Субота, 3 Червня

Львівський педофіл під личиною християнського наставника

46-річного чоловіка підозрюють в 11 фактах розбещення і ґвалтування

Брав дівчаток із їхніх домівок під своє крило, щоб навчити     християнських цінностей, а натомість розбещував і ґвалтував. Все це тривало впродовж 7 років! Львівські правоохоронці оголосили підозру та обрали запобіжний захід 46-річному львів’янину, який, вдаючи християнського проповідника, вчиняв розпусні дії стосовно неповнолітніх дівчат. Його підозрюють в 11 злочинах, які були вчинені у період з 2005 року. А саме — розбещення неповнолітніх, зґвалтування особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її добровільної згоди та статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку. Підозрюваному загрожує позбавлення волі на строк до 15 років. У «зоні» він матиме великі можливості спізнати реалізацію нових сексуальних фантазій. Щоправда, цього разу — чужих…

«Слідчі спільно з співробітниками інших підрозділів поліції Львівщини провели колосальну роботу. Були встановлені жертви зловмисника, на сьогодні – молоді жінки. Але у той час вони ще були дітьми, адже перші факти розбещення та зґвалтування датовані 2005 роком. Багато з них не хотіли згадувати ці події — і їх можна зрозуміти. Проте правоохоронці завдяки копіткій та злагодженій роботі зібрали доказову базу, достатню для того, щоб ми могли повідомити зловмиснику про підозру у вчиненні одинадцяти злочинів» ,— розповів очільник поліції Львівщини Василь Віконський.

Вибудовував довірливі стосунки з дівчатками

Мирослава Степанюк, заступниця начальника управління, начальниця відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи, слідчого управління Нацполіції у Львівській області, розповіла «Ратуші»:

«Керівник офіційно незареєстрованого Молодіжного товариства організовував оздоровчі та просвітницькі табори для дітей, однак не мав на це офіційного дозволу. Чоловік, представляючись вірянином християнської церкви, ходив по школах і залучав дітей до участі в очолюваній ним молодіжній організації, умів справити гарне враження й на батьків дітей. Він знаходив підхід до священників та меценатів, і таким чином збирав одяг, іграшки, солодощі для благодійних справ, але й використовував ці речі для своїх майбутніх жертв».

За інформацією «Ратуші», серед тих, кого оточив сексуальною увагою педофіл, були діти як з неблагополучних родин, так і дівчатка з повноцінних сімей, які ні в чому не мали потреби. Цікаво, що педофіл ніколи не залякував дітей, а просто психологічно їх від себе узалежнював. За багато років у правоохоронні органи не звернулась ЖОДНА родина – діти просто мовчали.

«Крім літнього табору, який чоловік регулярно, впродовж років організовував, були й різні благодійні акції, на які цей «наставник» брав дітей. Дівчатка, які тепер, у дорослому віці, звернулись до поліції, були під його «опікою» не один рік. Він спершу вибудовував довірливі стосунки з ними. Все починалось із більш-менш безневинних ігор, далі були доторки до певних частин тіла дівчат, погладжування, згодом, коли  психологічні тенета його впливу зміцнились, а дівчатка трохи підросли, він став вчиняти щодо них дії сексуального характеру», — каже Мирослава Степанюк.

«Букет» статей, які інкримінують зловмиснику

Частина 4 статті 152 Кримінального кодексу України, за якою, серед іншого, висловили підозру зловмиснику, звучить так: «Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування), вчинені щодо особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її добровільної згоди — караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років».

Частина 1 статті 155 ККУ: «Природні або неприродні статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку, вчинені повнолітньою особою, — караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк».

Стаття 156 (Розбещення неповнолітніх) ККУ: «1. Вчинення розпусних дій щодо особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, — караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Ті самі дії, вчинені щодо малолітньої особи або вчинені членами сім’ї чи близькими родичами, особою, на яку покладено обов’язки щодо виховання потерпілого або піклування про нього, — караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».

Діти не розповідали, бо відчували сором і провину…

Чому дівчатка не розповіли про ці всі огидні інциденти батькам ще в дитинстві, «по гарячих слідах»? Начальниця відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи, слідчого управління Нацполіції у Львівській області, розповідає: таке, на жаль, буває досить часто — спочатку діти бояться і соромляться розказувати такі речі батькам, можливо, відчувають свою провину за те, що сталося, не усвідомлюючи, що вся вина лежить на дорослому кривднику-розбещувачі, а згодом вже бояться за своїх батьків, які почнуть винити себе у вчиненому стосовно їхніх дітей. Тож дівчата замкнулись у собі, і знадобилось багато років, щоб, перемігши сором, одна з дівчат, уже 23-річна жінка, прийшла до поліції заявити на кривдника. «Вона звернулась до поліції в грудні 2019 року. Згодом, в ході справи, переконала й кількох інших потерпілих дівчат не тримати проблеми і біль в собі і написати заяви. Всього є 5 потерпілих, 1994-96 років народження, на час вчинення злочину їм було 11-14 років. На цей момент викрито 11 фактів розбещення та зґвалтування неповнолітніх. Щодо деяких дівчат було по одному епізоду, щодо деяких — по кілька», — розповідає «Ратуші» Мирослава Степанюк і додає: потерпілих може бути й більше, адже минуло чимало часу і можливо, деякі з дівчат так і не наважились розповісти про це. Тож кількість жертв його збочень встановити складно. Ірина, яка постраждала від ґвалтівника, розповіла «5 каналу», що є ще 3-4 жертви, які мовчать про це. Збоченець рухав груди малих дівчаток, примушував їх спати з собою, займатися з ним оральним сексом.

Журналістка Вікторія Балицька написала на своїй сторінці у ФБ про цього недолюдка таке: «Батьки відпускали з ним дітей, бо довіряли. Скромний простий чоловік не викликав підозр. Представлявся іноді братом з церкви (але ним не був). Колись навчався в духовній семінарії, але не закінчив з невідомих причин. Очолював благодійну організацію, яка ніде не була зареєстрована. Але цього ж ніхто не перевіряв. Він втирався в довіру до священників і меценатів. Перші допомагали з приміщеннями, а другі жертвували гроші на його діяльність. Поліцією встановлено 6 жертв розбещення і зґвалтування. Це ті, що написали заяви. Нині це вже дорослі жінки. Скільки їх ще мовчить? Хтозна.  І ця людина зі Львова… вона досить знана у багатьох колах».

«Святенник-дітолюбець» неодружений, власних дітей не мав, проживав із мамою.

Зібрали велику кількість доказів, серед них — фото і відео

На час, коли зловмиснику оголошували підозру, він у приватному порядку перебував на лікуванні у психіатричній лікарні (КНП ЛОР «Львівська обласна психіатрична лікарня «Заклад»). Згодом йому обрали запобіжний захід — тримання під вартою впродовж 60 діб без права внесення застави.

За інформацією «Ратуші», отриманою з адвокатського середовища, у п’ятницю у Львівському СІЗО опинився Московченко Роман Вікторович, директор Благодійної організації «Фонд розвитку шкільництва «Софія».

Свої злочинні розваги збоченець записував у щоденник, деякі знімав на відео. «Є певна складність у доведенні злочинів проти статевої свободи  і недоторканності, — пояснює кореспонденту «Ратуші» Мирослава Степанюк, і додає: — Тому поліція від грудня попереднього року провела величезну роботу, і зокрема велика заслуга сторони обвинувачення у кримінальному провадженні у цій справі в тому, що підозрюваному вже обрано запобіжний захід, і він зараз перебуває в СІЗО. Слідчий, спільно з співробітниками Управліннями боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми поліції Львівщини за процесуального керівництва прокуратури області, зібрали достатню кількість доказів. Зокрема, правоохоронці відшукали фото- і відеоматеріали, які фільмував сам підозрюваний. На них зафіксовані ігри, вікторини з дітьми, які виходять за межі пристойності».

Світлана ПАВЛИШИН, Микола САВЕЛЬЄВ

Share.