Вівторок, 19 Березня

«Москва» горіла і потонула

російський військовий корабель ПІШОВ на *уй

Фраза-відповідь українських солдатів з острова Зміїний, яку під час російського вторгнення в Україну 2022 отримав російський окупаційний корабель на пропозицію здатись, нарешті здійснилась!

«Москва?» — колишній радянський і російський ракетний крейсер проєкту 1164 шифр «Атлант», англ. Slava class за класифікацією НАТО. Головний корабель своєї серії. Входив до складу Чорноморського флоту рф і був його флагманом. Це було перше знищення корабля такого розміру в бою з 1982 року, коли британська субмарина HMS Conqueror потопила аргентинський крейсер «Генерал Бельграно» в Фолклендську війну, а також найбільша втрата російського військового флоту з 1941 року, коли німецьке бомбардування зруйнувало лінкор «Марат».

Детальніше

Надвечір 13 квітня крейсер «Москва» вразили дві ракети Р-360 «Нептун» берегового протикорабельного комплексу, в результаті заподіяно значні ушкодження. Удар був у лівий борт, при цьому увагу корабля відволікав український БПЛА «Bayraktar TB2». За даними, які згодом навели поранені російські матроси, евакуйовані з крейсера до Севастополя, спочатку «Байрактари» провели обстріл радарів, які внаслідок були виведені зі строю, а вже після цього відбулася атака «Нептунами».

“Підтвердили, що ракетний крейсер “Москва” сьогодні пішов саме туди, куди його послали наші прикордонники на острові Зміїний! Ракети “Нептун”, які стоять на сторожі Чорного моря, завдали російському кораблю дуже серйозних пошкоджень”, – голова Одеської ОВА Максим Марченко.

Не визнання

14 квітня 2022 року міноборони росії повідомило, що на крейсері сталася пожежа, здетонував боєзапас, корабель отримав серйозні пошкодження.

Як повідомляє «Osint UK», сигнал SOS із російського військового корабля перестали подавати 14 квітня 2022 року приблизно о 01:05 за київським часом. Натомість російські джерела інформують, що саме о 01:05 подали сигнал SOS, а 54-х матросів врятувало турецьке судно.

У Чорному морі, після потоплення ракетного крейсера, загинув капітан 1-го рангу флагмана Чорноморського флоту рф Антон Купрін, який брав участь 24 лютого 2022 року в нападі на острів Зміїний та погрожував українським військовослужбовцям ліквідацією. Тоді військовослужбовцям прикордонного загону поставили ультиматум і пригрозили вбивством, якщо прикордонники не складуть зброю та не відключать системи РЛС.

Пізніше стало відомо, що Туреччина та її кораблі не допомагали російським військовим евакуюватися з крейсера «Москва». Про це неназваний турецький чиновник повідомив BBC. Про те, що саме турецькі моряки допомогли російським військовим, раніше інформував міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.

Затонув

Унаслідок пошкоджень і пожежі, а також складних погодних умов флагман Чорноморського флоту нахилився на лівий борт і затонув. Про затоплення корабля повідомив представник Офісу Президента України Олексій Арестович. Натомість удень 14 квітня російське міноборони заявило, що пожежу на кораблі вдалося локалізувати, відкритого горіння нема, корабель зберігає плавучість і його планують відбуксувати в порт. Пресслужба Оперативного командування «Південь» удень повідомила, що внаслідок удару крилатими ракетами ворожий корабель отримав суттєві пошкодження. Виникла пожежа. Інші одиниці корабельного угруповання намагалися надати допомогу, але шторм і потужний вибух боєзапасу перекинули крейсер, і він почав тонути. Надвечір того ж дня міноборони росії заявило, що «під час буксування в умовах шторму корабель втратив стійкість і затонув».

То ще не все

За відкритими даними служби Flightradar24, вдень 14 квітня 2022 року до Чорного моря прилетів американський розвідувальний БПЛА «RQ-4B Global Hawk» з позивним «FORTE10». Так у росії залишилося два кораблі цього проєкту: «Маршал Устинов» – на Північному флоті та «Варяг» – флагман Тихоокеанського флоту.

Про корабель

Крейсер «Москва» належав до числа шести найбільших кораблів російського флоту, є першим крейсером, потопленим за останні 40 років після аргентинського «ARA General Belgrano» (потоплений 2 травня 1982 року під час Фолклендської війни) та може змагатись із ним за титул найбільшого воєнного корабля, потопленого в результаті бою з часів Другої світової війни.

Один із варіантів, як це було

Серед варіантів перебігу атаки названо і такий: БПЛА «Bayraktar TB2» міг або відволікати увагу ППО крейсера на себе (аж до виконання ролі «жертовного пішака»), або ж виконував ідентифікацію цілі, розвідував її координати й наводив на неї береговий комплекс.

БПЛА міг відволікти увагу головної протиповітряної РЛС крейсера – 3Р41 «Волна» бортового комплексу С-300Ф «Форт». Але вона має кут огляду лише 180 градусів. Покриття на 360° забезпечувала 3-координатна РЛС повітряного пошуку великої дальності МР-800 «Флаг» бортового ЗРК «Оса». Але цілком імовірно, що під час шторму він не зміг відрізнити ракети, які майже ковзають над поверхнею моря, від хвиль.

14 квітня о 10:00 14 моряків з крейсера доставили на швидкісному катері до Севастополя, в тому числі начальника медичної служби корабля, де їх на причалі очікували машини швидкої допомоги, доля 496 членів екіпажу невідома.

Наступної ночі рф мстиво завдала ракетного удару по цеху та адмінбудівлі українського заводу, що виробляв ракети «Нептун».

18 квітня були опубліковані фото та відеокадри з крейсером, який отримав пошкодження та накренився.

40 загинуло

Матір матроса-строковика Чорноморського флоту рф розповіла, що, за даними її сина, сталося на ракетному крейсері «Москва». Її син вижив і зв’язався з матір’ю 15 квітня – наступного дня після затоплення корабля внаслідок влучання українських ракет. З матір’ю матроса поспілкувалася Novaya Gazeta Europe, пише «Громадське».

«Син сказав, що крейсер підбили із суші, з українського боку. Просто так пожежа не сталася б. Є загиблі, є поранені, зниклі безвісти. Загинули приблизно 40 людей. Кілька людей зникли безвісти. І дуже багато поранених», – розповіла жінка.

За її словами, поранені здебільшого втратили кінцівки, тому що були сильні вибухи – від детонації та влучання ракет.

«Це жахливо. І зрозуміло, що у ЗМІ не кажуть усіх подробиць. Чому? Тому що міністерство оборони рф не хоче визнавати поразки від України. Не хоче визнавати, що такий крейсер зазнав аварії», – додала матір матроса.

Раніше журналісти «Схем» знайшли пост в «Однокласниках», присвячений загибелі 41-річного мічмана Івана Вахрушева. Його дружина підтвердила, що моряк загинув унаслідок затоплення «Москви». Вона також розповіла, що безвісти зникли 27 членів екіпажу крейсера «Москва».

Російське видання «Медуза» також пише про користувачів «ВКонтакте», які повідомили, що їхні родичі – члени екіпажу «Москви» зникли безвісти після того, як корабель пішов на дно.

Зокрема, Дмитро Шкребець повідомив, що його син Єгор Шкребець проходив строкову службу на крейсері, і після затоплення корабля його внесли до списків «зниклих безвісти». Ще одна жінка написала, що її син, строковик Марк Тарасов, також зник безвісти на крейсері «Москва».

Цікаві думки

   Олексій БОБОВНИКОВ, танкіст Збройних сил України

«Ерефія офіційно визнала остаточне затоплення ракетного крейсера “Москва”. Флагман чорноморського флоту посилив російське угруповання, яке залучене до спеціальної підводної операції.

Насправді новина прекрасна настільки, що з якого боку не глянь.

  1. Флагман. Головний корабель. З якого здійснюється командування та координація під час операції, який сам собі служить знаменом, за яким у бій йдуть інші кораблі флотилії. Символізм цього затоплення та силу удару по моралі російських моряків важко навіть переоцінити.
  2. РК “Москва” – найпотужніший корабель у Чорному морі. Був. Його протикорабельне ракетне озброєння дозволяло контролювати практично всю акваторію моря. Тепер загальний баланс сил у морі різко змінився.
  3. Зараз багато рашазмі та “експертів” будуть казати, що “корабель старий” і бла-бла-бла, але він пройшов ремонт та модернізацію буквально кілька років тому (закінчили у 2018-му) і вважався цілком сучасним.
  4. Окрема іронія в тому, що РК “Москва” зараз виконував задачі саме з протиповітряної оборони інших кораблів чф рф. Маючи на борту дійсно потужний комплекс ПВО, він мав прикривати себе та інші кораблі угруповання від атак з повітря та від крилатих ракет. Але, схоже, кривизна поверхні води завадила йому прикрити навіть себе)) Тепер при виході в море очко кожного російського моряка буде створювати такий тиск, що ним можна буде перетворювати вугілля на алмази. Тому що “Москви” немає, а “Байрактар” – є.
  5. Ще один веселий факт полягає в тому, що так, “Нептун” розрахований на кораблі тонажністю до 5000 тон, а трофей у вигляді “Москви” заважив 11 000 тон. Це типу як з ДШК танк підбити. Реальний успіх.
  6. За деякими даними, на розробку “Нептуна” витрачено близько 100 млн $. Крейсер “Москва” коштував до 1 млрд $. Ось це я називаю вигідним капіталовкладенням.
  7. Тепер Одеса стане не лише популярним курортом, але ще й центром світового дайвінг-туризму, я гарантую це)» – у своєму дописі в фб.

   Віктор Таран, політолог

«Чи допомогла розвідка НАТО знищити крейсер «Москва»? Давайте розбиратись. Нещодавно писав про роль розвідданих НАТО в успішних діях наших ЗСУ. Є ряд фактів, які свідчать, що операція зі знищення «Москви» ймовірно теж проводилась у повній взаємодії ЗСУ з силами Альянсу. За даними моніторингу повітряного простору за 12 квітня, у районі Чорного моря активно працював британський літак-розвідник RC-135. Також у різний час зафіксовано польоти БПЛА RQ-4 Global Hawk. Того дня розвідка Альянсу підтвердила факт присутності “Москви”, звірила сигнатури, отримала вичерпні дані про розташування інших кораблів чф рф. 13 квітня (в день атаки) відбулася якась військова магія – дані про польоти RC-135 і RQ-4 просто недоступні. Причина цього – повітряні розвідники здійснювали вильоти з вимкненими транспондерами. І цивільні засоби моніторингу повітряного простору їх засікти не могли. Відсутність на фоні попередньої активної присутності може свідчити, що літаки не просто літали, а й здійснювали це в бойовому режимі, передаючи ЗСУ оперативні розвіддані!

Ракетний удар по крейсеру був завданий з використанням БРК «Нептун»

Важливо пам’ятати, що сучасний ракетний комплекс КБ «Луч» створило з використанням військової мікроелектроніки виробництва Західної Європи. Тобто країн НАТО. І що цікаво, з великою ймовірністю він мав можливість отримувати зовнішні цілевказівки з літаків-розвідників НАТО, але це, звісно, лише припущення. Підсумовуючи, знову підкреслю те, про що пишу останні тижні – Україні у війні з росією активно допомагає НАТО.

Окрім зброї, нашим військовим допомагають їхні аналітики та розвідники.

І ця допомога підводить нас до одних і тих самих висновків – після перемоги єдиним гарантом нашої безпеки є виключно НАТО!

Тому владі потрібно припиняти будь-які розмови про «позаблоковість» і «нейтральність» та чітко оголошувати, що ми прихильники союзу з НАТО! Між іншим, фіни та шведи останні місяці рухаються саме таким курсом – вступ до НАТО! Думай.Те» – у своєму профілі в фейсбуку.

Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply