Навально-бунт: кероване шоу чи початок кінця імперії?
У Росії відбуваються численні акції за опозиціонера Олексія Навального. У Москві, Пітері та інших російських містах затримали понад трьох тисяч людей.
Зокрема затримали дружину Олексія Навального Юлію — поліція відтіснила адвоката і повела її в автозак. Серед затриманих також одна із соратниць політика Любов Соболь — її жорстко повели в автозак, коли вона говорила з пресою та іншими учасниками. Проєкт “ОВД-Инфо”, який збирає дані про затриманих на мітингах та надає їм юридичну допомогу, повідомив про щонайменше 863-х затриманих, — інформує ВВС.
Що передувало?
17 січня опозиціонер Олексій Навальний повернувся до Росії після тривалого лікування у Німеччині. Його арештували одразу в аеропорту. Його звинувачують у тому, що під час лікування він не з’явився до інспектора, як передбачають його обов’язки як умовно засудженого. Йдеться про вирок 2014 року в справі за звинуваченням у фінансових зловживаннях, яку Навальний і його соратники називають політично мотивованою, а Європейський Суд із прав людини визнав, що вирок було затверджено з порушенням прав Навального. Суд над ним призначений на 2 лютого. Припускають, що його можуть тепер засудити до реального позбавлення волі на термін до трьох з половиною років.
Згодом “Фонд боротьби з корупцією” російського опозиційного політика Олексія Навального 19 січня оприлюднив розслідування про “палац Путіна” під Геленджиком. Воно було зроблене ще до арешту Навального.
У матеріалі йдеться про те, що резиденція президента Росії площею 68 гектарів на мисі Ідокопас була побудована в 2010 році, її вартість — близько мільярда доларів. На території є підземний льодовий палац, церква, 80-метровий міст, тунель для спуску з палацу до моря. Повідомляється, що на території й нині тривають будівельні та ремонтні роботи. За даними ФБК, зведення палацу спонсорувалося за рахунок офшору, куди “жертвували” гроші наближені до Путіна бізнесмени.
Незабаром після виходу фільму-розслідування, а також на тлі арешту самого Навального, у Росії відбулися масові протести із затриманнями людей і застосуванням сили.
Акції непокори у Москві
У Москві головна локація протестів — Пушкінська площа. Там стоїть величезна черга з людей, які хочуть пройти на площу через поліцейські кордони. Там вже почали виникати сутички поліції та громадян. В поліцію кидають сніжками та пластиковими склянками, що викликає широке та іронічне обговорення в соцмережах Україні та Білорусі, де знають ЯК САМЕ діє поліція, яка отримала наказ на придушення протестів. На численних відео видно, як поліція у повних обладунках йде в атаку на шеренги протестувальників. Хоча кореспондентка ВВС Ліза Фохт повідомила: “Таке рідко трапляється на протестних мітингах у Росії. Натовп почав намагатися відтіснити поліцію, яка вклинювалась у лави людей, щоб вихоплювати поодинці. Я потрапила в заміс — протестувальники штовхалися буквально стінка на стінку з ОМОНом. Сили ніхто не застосовував, але й затримати ОМОНівцям нікого не вдалося”, все ж питання залишаються. Учасники московської акції кричали: “За батьківщину! За Навального!” і “Путін – злодій”, “Свободу Навальному!”. Головним гаслом стало “Свободу!”. Поліцейські оголошують у мегафони, що “роблять усе, щоб забезпечити вашу безпеку”, і на тлі цього тягнуть людей в автозаки”, — описує ситуацію кореспондентка BBC Єлизавета Фохт.
Спочатку затримували лише дорослих чоловіків, але згодом поліція почала забирати і жінок та зовсім молодих людей. Серед поліцейських є й представниці жіночого спецпідрозділу, які беруть участь у затриманнях.
Спостерігачі відзначають, що зрозуміти логіку поліцейських, за якою вони затримують людей, неможливо — адже загалом люди зібралися без символіки.
Також затримали кількох журналістів і фотографів. Серед затриманих — відомий у Росії блогер Ілля Варламов.
Спалахи незадоволення по всій Росії
Мітинги протесту сьогодні проходять у багатьох містах Росії.
Влада стверджує, що акції несанкціоновані, та попереджає учасників про застосування фізичної сили поліцією та адміністративну відповідальність.
Біля кожної акції зібралось багато поліцейських, зокрема ОМОНу у повній амуніції. У Санкт-Петербурзі біля місця мітингу помітили військовий бронеавтомобіль “Тигр” (такі машини використовували “зелені чоловічки” під час російської анексії Криму в 2014 році).
Почалися акції на Далекому Сході, у Хабаровську та Владивостоці, де затримали десятки людей. Затримані в Хабаровську передали, що їх побили поліцейськими палицями. У Хабаровську вийшло близько тисячі людей, які вигукували “Геть царя!” Акції на Далекому Сході і в Сибіру вже називають найчисленнішими за останні десять років, хоча аналітики й підкреслюють загалом не чисельність протестних відсотків. У соцмережах з’явились плакати з головним виконавцем української війни Гіркіним, який закликає “ополченців Донбасу приєднатися до антипутінських протестів в Росії”. Загалом у різних регіонах РФ вже затримали сотні людей. При цьому, виступаючи перед демонстрантами в Москві, один із найближчих соратників Навального Леонід Волков пообіцяв нові протестні акції на наступні вихідні. Акції на підтримку Навального відбулися й поза межами Росії — зокрема, в Києві і багатьох інших містах різних країн світу.
Нічийний палац
Фонд боротьби з корупцією на сайті свого керівника, російського опозиціонера Олексія Навального, який перебуває в ув’язненні, прокоментував заяву президента Росії Володимира Путіна про те, що палац вартістю близько мільярда доларів під Геленджиком ніколи не був на нього оформлений і не належав його близьким родичам, — інформує “Радіо Свобода”. У ФБК зазначили, що в розслідуванні Навальний “дві години різними словами пояснював одну і ту саму думку: друзі побудували Путіну секретний палац, оформили на підставних осіб, створили цілу інфраструктуру, щоб ніхто ніколи не дізнався про реального господаря, на президента нічого не оформлюється, все записано на його довірених осіб, і Володимир Путін саме цю думку і повторив”.
Також у фонді звернули увагу на уточнення президента Росії, що саме “близькі родичі” не мають і не мали стосунку до палацу. “Це в Путіні прокинувся юрист”, — пояснили в ФБК, зазначивши, що ні сват президента Микола Шамалов, на якого був оформлений палац, будівництвом двоюрідний племінник Путіна Михайло Шеломов, що керував будівництвом, за сімейним кодексом Росії справді не належать до близьких родичів. “Мабуть, у голові Путіна існує якийсь уявний суд, на який він прийде і скаже: а я вас не обманював, я так сформулював, що все правда”, — припустили в Фонді боротьби з корупцією.
“Найкращою відповіддю” Путіна в ФБК назвали фразу президента про графічний малюнок, опублікований у розслідуванні, на якому Путін нібито купається в палацовому басейні. “Президент найбільшої країни в світі, лідер наддержави, великий стратег і геополітик подумав, що цей малюнок — фотографія, і почав доводити, що це монтаж. Освоєння далекого космосу? Нанотехнології? Наука? Про що ви, людина не може відрізнити фотографію від спеціально погано зробленого малюнка”, — зазначили в ФБК і резюмували, що за сім хвилин своєї промови Путін по-справжньому “не спростував жодного факту” з розслідування.
25 січня Путін відповів на питання про палац, спілкуючись зі студентами. Він сказав, що нерухомість не належить ні йому самому, ні його “близьким родичам”, назвавши розслідування ФБК “компіляцією”, але так і не назвавши власників об’єкта. Речник президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Кремль не має права озвучувати, кому належить палац, зазначивши лише, що це “якісь підприємці”.
Позиція світу
До критики дій російської влади приєдналися й Україна і Сполучені Штати Америки. Занепокоєння ними висловили в Міністерстві закордонних справ України.
“На жаль, російська влада замість того, щоб дослухатись до своїх громадян, які вимагають поваги до прав людини і відновлення верховенства права, продовжує застосовувати утиски проти тих, хто не згоден з репресивною політикою Кремля. Україна рішуче засуджує насильство проти мирних учасників акцій протесту і затримання представників російської опозиції. Громадяни Росії заслуговують на уряд, який буде здатним забезпечити рівність перед законом, можливість реалізувати свої права і свободи, а також поважатиме права людини в інших країнах світу та на окупованих Росією територіях”, — заявили в Києві.
США теж суворо засудили “жорстоку тактику” російської влади проти демонстрантів, а також проти журналістів. “Закликаємо владу Росії звільнити всіх затриманих за здійснення своїх загальновизнаних прав і за заклик до негайного і безумовного звільнення Олексія Навального. Ми закликаємо Росію повністю співпрацювати з розслідуванням міжнародної спільноти в справі отруєння Олексія Навального і правдоподібно пояснити наявність хімічної зброї на її території”, — мовиться в заяві Державного департаменту США. Раніше 23 січня стурбованість із приводу придушення протестів у Росії висловили в Європейському Союзі, де пообіцяли реакцію на це наступними днями.
“Стежу за розвитком подій у Росії з занепокоєнням. Я глибоко шкодую через масові затримання, непропорційне використання сили, переривання інтернету і телефонного зв’язку”, — написав у твітері верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Цікаву точку зору щодо подій в РФ висловив на своїй сторінці у ФБ львівський громадський діяч Василь Полуйко. “До чого треба готуватись”.
Почну з “Брата-2”. Для росіянина це світоглядний фільм. Фільм-міфотворець. Павло Казарін написав: “В этой ленте россияне увидели себя такими, какими мечтали”. “Вы гангстеры? Нет. Мы русские”, — говорять герої фільму. Фільм — це матриця, своєрідна ДНК, яка продукує і продукуватиме весь час однакові “білки-персонажі”. Специфіка міфу така, що його не можна зруйнувати, його можна лишень замінити іншим міфом. І що ми бачимо? Бачимо, що Навальний не пропонує нового міфу, він дослівно відтворює наявний міф Росії. Тепер згадаю Віталія Портникова, з яким не можна не погодитись: “Нам потрібно з вами поспішати, доки Росія не змінилася”. Впевнений, що Навальний ставши президентом Росії, змінить свою позицію, але не переконання. Він припинить війну на Донбасі і поверне Крим, але таким чином “захопить” Україну, “задушить” її у своїх обіймах. Це як в китайській стратегемі, віддати сливку, щоб з’їсти персик. В нашому ж з вами випадку, навіть, сама сливка є крадена.
Єдиний оптимістичний для нас варіант — членство в НАТО і ЄС. Коли встигнемо, маємо шанс стати менторами для Росії і написати сценарій для “Брата-3. Перезавантаження”. В іншому випадку, перезавантажуватимемось разом з Росією за їхнім сценарієм”.
Христина СЛЮСАРЧУК