П’ятниця, 2 Червня

Наталія ЧЕРНЯВСЬКА: «Людям із симптомами постковіду однозначно потрібна допомога»

Понад рік науковці всього світу намагаються повністю дослідити всі симптоми та прояви Covid-19. Проте лише порівняно нещодавно вдалося виявити, що хвороба є небезпечною не лише під час перебування інфекції в організмі, а й після одужання.

У той час, як ми радіємо негативному тесту на коронавірус, наш організм і далі страждає: не лише від фізичних, а й від психічних розладів — «постковідного синдрому». Це різка зміна психічного стану пацієнта з настанням хвороби, що триває й певний період після одужання. Безумовно, постковідний синдром впливає на всі сфери діяльності людини, провокуючи безпричинну тривожність, а внаслідок цього зменшується продуктивність.

   Членкиня Української спілки психотерапевтів Наталія Чернявська в розмові з «Ратушею» прокоментувала вплив постковідного синдрому та виділила його основні симптоми, серед яких: швидка втома, біль голови, задишка, розсіяна увага, панічні атаки, проблеми з пам’яттю, дозорієнтація в просторі, пригніченість та інші когнітивні порушення.

«Якщо порушення не сильні, то цілком можна впоратися самому. Робити фізичні вправи для легень, які показує лікар. Також є різні техніки для самостійної роботи з нав’язливими думками. Якщо прояви надмірні та заважають людині робити побутові речі, працювати і т.д., тоді краще звернутися до фахівця: до терапевта, якщо це соматичні прояви, а якщо це психічна сфера — то до психіатра (він подивиться, чи потрібні ліки для зниження надмірної тривожності, чи достатньо спілкування з психотерапевтом чи психологом й можна обійтись без медикаментів). Потрібно шукати якийсь мотиваційний ресурс для себе: те, що приносить позитивні емоції та наснагу.

Для зниження надмірної тривожності, для її стабілізації можна використовувати техніку «тут і тепер». Потрібно зосередитись на таких речах: що я бачу; що я чую; що я відчуваю шкірою; які запахи відчуваю; що відчуваю в тілі. Людина з зовнішнього страху вертається в себе, тобто переводить фокус уваги зі зовнішнього світу на себе — вона стає головною фігурою», — радить Наталія Чернявська.

Сьогодні у психотерапевтичній практиці побільшало клієнтів із симптомами постковіду. Для тих, хто перехворів на Covid-19, рекомендовано поволі повертатися до свого звичного ритму життя. Варто дозволити і дати собі час на фізичне та моральне відновлення.

«Не знаю, наскільки можна називати це «психологічною реабілітацією», але людям з симптомами постковіду однозначно потрібна допомога, якщо вони заважають їй жити», — зазначає психологиня.

Ірина ДАВОСИР

Share.

Leave A Reply