Головна        Новини        Соціум        Політика        Економіка        Культура        Спорт        Репортаж        Кримінал        Довкілля        Зоо SOS       

Пошук :
Марія Іванишин: “Даруючи писанки на Великдень, ділимося вірою та надією”
Марія Іванишин: “Даруючи писанки на Великдень, ділимося вірою та надією”

Марія Іванишин — одна з найбільш відомих писанкарок Львова. Саме її щире серце та вправні руки створили тисячі писанок, які красуються в багатьох домівках і музеях, і в Україні, і за її межами. І важливо, що це народне ремесло, завдяки таким людям, як пані Марія, є не простим розмальовуванням яєць, а відтворенням з допомогою фарби розмаїття символів і почуттів.

— Пані Маріє, відколи Ви займаєтеся писанкарством?

— Цією творчістю зацікавилася ще з дитинства, але серйозно почала займатись з 1991 року. Тоді вперше довідалася про техніку писання гарячим воском і водночас заглибилась у творчі пошуки та дослідження.

— Кажуть, що у кожній писанці — увесь світ. Розкажіть про символіку писанок...

— Символіка писанок — це ціла наука. Щодо самого яйця, як і врешті писанок, то воно означає відродження життя. На них відтворюємо символи сонця, води, міфічні знаки дерева життя та пов´язані з ними зображення пташок. Тваринні символи, як, наприклад, коні чи олені, характерні для гуцульських писанок. Оленів вважають символом добробуту. Даруючи писанки, ділимось надією і вірою, помножуємо світло щирої любові, яку показав Ісус Христос, померши за нас.

— Писанкарство для Вас більше захоплення чи робота?

— Для мене писанкарство — творчість, а навчання інших цьому мистецтву — робота. Де межа між захопленням і роботою, важко сказати, все між собою пов´язане.

— Чи колекціонуєте писанки?

— Ні, збираю лише інформацію про них, якою діляться зі мною українські та іноземні майстри.

— Як часто і де даєте майстер-класи з писанкарства?

— Тішить, що практика проведення майстер-класів стає щоразу популярнішою і в Україні, і за кордоном. Уже п´ятий рік поспіль проводжу заняття з писанкарства в різних музеях Польщі. Цього річ, упродовж трьох тижнів Великоднього періоду, участь в майстер-класах візьмуть приблизно 500 дітей і дорослих, проте охочих значно більше. В Україні майстер-класи триватимуть аж до Вознесіння. За етнографічними матеріалами, ця традиція утвердилась на наших теренах ще з кінця ХІХ — початку ХХ століття.

— Що вважаєте найцікавішим у своїй творчості?

— Усе, що пов´язане з писанкарством, є несамовито цікавим, бо ця праця об´єднує в собі безліч нових вражень, знайомств, основне — неоціненний досвід. Люблю спостерігати, як діти та дорослі, часто й люди похилого віку, відкривають для себе новий, точніше, забутий світ писанки, що, зрештою, є дорогою до себе.

Марія БОГАК

 Опубліковано : 01.04.10 | Переглядів : 2415

Читайте також:
Обличчя номера

Завантажити номер

 
Календар
« Тра.2020
Пн.Вт.Ср.Чт.Пт.Сб.Нд.
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Реклама