Понеділок, 5 Червня

Націоналізувати не можна пробачити

Рада не змогла прийняти закон про націоналізацію банку Фрідмана

Верховна Рада розглянула законопроєкт №9107-1 авторства групи депутатів з фракції монобільшості та опозиції, серед яких голова податкового комітету Данило Гетманцев та його заступник Ярослав Железняк, про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану. Законопроєкт зокрема передбачає не відшкодування коштів у банках, визнаних неплатоспроможними, особам, стосовно яких застосовані санкції, та може стати кроком до виведення з ринку колишнього «Альфа-банку». Однак наразі Верховна Рада не прийняла цей закон.

Що трапилось?

Нещодавно «Альфа-банк» змінив назву на «Сенс банк», а разом з тим – слоган та промо. «Ми – український банк. Понад 30 років живемо і працюємо в державі, яка обрала шлях незалежності», – мовиться в оновленому промо-ролику.

Але одне залишилось незмінним: власники цього активу – підсанкційні російські олігархи Михайло Фрідман, Петро Авен та Андрій Косогов. Попри зрозумілу структуру власності, цей актив не націоналізовано і не стягнуто на користь держави.

Корпоративні права на «Альфа-Банк» у рамках кримінального провадження давно передали до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами. Але АРМА не може знайти нового управителя. Уже восьмий місяць. За словами керівника АРМА, там чекають поки Нацбанк визначить критерії для потенційних управителів.

Інший шлях, яким би можна було конфіскувати цей актив, – через позов до ВАКС від Міністерства юстиції. Але в Мін’юсті не готові цього робити, поки Нацбанк не пояснить, як правильно вчинити із банком у разі конфіскації.

Є третій варіант – конфісковувати банк за спрощеною процедурою під час воєнного стану, яка прописана в законі. Проте, за словами експертів, тоді необхідно визнавати фінустанову неплатоспроможною, хоча вона такою наразі не є.

Оточення

Наближений до путіна російський олігарх Михайло Фрідман, який в Україні володіє «Альфа-банком», «Київстаром» та «Моршинською», в обхід санкцій ЄС позбувся низки своїх європейських активів.

А саме – продав ІТ-бізнес у Данії та продовольчу компанію у Польщі. Це дало змогу вивести ці активи, в які протягом останніх двох років було інвестовано понад пів мільярда євро, з-під потенційної конфіскації в інтересах України. Наразі Європейський Союз працює над тим, щоб визнати обхід та порушення санкцій кримінальним злочином.

Михайло Фрідман – російський мільярдер, співвласник Альфа-Банку – родом зі Львова, якому деякі видання за неперевіреними джерелами приписують участь у створенні «Самопомочі» Андрія Садового.

Фрідман кілька разів був помічений на фото разом з мером Львова Садовим. Саме Михайло Фрідман став засновником Alfa Jazz Fest у 2011 році. Нову назву, дистанційовану від бренду російського банку, фестиваль отримав лише у 2018 році, ставши Leopolis Jazz Fest.

Юрій КЕНЦАЛО, Христина СЛЮСАРЧУК

Share.

Leave A Reply