Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Від козаків до атовців: унікальна колекція зброї Володимира Правосудова
Від козаків до атовців: унікальна колекція зброї Володимира Правосудова
Учасник бойових дій на Сході України Володимир Правосудов уже понад 30 років колекціонує зброю і все, що з нею пов’язано. Газета «Ратуша» завітала в гості до львів’янина, аби на власні очі побачити одну з найбільших мілітарних колекцій в Україні.

 Про героя цієї статті. Володимир Правосудов — український бізнесмен, володіє мережею магазинів зброї «Штурм», тож у часі бойових дій на Донбасі чоловік дістав позивний «Штурм». Сотник Майдану. Учасник АТО. Не раз поранений. Кавалер двох орденів «За мужність». Нагороджений багатьма бойовими відзнаками та іменною зброєю. Маючи в колекції однострої, знімався в них у фільмах Тараса Химича. Сьогодні чоловік має, зібрану під одним дахом, історію від часів Козаччини і до російсько-української війни на Сході України. 
 Бути колекціонером — це не професія, це не хобі й не справа одного року. Для Володимира Правосудова — це спосіб життя і стиль мислення, він цим дихає і з думкою про це прокидається. Про кожен зі своїх експонатів може розповідати годинами, пам’ятаючи назву, дату, місце та цікаві факти.
 Своє творче начало проявив під час зйомок кліпів, в яких використав раритетну зброю, а також кітелі та мундири, гельми та шоломи, і безліч інших експонатів зі своєї колекції. Його прем’єрою став 2009 рік, коли у світ вийшов відеокліп про Українську Повстанську Армію «Машинґвери». А загалом за його плечима робота над майже двома десятками документальних фільмів, де він був постановником військових сцен. Це і всім відомий фільм «Жива», і «Бій за Маківку», і «Хроніка УПА», «Золотий вересень», «Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918 —1919» тощо. На цього чоловік не зупинятиметься, адже попереду ще стільки планів.
 Володимир Правосудов показав «Ратуші» і прапори, і військову амуніцію, й однострої, карти, відзнаки та нагороди. Особливої уваги заслуговують друковані експонати — документи, плакати, газети, листівки, поштівки, фотографії.
 За словами Володимира, у його приватній колекції, яка колись давно починалась із сусідського багнета, майже три тисячі одиниць зброї. І це не йдеться лише про вогнепальну різних епох та народів, а це і холодна зброя з різних країн. Серед експонатів близько 254 моделі різночасових нарізних пістолетів (найбільша колекція короткостволів у Європі)! Гармати, гвинтівки, численні кулемети, оригінальні гранатомети і фаустпатрони, шаблі, палаші, кинджали і щити (є навіть щит із… носорога!). Велику частину колекції холодної зброї складають унікальні знаряддя смерті часів Наполеона, Першої та Другої світових воєн. Такого ви точно ще не бачили. 
 Ось, наприклад, козацькі шаблі, ятагани, катана XVI ст. За словами пана Володимира, ці експонати, напевно, найстаріші в колекції. Також у зброярні є дуже цікавою для ознайомлення та дослідження шамшир — холодна зброя козаків з булатної кованої сталі, яка на кінці має вигнуту форму. 
 «Форма цієї зброї була ретельно продумана. Адже завдяки задертому догори кінця металу козак, який не міг похизуватись високим зростом, міг легко виконувати удари», — пояснив Володимир.
 Цікавою конструктивною особливістю клинка шамшира була також можливість виконувати ефективний удар обухом (т.зв. польську кварту). Конструкція руків’я забезпечувала зручність рубання з силою. Нахилене під прямим кутом верхів’я давало добру опору для долоні за сильних січних ударів, а руків’я малого діаметру забезпечувало міцний хват. Проте класичний шамшир не був фехтувальною зброєю, як прямі чи слабо скривлені клинки: орудуючи ним, важко зупинити удар чи змінити його напрямок.
 На жаль, ми мусили призупинити розповідь Володимира Правосудова, бо він міг би нам розповідати про зброю до ранку. Натомість ми зауважили у сусідній кімнаті однострій. Не можна оминути увагою військову форму УСС, УГА, УНР. Цікавим є той факт, що загалом на території України на початку її незалежності було всього чотири маршали, які носили характерну форму. І сьогодні всі ці унікальні чотири мундири зберігаються у Львові, в колекції Володимира Правосудова. Що вже й говорити про автентичний костюм міністра оброни Франції — це все краще побачити наживо.
 Яка ж війна без знамена, що його військо завжди бере зі собою. Ось, і колекція Володимира багата на різноманітні прапори. Чого лише вартий нацистський тканий прапор — державний прапор третього рейху.
 «Я купив його в Америці на аукціоні. Як з’ясувалось, батько чоловіка, який продав мені його, зняв знамено у Люксембурзі», — пригадує колекціонер. Розмір автентичного прапора вражає і просто впирається у стелю кімнати. На диво, штандарт зберігся, адже, як відомо, нацистські прапори у 1945 році під час параду горіли яскравим полум’ям під Мавзолеєм у Москві. Окрім цього, в колекції є два польські стяги, які датовані XVI століттям.
 Багато з його експонатів куплені на міжнародних аукціонах і мають просто унікальну цінність!
 Окрім цього, в його колекції є військова амуніція, шоломи, однострої (скажімо всіх маршалів часів Незалежної України!), карти (є XVII століття!), відзнаки та нагороди. На особливу увагу заслуговують друковані експонати — документи, книги, плакати, газети, листівки, поштівки, фотографії. Грошовий еквівалент усього цього просто важко уявити!!!
 За колекцією Володимира Правосудова можна практично вивчати історію: від XVII століття і до сьогоднішніх часів Майдану та війни на Сході. Однак, особливо цінною для нього є збірка прапорів, які пройшли бойові дії разом із нашими захисниками. 
 Безумовно, що колекція вражає неповторністю та широтою асортименту. Але унікальна збірка не сформована в експозицію, адже колекційні речі лежать по коробках, чекаючи на кращі часи. У той же час надунікальна для України колекція залишається недоступною для львів’ян та гостей міста через банальну відсутність площі.
 «Немає місця, аби все це розставити та експонувати. Ми маємо тут різну географію походження експонатів та різну періодику. ЗУНР, перша, друга світові війни, боротьба УПА, література, яку ще ніхто навіть не досліджував», — сказав Володимир Правосудов.
 Надія на те, що ця колекція стане доступною для загалу з’явилась торік, коли у Львові в приміщенні колишнього російського культурного центру відкрили «Будинок воїна». На Покрови, 14 жовтня, там відбулась перша виставка, сформована з експонатів колекції Володимира Правосудова. Та варто було лиш перерізати червону стрічку та зроби промоційні фото для влади, як атовцю… вказали на двері. Прикро, каже пан Володимир, що влада просто не розуміє, що втрачає.
 Про цінність колекції Володимира Правосудова свідчить і той факт, що його вже не раз кликали з експонатами до Польщі, Чехії, Австрії, Німеччини та інших країн. Понад те, для облаштування музею зброї пропонували віддати цілі замки. Та колекціонер стоїть на своєму, і хоче, аби це свідчення історії стали окрасою саме Львова. 
 На думку Володимира Правосудова, в музей не варто йти з примусу. Він має зацікавлювати не тільки дорослих, а дітей. А для цього експозиції повинні відповідати сучасним вимогам, з використанням технологій. Тобто, що більш інтерактивним буде Музей зброї, то більше відвідувачів до нього прийде.
 Тобто є дві новини: одна — хороша, інша — погана. З одного боку, у Львові зберігається багатотисячна мілітарна колекція унікальних пам’яток історії. А з другого боку — вона, на жаль, практично недоступна для школярів і студентів, дослідників та всіх, хто цікавиться історією.
Олена ЛЯХОВИЧ
 Опубліковано : 07.11.19 | Переглядів : 1256

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама