Понеділок, 20 Березня

«Мене звати Тарас Шевченко»

В Україні з допомогою нейронної мережі синтезували голос Кобзаря

До 30-ї річниці Незалежності в Україні реалізували проєкт із творчої реконструкції голосу українського письменника, громадського та політичного діяча Тараса Шевченка. Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ, яке допомогло команді TABASCО втілити проєкт, пише «Суспільне».

Перший прототип фонографа для запису та відтворення звуку Томас Едісон розробив у 1877 році, через 16 років після смерті Тараса Шевченка. Тому записів голосу письменника не існує, але завдяки новітнім технологіям можемо наблизитись до його відтворення, зазначають у компанії TABASCО.

За даними МЗС, синтезувати голос Шевченка вдалося на основі антропометричних даних, встановлених завдяки збереженій посмертній масці Кобзаря та нейромережі. «Але крім фізіології голос залежить від багатьох інших факторів — звичок, способу життя, перенесених хвороб», — зазначив кандидат технічних наук Олексій Шалденко.

Група шевченкознавців упродовж місяця шукала в архівах спогади сучасників Шевченка про манеру його поведінки, голос тощо. Також ініціатори проєкту зробили 3D-модель письменника і віднайшли 108 осіб, які максимально відповідали параметрам Шевченка, та за допомогою яких вдалося відтворити голос митця.

«За допомогою спеціальних алгоритмів ми визначили рівень схожості кожного кандидата зі Шевченком. Багатофакторна модель скоротила вибірку до 26 кандидатів, найбільш схожих на Шевченка. На основі досліджень нейромережа обрала трьох найрепрезентативніших кандидатів», — розповіли в TABASCО.

В агенції зазначили, що проєкт був одним з найскладніших, «адже він об’єднує культурне ядро України зі сучасними технологіями». Проєкт реалізували протягом року, до нього долучилися понад 150 фахівців (програмістів, дизайнерів, істориків, шевченкознавців).

«Мене звати Тарас. Так сталося, що я пішов з життя за 16 років до того, як люди навчились записувати і відтворювати звук. Цей голос вдалося створити за допомогою сучасних технологій. Ті, хто допоміг мені бути почутим, розкажуть про це детальніше», — каже нам відтворений голос Шевченка. І продовжує: «Мене звати Тарас Шевченко. Цей голос повністю синтезований нейронною мережею і створений на основі згадок людей, які знали мене особисто. Борітеся — поборете! / Вам Бог помагає! / За вас правда, за вас слава / І воля святая!».

На фейсбук-сторінці TABASCО також розміщують озвучені створеним голосом поезії Шевченка. Почали з уривку з поеми «Гайдамаки» та вірша «Садок вишневий коло хати».

Підготувала Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply