Субота, 3 Червня

Красна Маланка (Траяска Красна! Traiasca Crasna!)

   Наймасовіша, найдивовижніша Маланка — на Буковині, у містечку Красноїльськ Сторожинецького району, на румунському прикордонні. В цьому краї, у передгір’ї Покутсько-Буковинських Карпат, упродовж багатьох часів поєдналися і кристалізувалися у неймовірно дивовижний і цікавий спосіб традиції святкування Маланки різних народів. Тут 13 — 14 січня можна зустріти притаманні українцям персонажі традиційних гуцульських Переберій (переодягань) у стародавніх нарядах та масках — Василя і Маланку, Діда і Бабу, Жида і Циганку, Козу… Красноїльська Маланка обходиться без Чортів. Їх колись заборонив місцевий священник, перекресливши багатовіковий звичай. Серед головних учасників дійства різноманіття типових «швабських» солом’яних ведмедів (у XIX — на початку XX століття в цих краях мешкала велика німецька колонія). Проте домінує запальна Маланка етнічних румунів, що становлять значну більшість місцевого населення.

   Зусібіч лунає «Maisus» — неофіційний гімн селища. В пісні оспівують Ведмедя — господаря Карпат, чорного, сильного та страшного. Але людина приборкала звіра й змушує його стрибати за командою.

У дворах усе відбувається за звичаєм, що не змінювався десятиліттями. Спершу Комендант запитує хазяїв, чи приймають Маланку. Після цього господарів віншують Дід і Баба. Найчастіше кілька Дідів і одна-дві Баби: демографічна ситуація карнавалу відрізняється від реальної. Потім озброєні мечами Королі та Королеви виспівують слова «Hora Unirii» румунського поета Васіле Александрі. Далі черга Жидів. Лікарі ж нишпорять навколо, роблячи дрібні капості. Апогей — взаємодія Циганів та Ведмедів. Цигани б’ють по землі важкими булавами — і Ведмеді кидаються один на одного. Цигани втихомирюють їх ножами й сокирами. Виглядає брутально, а зблизька розумієш: це гра, свято маскулінності.

Красноїльська Маланка — не шоу для туристів, а ритуал, якого дотримуються роками. Стороннім не все може здатися зрозумілим. Навіть цього «коронавірусного» року ніщо не може завадити святкуванню — учасники дійства запаслися масками та «дезінфікаторами» :).

Share.

Leave A Reply