Четвер, 28 Березня

Місія Бика: заочний злопам’ятний коханець

Нові часи: ці велетенські «сексуальні машини» майже не знають любовних утіх

Господар цього року Бик — символ, рішучості, впевненості в собі, плебейської сили. Хоч, за людськими мірками, коханці з них, м’яко кажучи, — так собі: статевий акт триває до 5 секунд! Після цієї інформації не один чоловік почне, напевно, бити копитом від гордості! Та й навіть такого задоволення більшість корів і бугаїв сьогодні не мають — на зміну цьому давно вже прийшли біотехнології. Заради зміцнення популяції і збільшення надоїв молока людина практично позбавила цих тварин любощів, перевівши весь процес у лабораторії, ампули, трубочки, пробірки…

Василь Стефаник, доктор ветеринарних наук, професор, завідувач кафедри акушерства, гінекології та біотехнології відтворення тварин ім. Г.В. Звєрєвої Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. Ґжицького, погодився розповісти «Ратуші», як утримують рогатих велетнів-поліпшувачів стада і яким чином вони стають батьками численного поголів’я, навіть не торкнувшись жодної корови. Фактично, ці красені-бугаї є рогоносцями не тільки в прямому сенсі, адже їхню безпосередню «роботу» в наш час виконують зоотехніки і ветеринари…

Через ідентичність імені та прізвища свого візаві не втримуюсь від запитання:

— А чи не родич Ви відомого письменника?

— Так, Василь Стефаник — мій прадід. Але я пішов іншим напрямом, у біологію, — усміхається мій співрозмовник, і ми і переходимо до означеної теми.

Могутні донори майбутнього стада

— Бик — це справді символ сили. Наприклад, на Волл-Стріт у Нью-Йорку стоїть знаменита скульптура, що зображує могутнього, розгніваного бика, який готується до атаки (він символізує агресивний фінансовий оптимізм і процвітання. — Ред.). Я був у Нью-Йорку і мав можливість бачити цю скульптуру, — каже Василь Юрійович.

— Чи багато нині таких підприємств, які розводять племінних биків?

— Є такі підприємства по Україні, а у Львівській області лише одне — «Західплемресурси» в Жовківському районі, в селі Гряда. Вони тримають десь близько 10-12 бугаїв. Але, звісно, не для природного запліднення, а для отримання спермопродукції. Далі цю сперму піддають біотехнологічним маніпуляціям , бо вона концентрована. Об’єм еякуляту, який виділяє бик, невеликий — 4-5 мл, але її розводять, залежно від концентрації. Далі її ділять на спермодози, заправляють у паєтки-соломинки, і цю сперму заморожують в рідкому азоті за температури мінус 190 — 200 градусів. Вона може зберігатись дуже довго — це своєрідний банк сперми.

— Навіть 50 років?

— Думаю, що може, єдине, що треба стежити, щоб рівень рідкого азоту в тих спермобанках був постійний. Така технологія є в цілому світі.

Отримуючи, заморожуючи сперму від бика, ми прискорюємо, розкриваємо генетичний матеріал батька і інтенсифікуємо процес репродукції по лінії батька. В природі бик піде на одну корову, другу, третю…, а якщо брати таку методику, то можна заморожувати з одного еякуляту, залежно від концентрації, і 50 доз, і 70. А отримувати від нього можна сперму двічі на тиждень — але мусить бути специфічна збалансована годівля і так далі…

— Їм дають якісь, так би мовити, афродизіаки?

— Афродизіаків як таких не дають, але, наприклад, в раціоні обов’язково мають бути сирі яйця.

Бугай коштує як дорога іномарка. Чи однокімнатна квартира у Львові…

— А природне осіменіння нині рідко використовують?

— Так, і я поясню, чому. По-перше, якщо йти природним способом, то, звичайно, на бугая збільшується навантаження і кінцевий результат зводиться до мінімуму, бо менше отримують доньок чи синів від такого самця. Друга причина — це те, що за такого контакту є дуже високий ризик, що тварини можуть передавати одна одній інфекційні хвороби. Бик може коштувати близько 30 тисяч євро і якщо його так експлуатувати, а в нього виникнуть якісь певні захворювання, спричинені тими контактами, можете уявити, які це будуть збитки.

— То породисті бики настільки дорого коштують?

— Так, він може коштувати, як дорога іномарка, це все залежить від його продуктивності. Одна спермодоза з Заходу може коштувати 20 доларів, а може бути й 300 доларів. Якби вам показали племінну карточку такого бугая, то я не знаю, чи ви би своє генеалогічне дерево так розписали, як у того бика, — напівжартує пан Василь. — Там родовід до сьомого коліна зі всіма даними, і великий паспорт, де про нього все розписано, від «а» до «я».

Бика оцінюють по доньках

— Також в Україну надходить багато спермопродукції з-за кордону. Цінність залежить від того, наскільки конкретний самець є породистий і продуктивний. Бика оцінюють по доньках — якщо доньки за продуктивністю (надоями молока) повторюють його маму, бабцю, або ще навіть перевершують. Його тоді вважають «покращувачем». Відповідно до того, наскільки продуктивне потомство від конкретного бугая, змінюється і його ціна, і ціна спермодози від нього.

— Чому ж замовляють бичаче сім’я з-за кордону?

— За кордоном є інші лінії, породи. В нас переважно голштинська порода поширена, а за кордоном стає популярна канадська порода джерсей, також молочна. Відповідно, таку спермопродукцію завозять, бо в нас нема таких бугаїв. Навіть якщо джерсея, скажімо, схрестити з нашою чорно-рябою коровою, то лишиться якась генетична інформація і якесь покращення буде.

«Вам бичка чи теличку?», та інші біотехнології

— Існує таке поняття, як сексована сперма: з допомогою спеціального апарата — проточного цитометра — спермії розділяють на носіїв X чи Y хромосоми. Бо в природі завжди народжується 50 х 50 жіночої і чоловічої статі. В молочно-товарному виробництві потрібні телички. А якщо взяти м’ясні підприємства — їм більше потрібні бички. Та методика дає гарантію 90-92 відсотки, що ви отримаєте потомство саме тієї статі, яка вас цікавить. Але ціна такої спермодози є набагато вища, — пояснює Василь Стефаник.

Ця методика успішна ще в поєднанні з іншим методом, який існує вже давно в молочному скотарстві, а нині вдосконалюється — метод трансплантації ембріонів. Це тепер у нас є центри репродукції для людей. Але в основі цього  було застосування цього методу  в тваринництві, особливо в молочному скотарстві. Як правило, високопродуктивну корову використовують максимум 3-4 лактації. Це експлуатація корови, бо вона з молоком віддає з організму масу поживних речовин. Вона не може доїтися з високою продуктивністю довший час так, як ми звикли, що корова була «по 8 телятку» — колись так казали. В промисловому виробництві це не вигідно. Тому застосовують цей метод трансплантації ембріонів, який був ще в 1970-х запропонований в Канаді. Корові вводять фолікулостимулюючі гормони, і йде дозрівання не однієї, а 10 яйцеклітин. Тварину осіменяють сексованою спермою й отримують 5-6 ембріонів. На 7-8 добу, на стадії зиготи, вони опускаються в матку, звідти їх вимивають. Далі під мікроскопом досліджують, знаходять ембріони, поміщають у живильне середовище, і вони перебувають поза організмом якийсь час. Далі їх пересаджують малопродуктивним коровам чи телицям, і ті стають «сурогатними матерями». Така матір виношує і народжує телятко, але генетика там від корови-донора, яка дала яйцеклітину, і від батька, який взяв у  тому участь.

Попри ці всі новітні біотехнології, звісно, все-таки деякі господарі по селах ще тримають биків і за гроші приводять їх до корів — таке собі «сільське сутенерство». Але їх дуже мало, та й корів у селах стає дедалі менше, — зазначає мій співрозмовник.

— Водночас у районних ветлікарнях де є посудини Дьюара, тримають сперму, і наскільки я знаю, завжди можна туди звернутися, і спеціаліст, який там працює, може приїхати й осіменити корову. Тобто можна вибрати — природний чи штучний спосіб, і я б радив таки штучне осіменіння. Але тут також питання до того, яка та сперма і як її зберігають. Наскільки кваліфікована та людина, яка проводитиме цю процедуру. Раніше була професія техніка штучного осіменіння, ці люди закінчували відповідні курси. Нині такі техніки є лише у великих господарствах, а в приватних цю процедуру проводить лікар-ветеринар, який має певну кваліфікацію і може проводити такі маніпуляції.

Бик найкраще вловлює коров’ячі феромони

— Як дізнатися, коли корова «в охоті»?

— В приватному господарстві, скажімо, господиня каже: «Щось менше дала молока». Корова виявляє певний неспокій, може мукати, скакати на інших корів. Але основний критерій, за яким ми можемо знати, коли вже треба її осіменяти, це коли на неї скаче інша корова, а вона стоїть, як вкопана (так званий симптом нерухомості). Якщо брати промислове розведення, то є різні методики, зокрема сенсори. Коровам на нижню кінцівку вішається спеціальний електронний чіп, і комп’ютер рахує, скільки вона находила, можна назвати це «крокоміром». Якщо вона інтенсивніше рухається, проявляє неспокій — це означає, що на неї треба звернути увагу. Це в тих стадах, де є багато тварин і тяжко відстежити. Колись ще використовували биків-пробників: був бик, якому робили певні хірургічні маніпуляції. Ліпше, як бик ніхто не виявить, чи корова в охоті: він вловлює оті так звані феромони, які видає корова.

— Ще таке делікатне запитання: це правда, що в разі природного запліднення сам процес «близькості» бика і корови триває всього три секунди?

— Так, рефлекс еякуляції бика — десь до п’яти секунд. А якщо взяти барана — то півтори секунди. Кінь, кнур — в них довша тривалість. Я поясню, чому. Все залежить від типу природного осіменіння. Тварини поділяються за типом осіменіння на матковий і вагінальний. До маткового типу належать свиня, кобила. Сперма потрапляє в матку, а в цих видів тварин вона є велика, тому об’єм еякуляту великий — наприклад, в кнура — від 250 до 500 мілілітрів, можете собі уявити? І потрібен час, щоб така кількість сперми виділилася. Якщо взяти жеребця — в нього 80 мілілітрів. А в тварин з вагінальним типом осіменіння — в барана 1,5 мл, а в бика 4-5 мл. І тому в них дуже швидко, практично моментально, сім’я виділяється.

Бики надзвичайно злопам’ятні

— Як працювати з биками? Чого треба уникати, щоб не спровокувати їхню агресію? Чого вони не виносять?

— Ті бики, яких утримують на великих підприємствах — то там були випадки, які закінчувалися смертельно. Такий бик важить поза тонну, може мати навіть півтори тонни, уявіть, яка то величезна смертельна машина. Бик має специфічний характер, вони дуже злопам’ятні. Якщо ви його колись десь зачепили, вдарили чи зробили йому якусь неприємну маніпуляцію, він буде чекати, щоб якось відплатити. А ще, наприклад, якщо температура штучної вагіни, в яку і збирають сперму, була зависока чи занизька, в нього може виробитися умовний рефлекс, і він буде відмовлятися на другий раз від цієї процедури. Важливо, щоб із биками працювали одні й ті самі люди, до яких вони звикли. Також вони не люблять запаху алкоголю чи якихось інших різких запахів.

— Чи чули Ви якісь курйози, пов’язані з утриманням биків?

— Розкажу випадок, що стався на одному підприємстві. Сперму отримують на манежі. Той манеж огороджений величезними трубами, щоб людина могла сховатися в разі, якби бугай вирвався. Бика ведуть за кільце в носі, з допомогою якого його можна стримати. Є така палиця, якщо щось не так — ви рухаєте тією палицею за кільце, його болить перенісся, і він стає сумирніший, слухається, інакше б неможливо було втримати таку «машину». Буває, що він вирветься. А там таке невеличке віконечко є, куди передавалася ця спермопродукція. І той чоловік, у якого вирвався бик, так давав драпака, що зумів  пропхатися через те віконечко, — з усмішкою переповідає мій співрозмовник.

Розмовляла Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply