих інфільтратів. Це, власне, було каменем спотикання, бо Львів уже викинув на станцію інфільтратів купу грошей, а вона себе не виправдовує, і її було спроєктовано на значно меншу кількість. Сподіваюся, що цього разу після рекультивації в нас не виникне такого, щоб ми не змогли прочистити стоки чи вивести біогаз. Щодо самого проєкту, на мою думку, там проєктні рішення доволі ефективні». 
Чому так довго?
   Як раніше повідомляли ЗМІ, тендер на рекультивацію Грибовицького звалища у мерії обіцяли оголосити ще до кінця 2018-го року, однак цього так і не трапилося. Чому так довго зволікалося це справді нагальне для Львівщини питання, «Ратуша» теж спитала у Дмитра Скрильнікова. «Як на мене, там були якісь дивні маніпуляції, бо були два різні проєкти з різною назвою, які проходили оцінку впливу на довкілля. Один — це коригування того, що розробив «Гірхімпром», інший — коригування,  яке розробляли харківські проєктанти  (ТОВ «Діпрокомунбуд». — Авт.). Причини, чому рекультивація так довго відтягувалась, — це й офіційні процедури, і пошук коштів на виконання цих робіт. Та, як на мене, на проєкт рекультивації Грибович списували або витрачали багато коштів ще до того, як сам проєкт був готовий, — каже еколог. — Проєкт декілька разів міняли, переробляли, багато речей, які були запроєктовані, себе не виправдали. І, врешті, останній проєкт розробляли харків’яни. Проєкт такого великого об’єкту повинні розробляти якісно і тривало, він мав проходити всі процедури погодження, що, загалом кажучи, нині й відбувається, але ще до цього з проєктами рекультивації відбувались дивні перипетії».
   Нагадаємо, рекультивація Грибовицького сміттєзвалища є частиною комплексного плану вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами у Львові. За два роки в місті обіцяють збудувати перший в Україні сучасний сміттєпереробний комплекс із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів, рекультивують старий полігон та  впровадять нову систему поводження з відходами. Вона передбачатиме сортування сухого та вологого сміття, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття. Вже у цьому році відкриється станція компостування органічних відходів. Для цих завдань місто отримало 25 мільйонів євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку, 10 мільйонів євро гранту — безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста — 6,75 мільйона євро.
Уляна ДЕПУТОВИЧ

Як захистити свої права від несумлінних колекторів?
Настирливі дзвінки родичам та сусідам, психологічні погрози про негайний продаж вашого майна. Що тільки не придумають працівники колекторських установ, щоб здійснити психологічний вплив на вас для повернення заборгованості. Що робити? Як діяти? Як захистити свої права?
   Відповідно до статті 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
   Згідно зі статтею 6 Закону України «Про захист персональних даних», не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
   Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством.
   Як зазначено у статті 60 Закону «Про банки і банківську діяльність», інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин із ним чи третім особам під час надання послуг банку, є банківською таємницею.
   Отже, обов’язком банку є забезпечення збереження банківської таємниці способом обмеження кола осіб, що мають доступ до інформації, яка становить банківську таємницю. 
   Але, відповідно до ст. 512 ЦК, кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). 
   Отже, якщо банк як кредитор, передає своє право вимоги іншому банку або фінансовій установі (колекторській компанії), це буде достатньою правовою підставою для заміни кредитора у зобов’язанні. З цього моменту всі права та обов’язки, які мав первісний кредитор, переходять до колекторів, зокрема і право фінансової вимоги.
   За жодних обставин ніхто не має права на вас психологічно тиснути, погрожувати чи порушувати ваше право на приватність і неправомірно поширювати персональні дані.
   Хто ж такі ці колектори? Колекторські компанії — фінансові установи, які створені та зареєстровані у порядку, встановленому законом, метою діяльності яких є стягнення так званих «проблемних заборгованостей».
   Окремого закону, який регулював би діяльність таких установ в Україні, нема, тож вони керуються Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства, які регулюють правовідносини між боржником та кредитором. Часто юристи називають таку діяльність поза законом.
   Яка ж відповідальність колекторських компаній за порушення ваших прав та законних інтересів?
   Найперше, на підставі вашої заяви до правоохоронних органів про порушення законодавства у сфері захисту персональних даних передбачена адміністративна відповідальність. Тобто недодержання встановленого законодавством (про захист персональних даних) порядку захисту персональних даних, що призвело до незаконного доступу до них або порушення прав суб’єкта персональних даних. Про це говорить Кодекс України про адміністративні правопорушення — стаття 188-39.
   По-друге,  відповідно до вашої заяви до правоохоронних органів можуть розпочати досудове розслідування і відкрити кримінальне провадження.
   Так, стаття 189 ККУ встановлює відповідальність за вимагання. Вимагання у розумінні кримінального закону — це вимога передання чужого майна чи права на майно або вчинення будь-яких дій майнового характеру з погрозою насильства над потерпілим чи його близькими родичами, обмеження прав, свобод або законних інтересів цих осіб, пошкодження чи знищення їхнього майна або майна, що перебуває в їхньому віданні чи під охороною, або розголошення відомостей, які потерпілий чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці (вимагання).
   Або ж, відповідно до статті 182 ККУ, передбачає відповідальність за порушення недоторканності приватного життя. Недопустимим є незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу.
   Стаття 355 ККУ передбачає відповідальність за примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань. Тобто, кримінальне законодавство розуміє — вимога виконати чи не виконати договір, угоду чи інше цивільно-правове зобов’язання з погрозою насильства над потерпілим або його близькими родичами, пошкодження чи знищення їхнього майна за відсутності ознак вимагання є кримінально караним діянням.
   Отже, що робити і як себе захистити?
   Насамперед, завжди запитуйте інформацію про те, хто вам телефонує, на якій підставі вам дзвонять, фіксуйте всі дзвінки на аудіозапис, а також зберігайте смс. Вимагайте у колекторських установ звертатись безпосередньо до суду для вирішення питань стягнення заборгованості.
   Маючи достатній фактаж дзвінків із погрозами, звертайтесь до правоохоронних органів. Коли ж відповідні органи не відкривають кримінальних проваджень, оскаржуйте їхні дії у судовому порядку. Або ж звертайтесь безпосередньо до суду стосовно відповідних дій колекторських компаній.
   Окрім цього, можна також звернутись до Національного банку чи Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг із зазначенням неправомірних дій фінансової установи.
   Колекторська установа може лише вживати дії щодо досудового врегулювання питань стягнення заборгованості — тобто надсилати вам письмові звернення, а не погрози, пропонувати позасудові способи врегулювання спору, а не відверте цькування.
   Ніхто — тобто жодна фінансова структура — не має права погрожувати, порушувати ваші права чи входити у вашу квартиру чи будинок. Лише державний чи приватний виконавець на підставі рішення суду має право накласти арешт на ваше майно чи виконувати безпосередні дії щодо стягнення заборгованості.
   Пам’ятайте, безвихідних ситуацій немає. Але найкраща порада — намагайтесь не брати на себе фінансових зобов’язань. 
Ярослав ЖУКРОВСЬКИЙ

 Опубліковано : 24.10.19 | Переглядів : 4419

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Лип.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 
Реклама