Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
«Муніципали»: експропріація, самоуправство чи грабіж?
«Муніципали»: експропріація, самоуправство чи грабіж?
29 жовтня на розі вулиці Івана Франка у Львові стався прикрий інцидент, в якому від дій працівників «Муніципальної варти» постраждала пенсіонерка Любомира Павлюк, що продає в цій місцині газети. Потерпіла від агресивних дій невідомих панів  звернулась по допомогу і захист у газету «Ратуша».

    За словами жінки, поблизу трамвайної зупинки вона, як і завжди, розгорнула свій скромний асортимент друкованої продукції, і присівши поруч, виглядала довгоочікуваного покупця. Десь перед обідом до неї підійшла компанія зі семи осіб у формі працівників «Муніципальної варти». Один із чоловіків пред’явив своє посвідчення, проте з переляку пенсіонерка навіть не запам’ятала, що там було написано.
    «Вони прийшли до мене зі словами: «Ви не маєте права тут стояти». На що пані Люба відказала: «Якщо я не маю права тут стояти, то заберіть мене, а не газети. У мене є всі необхідні для продажу документи». 
    Але прибульці її чомусь не послухали і вирішили діяти по-своєму. «Вони забрали все, що в мене було: і газети, і дорогі кольорові календарі, на які я маю дозволи. Позбирали все до купи і щезли», — згадує жінка.
    У процесі вилучення Любомира Миколаївна намагалась домогтись від «муніципалів» хоч якогось папірця-документа про вилучення. Проте це прохання компанія в чорних уніформах проігнорувала. Як стало відомо жіночці, наступного дня такі вилучення муніципали проводили по цілому Львову, не особливо переймаючись правовою стороною цього питання.
   У пресслужбі ЛМР «Ратуші» сказали, що коментар щодо інциденту можна отримати тільки за умови письмового звернення.
    Під дописом редактора «Ратуші» у фейсбуку на цю тему розгорілась справжня дискусія юристів.
    Правозахисниця Олеся Дацко запевняє, що мав бути складений опис вилученого. При свідках опис вилученого мали вручити продавцеві друкованої продукції. Їй мали повідомити, які саме норми вона порушила.
    Ірина Юзик, правозахисниця: «Написати заяву в поліцію про пограбування, незаконне заволодіння майном. Якщо кримінальне провадження не порушать — скаргу в суд і порушити провадження через суд. Щоб муніципалів попустило. І ще витяг з ЄРДР отримати і надіслати копію начальнику муніципалів та написати про це у фейсбук — що за фактом дій муніципалів порушено кримінальне провадження. Вони лише громадське формування, якщо вважають , що хтось порушує закон — мають викликати поліцію, а не перебирати на себе функції правоохоронних органів».
    Юристка Наталя Пастушин: «Однозначно, заява в поліцію має бути складена! Кваліфікувати неправомірні дії має поліція. Але, обов’язково простежити заявникам, щоб заява про злочин була зареєстрована та впродовж 24 год. внесена до відповідного Держреєстру».
    Олександр Горбунов: «Заява в поліцію про кримінальне правопорушення, добитися реєстрації в ЄРДР, далі працювати зі слідчим. Визначити суму завданої майнової шкоди, окремо немайнової (моральної)».
    Тетяна Шайнога, працівник поліції, юрист: «Варто було б на місці під час тих дій викликати поліцію, для оформлення процесуальних документів. У випадку вуличної торгівлі без дозволу на продавчинь складають адміністративний протокол , а щодо муніципалів — відповідні процесуальні документи за самоуправство. Треба дивитись їхню інструкцію чи статут, на підставі чого вони діють, бо саме рішення ЛМР не дає підстави муніципалам без відповідних на те повноважень, вилучати будь-яке майно...».
    Адвокат-міжнародник Denis Ronin переконаний, що «муніципали» підпадають під статтю 86 ч. 2КК 365 ч. 2 з перспективою на 3-тю.
    Антон Крук запевняє:  «Муніципальна варта — це громадське формування. Воно не наділене правоохоронними функціями. Вилучати майно чи вчиняти будь-які процесуальні дії громадські формування не мають права».
    Адвокат Олексій Торопчин: «Це самоуправство. Негайно заява у поліцію, бо муніципали не мають статусу службових осіб правоохоронного органу. Керівник може, навіть з добрими адвокатами, піти під суд за віддання ТАКОГО наказу».
    Як повідомив правник Олександр Астапович, наразі адвокати Адвокатського об’єднання «Львівська адвокатська компанія» надають правничу допомогу іншій клієнтці, в якої працівники ЛКП «Муніципальна варта» вилучили речі та склали два протоколи за торгівлю у невстановленому місці та за порушення правил благоустрою. Адвокати довели відсутність складу адміністративного правопорушення. Крім того, порушено три кримінальні провадження, одне — за самоправство, інші два — за внесення свідомо неправдивої інформації до протоколу про адміністративне правопорушення.
    Щодо випадку з п. Павлюк, юрист повідомив: «Рішенням від 31.01.2017 № 57 Львівська міська рада надала посадовим особам Львівського комунального підприємства «Муніципальна дружина» (згодом – «Муніципальна варта») право складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені певними статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема статтею 160 цього кодексу. Згідно з частиною 1 статті 160 КУпАП — Торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях — тягне за собою накладення штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі або без такої.
    Сутністю правопорушення, передбаченого ст. 160 КУпАП, є торгівля поза спеціально відведеними об’єктами. Санкція статті передбачає можливість застосування конфіскації предметів торгівлі.  Проте конфіскацію, як адміністративне стягнення,  застосовує лише СУД. Стаття 265 КУпАП передбачає перелік органів, посадові особи яких мають право вилучати речі, що в подальшому можуть бути конфісковані судом. До цього переліку не належать посадові особи ЛКП «Муніципальна варта», як особи, уповноважені органом місцевого самоврядування. А можуть вилучати, наприклад, працівники поліції. Тому, працівники ЛКП «Муніципальна варта» НЕ МАЮТЬ ПРАВА вилучати речі. 
    Отже, працівники ЛКП «Муніципальна варта» складати протоколи про адміністративне правопорушення мають право, а вилучати речі — не мають. І це є фундаментальним порушенням прав людини — права приватної власності. 
    Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  Тому, кожного разу вилучаючи незаконно речі посадові особи ЛКП «Муніципальна варта» вчиняють кримінальне правопорушення, що передбачене статтею 356 Кримінального кодексу України — самоправство, тобто самовільне, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством... Вчинення таких дій карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до трьох місяців.
    Сама пані Люба за порадою добрих адвокатів (не взяли з неї ні сольдо!) викликала поліцію і віддала свою долю в її руки. З експропріаторів більше до РЕАЛЬНО ПОТЕРПІЛОЇ ніхто не підходив і де перебуває її майно — жіночка просто не знає…
 Микола САВЕЛЬЄВ, 
Олена ЛЯХОВИЧ

 Опубліковано : 31.10.19 | Переглядів : 1075

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама