Вівторок, 19 Березня

Мінкульт і «Банда»VS Чорновіл

Скандальний флешмоб від скандального міністерства та скандального агентства

Креативне агентство Banda разом з Міністерством культури та інформаційної політики України запропонувала жест, яким українці можуть привітати одне одного з Днем Незалежності. “Це Тризуб Незалежності. У ньому пульсує сила нашого Герба та живе дух Незалежності, бо жестовою мовою він означає букву Н”, – написали представники креативного агентства з посиланням на Мінкульт на своїй сторінці в інстаграмі з пропозицією взяти участь у флешмобі #ТРИЗУБНЕЗАЛЕЖНОСТІ, повідомляє «Ліга.нет». Ініціативу підтримали українські артисти, а також міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Проте ідея нового Тризуба обурила деяких українців. З одного боку, бо цей жест має жаргонне значення з сексуальним підтекстом (про що частина дізналася саме після скандального флешмобу). З другого – бо жест “Тризуб” вже існує і відомий завдяки В’ячеславу Чорноволу (про що теж частина українців дізналася завдяки скандалу) і в мережі запустили альтернативний флешмоб #ТРИЗУБЧОРНОВОЛА). Користувачі соцмереж нагадали «Банді» про співпрацю з російським агентством SETTERS у травні 2021 року, додає «Ліга.нет».

   У відповідь на хейт креативне агентство опублікувало ще один пост з поясненням, чому саме цей жест став “Тризубом Незалежності”: “По-перше, нашим завданням було обрати безпечний жест для усіх територій України. Авжеж, ми знаємо і шануємо традиційний жест тризуба з пальців, який використовував В’ячеслав Чорновіл. Проте, на жаль, зараз його небезпечно підіймати у підконтрольних росії українських областях. А ще він досить сильно асоціюється з однією з політичних партій. Друга причина – жест має офіційне значення в українській жестовій мові – це буква Н (показувати тильною стороною долоні до себе)”.

Спершу агентство не відмовилось від ідеї флешмобу, але запропонувало робити фото з тим жестом, який більше подобається українцям: або В’ячеслава Чорновола, або від Banda та Мінкульту. Окрім того, агентство прибрало зі співавторів посту в інстаграмі офіційну сторінку Мінкульту. А згодом взагалі видалило перший пост з оголошенням про флешмоб. «Про*бали. Вибачте. Перший пост ми прибрали, бо нас попросили деякі зірки. Ми їх розуміємо. Ми б і себе з цього всього прибрали, але не можемо. Тому будемо вигрібати. Заслужено», – написали в «Банді».

   Міністерство культури також прокоментувало свою позицію на сторінці в інстаграмі: “Метою цього флешмобу було створення єдиного символу “для своїх”. Жесту, який можна було б показати в знак гордості за свою країну, а не навпаки. Без жодного підтексту та паплюження”.

На пропозицію українців використати “тризуб Чорновола” Мінкульт спершу відповів: “Цей символ використовує одна з політичних партій, натомість нашим завданням було розробити жест для всіх українців, незалежно від їхніх політичних поглядів”. Згодом цей пост також видалили з інстаграму міністерства. Натомість з’явився новий, у якому Мінкульт погоджується зі суспільством, що тризуб Чорновола – єдиний правильний жест цього символу.

Підготувала Наталя БОРИСЛАВСЬКА

коментарі з соцмереж

«Владна братія та її креативники далекі від усього українського»

   Карл ВОЛОХ, підприємець:

– Мені ж у цій історії заважає інше. По-перше, вся ця владна братія та її креативники настільки далекі від усього українського, що починають пхатися туди, де в патріотичної публіки давно знаходяться символи цілком усталені й навіть священні, тому торкатися їх своїми неофітськими лапками геть не варто. А по-друге, мене вже до печінок дістала зацикленість цієї братії на зовнішній формі – при тому, що зі змістом там і далі серйозні проблеми.

 

«Якщо ви шукали відповіді на запитання, навіщо нам культура»

   Ірина СЛАВІНСЬКА, виконавча продюсерка радіо «Культура»:

– До речі, нині отой самий скандал на три пальці проявив виклик, який хтось бачив і навіть стикався під час роботи, але не всі – це виклик роботи з українськими смислами. Це про (вибачте) культурний код як універсальну мову, яку одразу зчитують всі українці та українки. Це жарти, цитати, образи, натяки, які не треба перекладати чи пояснювати, бо їх і так усі знають – зі шкільної програми чи з дому, з масової культури, з реальності навколо.

Мені траплялося брати участь у розробці різних комунікаційних штук. За 15 років роботи бачила всяке (хороше теж). Описувати те всяке немає сенсу, бо всі відтінки сірого та невдалого мали спільний корінь – незвичку деяких команд функціонувати в українському контексті. Не всі достатньо добре володіли словом (ок, нехай – є картинка замість слів), не всі читали знакові для нашого суспільства тексти, не знали знакових зображень і образів, тому не впізнавали важливих знаків, цитат, алюзій. У них, якщо говорити біологічно, не було отих решток, із яких утворився б гумус. Тому креатив родило з не дуже родючого ґрунту.

Саме в такій реальності виникає ідея вигадати жест, який позначає тризуб, тому що адресант не знає, що такий жест уже існує.

Якщо ви шукали відповіді на запитання, навіщо нам культура, то вся ця ситуація є найкоротшим поясненням, яке ви могли собі уявити.

Цей пост я пишу без осуду. Право на помилку – безцінне, як і це бурхливе обговорення. Тепер про справжній жест тризуба (і, можливо, про Чорновола) дізналася якась кількість людей, які раніше цього не знали. Нема зла, щоб на добре не вийшло.

Цей пост я пишу з думкою про команди, які вчаться працювати в українському полі. Знайдіть змогу почитати те, чого не читали, подивитися те, чого не дивилися. І перечитайте “Кобзаря” (це не прикол, чесне слово).

«Вони щиро вірять, що можна провести брейнстормінг і подарувати нації жест»

   Зоя ЗВИНЯЦКІВСЬКА, історикиня моди, культурологиня:

– Проблема в тому, що в двох профільних установах – міністерстві мать його культури і в креативній трясця агенції люди ВЗАГАЛІ НЕ РОЗУМІЮТЬ, як виникають меми і формуються поп-культурні коди. Вони щиро вірять, що можна провести брейнстормінг і подарувати нації жест, яким вона вітатиме себе на свято Незалежності. Дурне і ще дурніше. Якщо спостереження за соціальним життям України останніх 30 років вас нічого не навчило – ви ж пів року спостерігаєте наші соцмережі – і нічого досі не зрозуміли. Чиновник від культури, який не розуміється на важелях роботи поп-культури, який досі  існує в парадигмі телевізора, тобто системі, в якій сенси йдуть тільки в один бік – з екрану в голову. Смішний дядько з минулого.

Share.

Leave A Reply