Мігранти з Білорусі прямують до Польщі
У мережі з’явилися відео з Білорусі, на яких видно, як сотні мігрантів та біженців 8 листопада рухаються у бік кордону з Польщею. На кадрах можна побачити, як колони людей із рюкзаками та спальниками йдуть уздовж траси до прикордонного переходу з Польщею Кузниця Білостоцька — Брузгі, їх супроводжують білоруські силовики у військовій формі та зі зброєю, деякі з них зі службовими собаками, — інформують «Львівські новини».
За словами прессекретаря міністра-координатора спецслужб Станіслава Жарина, розпочалася «наймасштабніша спроба силового проникнення до Польщі». У польській прикордонній службі заявили, що вони готові до «штурму кордону». Нині на рубежі збільшили кількість прикордонників, поліції та армії.
Дії мігрантів та біженців координують працівники білоруських служб. Відомо, що вони скерували натовпи людей до лісу біля кордону. Після того, як у травні Європейський Союз ввів санкції проти Білорусі у відповідь на державне перехоплення літака Ryanair та арешт Романа Протасевича, Олександр Лукашенко оголосив, що Білорусь більше не запобігатиме контрабанді наркотиків та нелегальній імміграції до ЄС.
Польща в боєготовності
У Польщі готові до будь-якого сценарію розвитку ситуації на кордоні з Білоруссю. Про це заявив міністр внутрішніх справ Маріуш Камінські, повідомляє «РБК-Україна», посилаючись на його сторінку в твіттері. За його словами, влада спостерігає за ситуацією в Кузниці кілька днів і готова до будь-якого сценарію. «Жорсткий захист кордону — наш пріоритет. Чекаємо в повній готовності», — заявив він.
Крім того, через скупчення мігрантів, які досягли кордону з Польщею, сили територіальної оборони оголосили про тривогу і готовність. Про це вони написали на своїй сторінці в твіттері. Також у зв’язку з міграційною ситуацією Польща вирішила закрити пункт пропуску «Кузня» (Кузниця Білостоцька) через кордон із Білоруссю. Про це повідомила прикордонна служба країни.
Табір на кордоні та сутички
Мігранти розбили табір неподалік прикордонного посту «Брузги-Кузниця» на білорусько-польському кордоні, повідомило Міністерство оборони Польщі. Представник уряду Польщі Пьотр Мюллер розповів, що біженці намагалися зруйнувати паркан на кордоні, також зафіксовано факти нападу на прикордонників, поліцейських і солдатів, пише «Радіо Свобода».
Представники польських спецслужб назвали те, що відбувається, «черговою ворожою акцією влади Білорусі проти Польщі», пише «Радіо Свобода». Держприкордонкомітет Білорусі заявив, що «на такий крок розпачу біженців спонукали байдужість та нелюдське ставлення польської влади». Польща, Латвія і Литва, які зіткнулися з міграційною кризою влітку цього року, запровадили в районах уздовж кордону з Білоруссю надзвичайний стан, також було ухвалене рішення про будівництво паркану на кордоні. Однак ці заходи не допомагають. Десятки вихідців із Сирії, Іраку та інших країн Близького Сходу продовжують спроби перетнути кордон. ЄС заявляє, що до перекидання мігрантів прямо причетна білоруська влада, і вважає те, що відбувається, частиною «гібридної війни», яку Білорусь веде з ЄС.
Гуманітарна катастрофа
Водночас на кордоні між Польщею та Білоруссю відбувається гуманітарна катастрофа, пише сайт «Заборона». Біженці опиняються в пастці між прикордонними службами: з білоруської сторони до них застосовують тортури і змушують йти в бік Польщі, з польської – садять в автомобілі та вивозять у бік білоруського кордону. Польські волонтери приїжджають з усієї країни, щоб рятувати людей на кордоні, але катастрофа стає тільки масштабнішою.
Біженці прибувають до країни нелегально, але просять міжнародного захисту. Згідно з міжнародним правом, Польща зобов’язана розглянути кожне прохання, і лише потім у разі відмови депортувати людей. На практиці все працює інакше, каже співрозмовник «Заборони» Іво: «Іноді достатньо кількох годин після нашої зустрічі, щоби виявилося, що прикордонні служби вже забрали людей, приміром, із лікарні, та відвезли їх у бік Білорусі». Прикордонники відразу ж відправляють іноземців у бік кордону, часто не розмовляючи з ними й навіть не перевіряючи документи.
Змогли прорватися
Групи мігрантів щонайменше кількох десятків іноземців силою прорвали паркани на околицях населених пунктів Кринки та Біловежа, повідомляє Onet 9 листопада. Частину з них польські прикордонники повернути на лінію кордону, інших розшукують, пише «Захід.нет». Як зазначає Radio Polskie Bialystok, у таборі мігрантів біля Кузниці ситуація спокійніша. На білоруській території кордону перебувають щонайменше кілька сотень людей. За ними постійно стежать і білоруські служби. Зламані паркани відновили, кажуть в польській поліції. Прикордонники продовжують патрулювати територію.
Мігрантів — в Україну? Чи в Німеччину?
Експерт із зовнішньополітичних питань фракції Соціал-демократичної партії (СДПН) у німецькому Бундестазі Нільc Шмід запропонував домовитися з Україною про прийом біженців на той час, поки триває розгляд їхньої заявки про надання притулку в ЄС. Про це він сказав у інтерв’ю німецькій медіакомпанії Deutschlandfunk у середу, 10 листопада, пише “Німецька хвиля”. На його думку, з Україною можна було б “так ми можемо дати чітко зрозуміти, що не кожен біженець автоматично потрапить у Євросоюз”.
У відповідь секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов зазначив: “Ми розглядали це питання на засіданні РНБО. У нас є пропозиція соціал-демократам Німеччини — взяти мігрантів собі додому, по два, по три, по п’ять. Якщо є місце, можна розмістити їх у кабінетах Бундестагу…”.
Підготувала Христина СЛЮСАРЧУК