П’ятниця, 2 Червня

Китайська вакцина: загроза захистом?

Країни Старого і Нового світу і низка азійських держав вже почали вакцинацію від COVID-19 найвразливіших категорій громадян. Європейський Союз, США, Канада і Австралія законтрактували в рази більшу кількість доз, ніж чисельність їхнього населення. Ми, на жаль, пасемо задніх у цій боротьбі — в Україні триває перша закупівля вакцини, яка, до того ж, супроводжується конфліктами між відомствами. За прогнозом видання The Economist, широкий доступ до вакцини в українського населення з’явиться лише в 2022-2023 роках.

КОЛИ? ЗВІДКИ? СКІЛЬКИ доз вакцини перепаде Україні

В Україні ж влада запевняє, що країна розпочне масову вакцинацію у лютому. Втім, єдиним препаратом, який почнуть закуповувати для цього державним коштом, буде розробка китайської компанії Sinovac Biotech, яка вже встигла збурити багато запитань, версій та емоцій. Також Україна домовилась про безкоштовне постачання вакцин у рамках допомоги країнам, що розвиваються. Сукупно цих 10 мільйонів доз вакцини вистачить на щеплення для трохи менш ніж

5 мільйонів українців, адже кожному треба ввести по дві дози препарату. Це близько

13 % населення України, якщо спиратись на електронний перепис 2019 року, — передає УП. Ложка меду в цій бочці — щеплення, зроблене закупленою за держкошт вакциною від Sinovac Biotech, та наданою COVAX, будуть для українців безоплатними.

В очікуванні посилки з Китаю

У найближчі місяці наша влада розраховує на надходження вакцини від найбільшого китайського виробника Sinovac Biotech. Сума угоди, яку 30 грудня провело ДП „Медичні закупівлі”— 964 млн грн без ПДВ. За ці гроші Україна має отримати трохи більш як 1,9 мільйона доз. Тобто близько 500 гривень чи 18 доларів за дозу. Щеплення однієї людини, таким чином, обійдеться приблизно у тисячу гривень. Першу партію, 700 тисяч доз, мають поставити до кінця першого кварталу 2021 року, — пишуть “Наші гроші”.

Держава вже заплатила ці 964 мільйони — ще з минулорічного бюджету. Ці гроші отримав український посередник “Лекхім” за майбутній китайський препарат. Причиною передоплати називають те, що, з початком нового року, виділені гроші “згоріли” б.

Але навіть цей скромний успіх української влади має свій темний бік. Зокрема, китайський препарат досі формально перебуває на третій стадії клінічних випробувань, а тому досі не зареєстрований в Україні. За попередніми даними досліджень, ефективність Sinovac — 76%. Але бразильський Інститут Бутантан, який проводив клінічні дослідження вакцини від коронавірусу китайської компанії Sinovac, заявив, що ефективність препарату становить 50,38%. Це показало випробування, в якому взяли участь понад 13 тисяч добровольців. Про це повідомляє бразильське видання Folha de S.Paulo, — передає “Громадське”. Тобто, наполовину ця вакцина корисна, а друга половина її впливу на людський організм просто не досліджена?

Попри це, вже 11 січня група фармкомпаній “Лекхім” оголосила про укладання угоди із Sinovac на постачання в Україну 5 млн доз препарату в першому півріччі 2021 року.

Чому саме “Сіновак”?

Перевага цієї вакцини також полягає в тому, що для її зберігання не потрібне складне обладнання — вона потребує температури 2-8 градусів за Цельсієм. Тобто її можна зберігати у звичайному холодильнику, на відміну від більшості конкурентів (як-от Pfizer / BioNTech). Тому ця вакцина більш придатна для країн, що розвиваються, де спеціальних холодильних систем може просто не бути.

Для прикладу, вакцина Moderna потребує зберігання за температури -20 градусів і лише півроку, тоді як китайська зберігається три роки за +2+8. Вакцина BioNTech/Pfizer зберігається за температури -70 градусів, що потребує розвиненої логістичної мережі. Через її нестачу від такої вакцини вже відмовилась Молдова, — інформують “Наші гроші”.

“Є ще одна особливість вакцини Sinovac, про яку нині мало говорять, — розповів головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. — Одна доза — це один шприц. Що значно спрощує процедуру вакцинації”.

Водночас українські недержавні експерти попереджають, що про випробування китайської вакцини оприлюднено значно менше інформації, ніж, наприклад, наводять європейські виробники вакцин.

Дорого і сердито?

Вартість однієї дози китайської вакцини під назвою CoronaVac становить 504 грн, або близько 18 доларів на дату укладення контракту. Ця ціна відповідає найдорожчій у світі вакцині від американської компанії Moderna. Нещодавно бельгійська чиновниця оприлюднила вартість різних вакцин. І виявилося, що Бельгія платить за американську вакцину з 95-відсотковою гарантією захисту саме 18 доларів за дозу, пишуть “Наші гроші”.

Таку ж дивну закономірність, але вже на прикладі Польщі, обміркував у фейсбуці польський юрист Tomasz Baart: “Залишається загадкою, чому український уряд купує вакцини китайського виробництва за ціною, майже вдвічі вищою, ніж вакцини Pfizer, придбані Польщею?

Дані показують, що вартість придбання китайської вакцини становить 504 гривень за одиницю, а польський уряд придбав вакцини Pfizer за 38,05 злотих, що еквівалентно 285 гривень.

В Офісі президента України повідомили, що Україна отримає 1,9 млн доз вакцини від коронавірусу. Це препарат виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Йдеться про закупівлю за ціною 504 грн за дозу.

Інша проблема в тому, що ніде не сертифікована вакцина, виявилась малоефективною. Китайська вакцина проти коронавірусу Sinovac показала “загальну ефективність” 50,38% під час останнього етапу тестувань у Бразилії, передає Reuters. Аналогічно ефективність вакцин, які використовуються в країнах ЄС, Pfizer Inc. і Moderna Inc. — близько 95 %”.

   Цей допис юриста не міг не обрости коментарями:

Наталя Голубовська: А це не загадка, це свідомий геноцид. Побачите, як розбурхують суспільство проти китайської вакцини… а на порятунок прийде російська вакцина…

Ihor Tymots: А можна буде якось поїхати в Польщу на екскурсію і вколотися Модерною чи Пфайзер?)))

Oleh Kovalskyy: Щойно розмовляв зі своїм бізнес-партнером з Китаю, то він каже, що їх не вакцинують китайською вакциною.

Andrew Zavadskyy: По факту, перші лиця держави, ніколи в житті собі не вколять “китайський бояришнік” з ефективністю 50%.

Міша Кецмен: Загадки нема ніякої, поляки купують напряму, а Україна через посередника-прокладку.

Олександр Остапенко: Тому що у поляків немає богатирьовських прокладок і Pfizer на схеми не іде.

Водночас інші дописувачі в коментарях висловлюють міркування, що не лише в корупції справа: ціна в Європі нижча, бо домовлялись не поляки, не бельгійці окремо, а ЄС, і йшлося явно не про 40 мільйонів доз, а про значно більше. До того ж вони домовлялись не тоді, коли вакцина готова, а заздалегідь. Ще припускають, що поляки вказують ціну нетто, куди не входить транспортування в холодильниках. Про це можна лише розмірковувати, бо чомусь українцям на державному рівні ніхто не поспішає пояснювати таких деталей.

Медзакупівельні розбірки

Під час вибору постачальників вакцини почубилися Міністерство охорони здоров’я і державне підприємство “Медичні закупівлі”, звинувачуючи одне одного в зриві закупівель вакцини для України.

Ще 6 січня Максим Степанов  звинуватив державне підприємство “Медичні закупівлі” в “неефективності”. Згодом у підприємстві відповіли на критику міністра і фактично звинуватили МОЗ у втручанні і ручному контролі вибору вакцин, — пише УП. Мовляв, під кінець грудня МОЗ остаточно сформувало вимоги для тендерів, і “Медзакупівлі” змогли домовитись із двоми постачальниками, згодом, як велить закон, відправили документи в міністерство. І за лічені дні до нового року з відомства Степанова прийшла згода лише на одну компанію — “Лекхім”. До того ж, у “Медичних закупівлях” кажуть, що, якби не тиск “згори”, могли би виторгувати у “Лекхіму” ще близько долара знижки на дозі, тобто близько 1,9 мільйона доларів або 53,2 мільйона гривень загалом (!).

“Богатирьовський душок” дивної угоди

Співпраця через “Лекхім” — вимога китайського виробника Sinovac Biotech, заявили у МОЗ, — передає “Українська правда”.  АТ “Лекхім” є представником Sinovac в Україні. “Медичні закупівлі” навіть отримали з Китаю лист на підтвердження того, що українська фірма є офіційним представником виробника і саме вона має розповсюджувати товар в Україні.

Компанія-посередниця “Лекхім”, що доставить китайську вакцину, має сумнівну репутацію. Її деякі ЗМІ називають “скандальною компанією часів Раїси Богатирьової”, а власника компанії Валерія Печаєва — “соратником Раїси Богатирьової”, — пише УП.

“Мабуть, закупити китайську вакцину (з ефективністю менше 60%) необхідно тільки для того, щоб нагодувати бюджетними коштами фірму-посередника колишніх регіоналів,яка вже була викрита у схемах… Закупівля без посередників — не для міністра Степанова… “, — з гіркотою припускають вдумливі користувачі соцмереж.

COVAX — допомога незаможним країнам

Україна не лише купуватиме вакцини від коронавірусу, а й отримуватиме їх безкоштовно, через домовленість з ініціативою COVAX. Це глобальна міжнародна програма, яка  має подбати про доступ 92 незаможних країн до щеплень від коронавірусу. Згідно з програмою, Україна має отримати 8-16 мільйонів доз вакцини від COVID-19.

Вакцину від COVAX чекають приблизно в той самий час, що і від Sinovac Biotech — у першому півріччі 2021-го, орієнтовно в березні-квітні. Утім, що це буде за вакцина — невідомо, про попереднє рішення COVAX Україна дізнається в кінці січня. У Центрі громадського здоров’я сподіваються, що COVAX передасть Україні препарат Astra Zeneca, розроблений Оксфордським університетом.

Причини дві — Astra Zeneca планує випустити більше вакцин, ніж Moderna та Pfizer, відповідно, ці вакцини будуть доступнішими. Вакцину від Astra Zeneca також легше перевозити та зберігати — за температури +2 до +8 градусів за Цельсієм. Astra Zeneca значно дешевша за Moderna та Pfizer.

Україна “в кінці черги”. ХТО ВИНЕН?

Чому ж Україна настільки відстала у боротьбі з коронавірусом від решти Європи? Викладач Школи охорони здоров’я Києво-Могилянської академії Володимир Курпіта висловив свою думку “Радіо Свобода”: “Більшість країн світу замовила вакцину ще у травні 2020 року та ще й здійснила передоплату. Була величезна кількість публікацій про те, які країни замовляли вакцини, в кого і скільки. Для прикладу, Канада замовила

400 % від своєї потреби, а Європейський Союз — 172 %. Україна пасла задніх і нічого не замовляла.(…) Потім, як я розумію, в ситуацію втрутився президент, який хотів би, щоб Україна у вакцинації була однією з перших. І виглядає так, що МОЗ вирішило зняти з себе відповідальність і перекласти її на “Медичні закупівлі”, надавши їм згоду на це замовлення лише у грудні”.

А що у світі?

Євросоюз 21 грудня надав дозвіл вакцині від COVID-19 американсько-німецького виробництва Pfizer Inc. та BioNTech SE. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила 26 грудня, що вакцину компаній Pfizer-BioNTech доставили до усіх 27 країн-членів ЄС. 27 грудня в усіх державах-членах ЄС почалася вакцинація.

У США тим часом, окрім цієї вакцини, дозволили до використання й Moderna Inc власного виробництва. Канада також це зробила 23 грудня.

Британська AstraZeneca з 30 грудня дозволена для використання у Великій Британії. В Європейському управлінні з лікарських засобів (EMA) попереджають, що в січні її навряд чи встигнуть затвердити для використання в країнах ЄС, передає Reuters.

У Китаї використовують щонайменше три вакцини власного виробництва: дві від державної національної групи Biotec (CNBG) і одну — Sinovac Biotech. Останню використовують, зокрема, в Туреччині і Бразилії. Саме про купівлю цієї вакцини домовилася Україна.

У Всесвітній організації охорони здоров’я повідомляють, що загалом на різних етапах розробки перебувають близько 40 “вакцин-кандидатів”. На останньому, третьому етапі клінічних випробувань перебувають лише 10 вакцин у світі.

Підготувала Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply