П’ятниця, 2 Червня

Без паніки! Хоча робити це застереження вже пізно…

Вчора, 19 лютого, о 3:01 ранку з Київського аеропорту «Бориспіль» вилетів літак 

авіакомпанії SkyUp Airlines для евакуації громадян України з епіцентру поширення коронавірусу — міста Уханя. Вилетівши з китайського Уханя, літак має зробити проміжну зупинку в Алмати, а далі, як повідомляють ЗМІ — полетить до Львівського аеропорту і сяде 20 лютого у Львові. Та чи готове наше місто приймати таких гостей? І чи прийматиме взагалі?

Місія: евакуація. Як усе буде

Як розповів міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков в ефірі програми «Свобода слова», китайська влада доставить пасажирів до літака в аеропорту Ухань. Серед них будуть також громадяни Росії, Білорусі, Нідерландів, Аргентини та інших держав.

За словами міністра, ті, у кого температура тіла буде 37,2 і вища, залишаться в Ухані. Як зазначив Арсен Аваков, на борту літака — 16 членів екіпажу. Окрім екіпажу, на борту також будуть поліцейський, два лікарі, медсестра, військовослужбовець та співробітник консульства. Усі вони разом з евакуйованими відбуватимуть карантин. Також міністр додав, що по прибуттю в Україну всіх пасажирів і супроводжувачів, зокрема й екіпаж, посадять в автобуси і скерують у спеціальне місце на карантин тривалістю 14 днів.

Місце карантину міністр не назвав. Водночас зазначив, що сам літак продезінфікують за спеціальною процедурою. «Це складна і затратна процедура, обумовлена з фахівцями-авіабудівниками. Вона передбачає все — аж до заміни спеціальних повітряних фільтрів, щоб повністю убезпечити ситуацію. Всі відходи, фільтри, серветки, залишки їжі буде зібрано в спеціальні ємності і спалено», — додав міністр.

Львівщина стане небезпечною?

Про те, що літак з евакуйованими українцями прибуде саме на Львівщину, ще 17 лютого на своїй сторінці у мережі Фейсбук повідомив ексгубернатор Львівської області Олег Синютка. «За отриманою інформацією від Міністерства охорони здоров’я та Міністерства інфраструктури цього тижня на Львівщині очікується прибуття літака з евакуйованими людьми із Китаю в зв’язку з епідемією коронавірусу. Як громадянин України я переконаний, що залишати своїх у біді не можна. Це наші люди, українці, чиїсь діти, батьки і родичі, частина нашої держави і залишати їх у складній ситуації ми не маємо морального права!, — пише Олег Синютка. — Сьогодні питання у готовності влади забезпечити захист мешканцям, які зіткнуться з потенційною загрозою, а також риторичне запитання: чому людей із зони небезпеки Китаю відправляють саме на Львівщину? Що це за крок нової влади: це визнання області як найбільш організованого та підготовленого регіону з відповідальними фахівцями чи це банальна помста за патріотизм і проукраїнську позицію під час виборчих кампаній? Влада розглядає рішення вибрати для карантину регіон, де голова ОДА лише два тижні на посаді, директора департаменту охорони здоров’я, як ключової менеджерської ланки, нема, тому логістичні та управлінські загрози протидії біологічній небезпеці є надзвичайно гострими». За словами Олега Синютки, перед переміщенням евакуйованих влада повинна була б забезпечити сучасні засоби захисту людей, які працюватимуть у зоні ризику, необхідні засоби обробки та технічні засоби, які використовують у зонах таких небезпек. «Засоби та методику роботи в умовах радіаційної загрози відпрацьовували на навчаннях у 2018 році. Потрібно перед прийомом евакуйованих провести навчання, де відпрацювати всі потенційні загрози в умовах наближених до реальності, — зазначає Олег Синютка. —  Влада мусить забезпечити всі належні умови, щоб протидіяти вірусу, від якого немає ефективного лікування. Захист від біологічної загрози — питання номер один, і тут потрібно продумати всі засоби захисту: місця перебування людей, утилізацію, захист водних ресурсів, дезінфекцію, а також розпочати широку просвітницьку та інформаційну кампанію серед населення Львівщини. Не можна приховувати таку інформацію від людей, треба навпаки — продемонструвати відкритість і прозорість, якою намагається хизуватись сьогоднішня влада. Це не банальне чиновницьке доручення, де можна припуститись помилки, а потім її виправити, це реальна небезпека життю мільйонів людей і великий виклик для країни загалом».

Тим часом теперішній голова Львівської ОДА Максим Козицький повідомив, що питання розміщення українців, які прибудуть з Китаю, у Львові чи області… не розглядалося. «На борту літака — наші з Вами співгромадяни, тому ми не маємо морального права покинути їх у біді. В Україні є лише кілька аеропортів, які здатні прийняти літаки такого класу. У тому числі й Львівський аеропорт. Питання розміщення українців, що прибудуть з Китаю, у Львові чи області не розглядається. — наголосив він. — Зазначу, що на всеукраїнському рівні розроблено план запобігання занесення та поширення вірусу. Також створено оперативний штаб для координації дій, який перенесено на рівень Кабінету Міністрів України. Як і повідомляли раніше, Львівська область забезпечена усіма необхідними засобами безпеки».

Своєю чергою, міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що наразі не отримував інформації про можливе приземлення у Львові літака з українцями з Китаю. Питання безпеки українців у зв’язку з поширенням так званого коронавірусу — це прерогатива держави. «З Китаю щодня приїжджають люди в Україну, через інші країни. Якщо ми говоримо про тих українців, які мають повернутися, — то це виключна компетенція держави, це Міністерство охорони здоров’я, Рада нацбезпеки й оборони. Ми, станом на сьогодні, не отримували жодної офіційної інформації щодо аеропорту, де буде приземлятись літак, і місця, де ці люди перебуватимуть. Я точно знаю, що всі вони мають бути здорові. Це чиїсь родичі, знайомі. Якщо я отримаю більше інформації, вона одразу буде відома громадськості», — прокоментував Андрій Садовий.

Зона карантину — таємниця

Але те, що боїнг з евакуйованими сяде у Львові, підтвердили й у самому аеропорту імені Данила Галицького, пише ТСН, тому непоінформованість бургомістра і губернатора, щонайменше, дивує. «За словами директора тамтешнього аеропорту, борт сяде на окремий перон, неподалік військового аеродрому, подалі від інших терміналів. Евакуйованих українців оформлять за спрощеною процедурою і з трапу одразу посадять в автобус. Присутність персоналу буде мінімальна. Працівникам аеропорту нададуть захисні біокостюми. Санітарна служба теж надасть потрібне захисне оснащення та проведе дезінфекцію.

Водночас, куди далі повезуть евакуйованих — влада не розголошує. Львовом ширяться чутки, що візитерів з Уханю розмістять чи то в санаторії «Шкло», що в Яворівському районі, чи то в Винниківському шпиталі. Зокрема в середу,

19 лютого, у Винниках місцеві мешканці перекрили в’їзд до госпіталю інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи через чутки про можливе прибуття евакуйованих з Уханя.

Під час брифінґу напередодні вильоту літака до Уханя міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька заявила, що МОЗ досі добирає приміщення, куди можна помістити евакуйованих. «Ми аналізуємо сьогодні ще, добираємо, щоб мати запасні варіанти. Розглядаємо ще кілька варіантів, оскільки їхня готовність має бути визначена на момент прильоту. Кожна з них ще перебуває в процесі підготовки і в процесі завершення всіх епідемічних заходів безпеки. Є багато вимог, які потрібно зробити, які робляться під наглядом епідеміологів; в кожному регіоні є фахівці, які мають можливість і знають, як готувати приміщення, щоб воно було епідемічно безпечним», — зазначила Зоряна Скалецька,  пише «Українська правда». Зі слів Скалецької, місце, де впродовж 14 днів перебуватимуть на обсервації пасажири літака вкупі з членами екіпажу та супроводом, буде під цілодобовим захистом правоохоронців.

У МОЗ уточнили, що загалом обсервації наразі потребують майже 100 осіб — 65 евакуйованих,

18 членів екіпажу, троє медиків, чотири працівники ДСНС і по два співробітники Державної митної служби та Державної прикордонної служби України. Всі евакуйовані перед прильотом підпишуть згоду на тимчасову ізоляцію.

Плани змінилися?

Цікаво, що на онлайн-табло авіакомпанії SkyUp, яка евакуює українців з Уханя, змінили інформацію щодо пункту прибуття. Нині у табло зазначено, що літак прилетить у Бориспіль вранці 20 лютого, тоді як раніше пунктом призначення був Львів. Тож за останніми даними, літак Boeing 737-700 NG в ніч з 19 на 20 лютого вирушить в Україну й о 8-й ранку має приземлитися у Борисполі. Водночас, ще 18 лютого на онлайн-табло було вказано, що літак о 8-й ранку прибуде до Львова.

Як написав на своїй сторінці народний депутат Микола Княжицький: «Українців з Китаю потрібно було давно забрати. І те, що влада на стільки часу покинула там людей напризволяще, — ганьба. Ганьба, що влада чітко і прозоро не показала, де наші евакуйовані громадяни зможуть пробути два карантинні тижні і в яких умовах. Ганьба, що не заспокоїли мешканців міст і сіл, де перебуватимуть евакуйовані. А заспокоїти потрібно було якісною підготовкою і чесною інформацією про це. Ще більша ганьба — заява Зеленського про те, що поселить евакуйованих в особняках якихось своїх політичних опонентів. Евакуйовані — це не хворі на проказу раби, якими можна лякати українців і обіцяти їм як худобу кудись поселяти. Це такі ж українці з почуттям гідності та бажанням захисту від власної держави. І евакуйованих, і мешканців областей, куди їх доправлять лякають не так віруси, як нефаховість, цинізм і безпорадність влади. Бо це справді страшно».

Уляна ДЕПУТОВИЧ

Р.S. В соціальних мережах розпочалася відразу китайська стіна паніки, викликаної прибуттям літака. Сторінки переповнені інформацією про пікети в … Тернополі, порадами телефонувати на певний телефонний номер телефону («твій голос буде враховано — і хворих на Львівщину не повезуть»), апокаліптичними картинками страшного майбутнього. Найбільш налякані радикали пропонують залишити наших громадян в Ухані, а то й взагалі їх… знищити! Як вдало зазначив львівський журналіст і блогер Роман Онишкевич: «ЧЕСТЬ І НИЦІСТЬ. ГОРДІСТЬ І СОРОМ. Оці непоєднувані відчуття цілий день поєднувалися в голові. Гордість за націю, чиї діти 18 лютого 2014-го з дерев’яними щитами проти куль відстоювали честь. І сором за націю, чиї діти 18 лютого шість років по тому влаштували ницість щодо своїх краян, яких евакуюють з Китаю. Якби нині якийсь соціолог поставив мені одне з набитих запитань, чи горджуся я тим, що українець, я би, чесне слово, розгубився».

Share.

Leave A Reply