Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Дебати як шлях до об’єднання та взаємопорозуміння
Дебати як шлях до об’єднання 
та взаємопорозуміння
«Я люблю суперечку. Я люблю 
дебати. Я не очікую ні від кого, 
що він буде сидіти і погоджуватися зі мною — це не те, що треба робити». Якби  Маргарет Тетчер була жива і раптом стала гостею міжрегіонального турніру німецько-українського проєкту «Молодь дебатує» між учнями Львівської, Тернопільської, Вінницької, Хмельницької та Сумської областей (що минулої суботи відбувся у стінах ліцею № 28 ЛМР), то ці свої слова вона цілком доречно змогла би повторити і на його відкритті. 

   Бо проєкт, який започаткований у нашій державі у вересні 2016 року і де беруть участь школярі з 16-ти областей України — саме такий, зорієнтований на вміння самостійно і критично мислити, працювати з інформацією, висловлювати власну думку, на здатність переконувати опонента не криком та образами, а через факти та їхнє осмислення. До речі, він виник як відгомін німецькомовного дебатного руху Jugend debattiert і реалізується за його підтримки. І між іншим, Україна — перша країна, якій організатори руху Jugend debattiert дозволили втілювати їхню ідею національною мовою. Причина — розуміння складності всіх тих суспільно-політичних обставин, в яких перебуваємо, та нагальної потреби знайти консенсус між різними частинами нашої держави.
   Проходячи за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, німецько-український проєкт завдячує своєю появою очільниці організації Internationales Haus Sonnenberg Віолі фон Крамон та безпосередній керівниці проєкту  в Україні Ользі Пішель.
   «Щоразу ми вибираємо іншу тему для дебатів, яку оголошуємо за місяць до словесних змагань, — розмовляємо з Ольгою Пішель під час невеликої паузи дебатного дня (що цікаво, дебати  у Львові — перші цього року з регіональних етапів дебатного проєкту в Україні). — Але обов’язково таку, яка  гостро на часі. Цього разу це: «Чи варто започатковувати офіційний день багатокультурності в Україні?». Важливо, аби діти вміли знаходити аргументи і вміли один одного почути. Оця здатність чути і розуміти — запорука демократії у суспільстві.  В Україні ця потреба актуальна особливо».
   Але чи відчувають цю потребу діти? Чи є вона для них тією, на яку варто витрачати свій час і зусилля? Як свідчить заявлена цього  року кількість учасників (а це понад 1000 старшокласників у різних регіонах України) — так. До слова, всі школярі на дебати до Львова приїхали зі своїми вчителями, а дівчатка зі Сумської області самостійно — таким сильним було бажання спробувати власні сили в мистецтві переконувати.
   «Коли я брав участь у німецькомовному проєкті Jugend debattiert, то насамперед хотів себе реалізувати, — ділиться враженнями недавній його фіналіст, одинадцятикласник Адріан Стогній. — Думаю, ця можливість є важливою для багатьох учасників.  І для багатьох найбільш складно на такого роду турнірах — це перебороти власний страх виступу перед публікою. Я свій страх здолав. Сьогодні я не пасую, коли треба чітко і лаконічно відстояти свою позицію. І це наслідок як роботи над собою, так і участі в дебатах».
   Що цікаво, ліцей № 28 — як база для одного з регіональних етапів проєкту — ліцей особливий, бо бере участь як у німецько-українському, так і в німецькомовному  проєктах. І бере справді  успішно. Як розповів «Ратуші» директор ліцею Іван Лозенко, торік учень їхнього навчального закладу, тоді ще одинадцятикласник Ярема-Лука Єлейко в німецькомовних дебатах, що проходили у Братиславі, посів перше місце в Європі і, вигравши стипендію на весь період навчання від німецької академічної служби з обмінів, нині здобуває економічну вищу світу в Німеччині.
   «Я твердо переконаний, що бажання і вміння розмовляти одні з одними, — каже Іван Лозенко, — це вирішення проблеми на 99 відсотків. А це вміння не з’являється саме, його треба навчатися. Як і вміння ставити питання і шукати на них відповіді. І — як свідчить невеселий досвід нашої країни — треба навчатися дуже терміново та активно».
   Варте уваги, що всі турботи з організації дебатів саме у Львові взяла на себе заступниця директора ліцею № 28 Надія Голубович. Як і те, що на півфінал до Харкова за висновками  компетентного журі поїдуть львів’янки Надія Шимків (Львівська правнича гімназія) та Вікторія Свищ (ліцей «Інтелект»), Данило Коломієць (НВК № 9 м. Хмельницького) та Марія Сивак  (ЗОШ № 24 м. Тернополя).
   «Ця подія має ще одну важливу грань, — ділиться думками співорганізатор дебатів у Львові Мар’яна Височан, — вона вчить вміння об’єднуватися. У масштабах країни — це сьогодні те, що справді потрібно».
 Ярина КОВАЛЬ,  фото автора

 Опубліковано : 07.12.19 | Переглядів : 2482

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Сер.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
 
Реклама