Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Украдений вибір?
Украдений вибір?

У Львові на місцевих виборах очікують нечувані фальсифікації

Усе почалося з понеділка. 18 жовтня першими забили на сполох партійці “України Соборної” та свободівці. Перші провели доволі миролюбний круглий стіл для представників ЗМІ і громадських організацій, другі діяли радикально, заблокувавши вхід до Львівської міської територіально-виборчої комісії на площі Ринок, 1. Був весь джентльменський набір: крики, прапори, міліція, серцеві болі, швидка тощо. Потім протестні хвилі покотилися Львовом... 
Скаргу до Центральної виборчої комісії на дії Львівської ТВК і позов до суду подав міський голова Андрій Садовий; пройшло засідання прес-центру “Львівський вибір - 2010” на тему: “Порушення законодавства, яке може зробити місцеві вибори нелегітимними”; відбулася прес-конференція представників правоцентристських політичних сил на тему “Об`єднання зусиль для недопущення фальсифікацій”; засідання Ради політичних партій у губернатора Василя Горбаля; в Адміністративному суді Львова почалися перші судові слухання; і врешті — створення об’єднання партій “За чесні вибори”.

Факти

Напередодні місцевих виборів у Львові склалася критична ситуація, наслідком якої можуть бути масові фальсифікації та дискредитація самої ідеї демократичного волевиявлення громадян України, зазначено у заяві “України Соборної”, оприлюдненої на круглому столі в понеділок, 18 жовтня. Причина цього неприхована тенденційність Львівської міської виборчої комісії. Вияви такої тенденційності міський партійний осередок вбачає у таких фактах:

— На засіданні, де формувалися дільничні виборчі комісії, уповноваженим особам від політичних партій не надали відомостей про персональний склад ДВК;

— У суботу, 16 жовтня, вийшов термін передбаченої законом публікації у засобах масової інформації рішення Львівської міської виборчої комісії про утворення дільничних виборчих комісій (ДВК) з даними про їх особовий склад. Публікації не було;

— Не було дотримано пропорційності представництва різних політичних сил при формуванні ДВК;

— Львівська міська виборча комісія відмовила уповноваженим представникам партії “Україна Соборна” у видачі копій протоколів про створення ДВК, обмежившись лише наданням електронної версії.

Уповноважена особа від міського осередку цієї партії в багатомандатному виборчому окрузі Андрій Волошин розповів про свою участь у засіданні територіальної виборчої комісії 15 жовтня (власне, тоді прийняли рішення щодо затвердження списків дільничних виборчих комісій). Пан Волошин розповів таке: “Представник ТВК від Партії регіонів Світлана Александрова продемонструвала папку з паперами і заявила: “У мене тут всі комісії розписані, пропоную проголосувати пакетом”. Заступник голови комісії, представник “Нашої України” Богдан Хапко заперечив: “Яким пакетом? За кого конкретно голосуватимемо?” Голова комісії Ігор Сліпецький заперечив: “Надійшла пропозиція голосувати пакетом, треба проголосувати”. Представники від інших партій почали обурюватися і вимагати, аби їм зачитали склад комісій. Але їх вимоги проігнорували... 12 членів ТВК із 16 проголосували за “пакет”, навіть не знаючи, хто там є. Проти висловилися лише Богдан Хапко, секретар комісії Ірина Литвин (ПРП), Олександр Рудницький (“За Україну!”), Наталія Сомик (Козацька партія)”. На думку організаторів прес-конференції, скажімо, мовчання “ПОРИ” (це та, яка, нібито, стільки зробила для львів’ян) свідчить про їх спільну позицію з провладною партією.

При детальному ознайомленні зі списками виникає ще багато запитань. Перше: усі 283 дільничні виборчі комісії міста Львова містять по 18 членів, хоча законом передбачено від 18 до 24 осіб. Найменша кількість членів затверджується, коли немає подання від політичних партій. Члени ТВК знизують плечима, отже, подання не було. А політичні партії обурюються — вони подавали більш, ніж достатньо, але мало кого затвердили. (До прикладу, ВО “Свобода” подала до ДВК Львова 849 прізвищ, натомість зарахували лише 46). Далі, у понад 90% дільниць вписані члени цілими сім’ями, це люди, які проживають за однією адресою, мають однакові прізвища. Не вказано, яку політичну силу представляє член комісії. Трапляється, члени ДВК не мають львівської прописки і навіть прописки у Львівській області. І ще один цікавий факт: серед голів ДВК нерідко трапляються люди 90-го, 91-го і навіть 92-го року народження, хоча в ідеалі важливим критерієм при відборі кандидатів мав би бути досвід роботи у виборчих комісіях. За інформацією кандидата на міського голову Володимира Гірняка, представників Партії регіонів у виборчих дільничних комісіях — від 95 до 99%. 

“Ці факти дають нам підстави вважати, що у Львові може бути запущено сценарій масових фальсифікацій результатів народного волевиявлення на користь певної політичної сили та її кандидата на посаду міського голови”, — йдеться у заяві “України Соборної”.

Виконавчий директор ЛОГО “Комітет виборців України” Оксана Дащаківська вважає, що легітимність місцевих виборів уже поставлена під сумнів. “Єдиний критерій для обрання голів виборчих комісій — наявність досвіду, — зазначає Оксана Дащаківська, — а у Львові було багато випадків, коли до цієї роботи допускали людей, які жодного разу не брали участі у виборчих комісіях”. Окрім того, директор КВУ звертає увагу, що представникам політичних сил у Львівській міській виборчій комісії не роздали проектів рішень, як того вимагає процедура. “Складається враження, що результати виборів уже відомі, і все робиться для того, щоб їх легітимізувати, — коментує ситуацію Оксана Дащаківська. — Ситуація, яка склалася у Львівській міській виборчій комісії, притаманна для всієї України, але не хотілося б, аби Львівщина ставала схожою на Східний регіон”.

Емоції

Того ж 18 жовтня приблизно 60 прихильників ВО “Свобода” пікетували Львівську міську виборчу комісію під стінами Ратуші, а потім заблокували вхід у саму ТВК. Свободівці вимагали негайно оприлюднити списки членів дільничних виборчих комісій та протоколи жеребкування, а також виставили голові ТВК ультимативну вимогу — внести представників їхніх партії до всіх дільничних комісій на вибори до місцевих органів самоврядування 31 жовтня у Львові. У висліді члена міської ТВК Львова від Партії регіонів Світлану Александрову врочисто винесли на ношах із Ратуші й її забрала карета швидкої. Сама потерпіла стверджує, що її побили. Депутат-свободівець ЛМР Іван Гринда називає це нісенітницею і пояснює: просто не випускав її з приміщення ТВК, а пані стало погано.

Дії

На діяльність Львівської ТВК уже подано кілька позовних заяв до окружного Адміністративного суду міста Львова. Перша — від міського голови Андрія Садового та його сателіта — Республіканської Християнської партії. Позови подали політична партія “Україна Соборна”, ВО “Свобода” та Українська народна партія. 19 жовтня під час засідання Ради політичних партій у Василя Горбаля правоцентристські сили висловили своє обурення губернатору. Горбаль пообіцяв, що рішення суду не забариться, воно буде традиційно справедливим і винних нещадно покарають.

Проте перші судові засідання уже викликають певні сумніви щодо цього. Один політик, який був присутній на засіданнях 19 жовтня в ролі адвоката, але не побажав називатися в пресі, поінформував: “Судді ведуть себе зухвало. Для розгляду кожного клопотання оголошують довготривалі перерви. Було клопотання об’єднати всі позови від партій в один — радилися годину — не дозволили. Було клопотання про ведення  відеозйомки, радилися 40 хвилин, добре хоч дозволили. На 90% суд прийме рішення не на користь позивачів”.

19 жовтня під час спільної прес-конференції правоцентристські партії заявили про фальсифікації у Львівській міській виборчій комісії і виявили готовність об’єднувати зусилля, щоб захистити результат виборів. Ввечері того ж дня у малому сесійному залі Львівської міської ради зібралися представники 12 політичних сил і однієї громадської організації, зокрема, Конгрес Українських Націоналістів, Народний Рух України, ВО “Свобода”, ПП “Фронт Змін”, Партія “Реформи і Порядок”, Українська республіканська партія “Собор”, партії “Наша Україна”, “Україна Соборна”, “Народна Самооборона”, “За Україну!”, “Українська платформа” та Всеукраїнське громадське об’єднання “Громадянська позиція” (разом 17 чоловік). Дивно, але чомусь ніхто не побачив в залі “ПОРУ”... Відкритим одностайним голосуванням вони створили тимчасове об’єднання “За чесні вибори”, яке існуватиме найближчі два тижні. Голову об’єднання не обирали спеціально, аби уникнути зайвого популізму.

Об’єднання “За чесні вибори” одразу спланувало перші кроки боротьби. Перший — організація масового протесту у центральній частині міста в неділю, 24 жовтня о 14.00, можливо, з протестною ходою. Другий — озвучення вголос конкретних фальсифікаторів. Головними організаторами фальсифікацій політики назвали Партію регіонів, Народну партію та Комуністичну партію України, їх “сателітами” — “ПОРУ” та “УДАР” (яку все-таки свиню у Львові підклали своїм депутатам-мажоритарникам ці політструктури!!!).

Також об’єднання сформулювало чотири конкретні вимоги:
Повний розпуск ТВК міста Львова;
Повний розпуск усіх ДВК міста Львова;
Нові формування всіх виборчих комісій шляхом голосування;
Формування кожної комісії з 24 членів.

Попри постійний всеохоплюючий страх Президента Януковича і його почту перед масовими заворушеннями, не покидає відчуття, що влада просто призабула, з чого починалася безкровна Помаранчева революція 2004-го року... 

Ірина ЮЗИК

Петро Писарчук, нардеп, кандидат на посаду міського голови Львова:
— Передвиборна кампанія набирає свого апогею. Пішли в хід технології провокативного характеру. Розуміючи свою неминучу поразку та неминучість відповідальності за зловживання владою, чинний міський голова намагається сформувати в громадськості міста думку, що майбутні вибори сфальсифікує Партія регіонів.

Черговий раз хочу заявити, коли б Партія регіонів хотіла позбутися Садового, уряд, сформований нею, не виділяв би кошти на ремонт доріг та будівництво інфраструктури „Євро-2012". Провал мерської стратегії на підготовці міста до цієї події очевидний, і навряд чи за інших обставин в нього була б можливість кандидувати на другий термін. Тому смішними є звинувачення, що я якимось чином намагаюсь сфальсифікувати вибори через територіальні, дільничні виборчі комісії. Членів Партії регіонів у них одиниці, хоча сьогодні саме її звинувачують в лихих намірах.

Представники цієї політичної сили не займають жодної керівної посади в міській територіальній виборчій комісії, а рішення вона приймає колегіально.
Злодій завжди голосно кричить “Лови злодія!”. Саме мені доводилось чути від поважного кандидата на міські голови на минулих виборах Василя Куйбіди, що в нього є неспростовні докази крадіжки голосів на дільничних комісіях Андрієм Садовим.

Знаю одне — такі ганебні явища потрібно припиняти. До якої партії ти б не належав, потрібно, насамперед, виконувати Закон. Потрібно боротися за довіру виборців, а не місця в дільничних виборчих комісіях. Бо чого тоді варті клятви, що ми йдемо служити людям, а не партіям. У Львові майже 70 суб’єктів виборчого права, задовольнити інтереси та амбіції всіх фізично неможливо. Відтак звинувачення на адресу ТВК будуть завжди, але до чого тут Партія регіонів?

Керівник фракції “ПОРА” у Львівській міській раді Петро Адамик:

— У Львові багато кричать, і мало роблять. “ПОРА” — партія прямої дії. Ми запросили 200 міжнародних спостерігачів на Львівщину. Це люди, які контактуватимуть із членами європарламенту і західною пресою, це люди, які будуть зареєстровані у ЦВК, це люди, які не дозволять сфальсифікувати вибори на Львівщині. Все, що нині говорять, мені навіть не цікаво слухати.

Мене про це попереджали ще в вересні, коли, перепрошую, всі ці демократичні сили “злили” “ПОРУ” при формуванні  обласної ТВК. Скажіть, хто, крім “ПОРИ”, підтримав БЮТ, коли їх почали мочити? Тоді всі тихенько потирали ручки, а зараз всі кричать. Коли вже фізично і по закону нічого не можливо зробити, Рух каже, що відкриває списки для представників “Батьківщини”. Це, вибачте, смішно.

 Опубліковано : 21.10.10 | Переглядів : 11400

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Жов.2018
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Реклама