Навіщо Міноборони продає «Власту»?
Військові планують продати три збиткові готелі — у Львові, Києві та Кривому Розі
Після того, як з молотка «як гарячі пиріжки» почали розлітатись буцегарні (нагадаємо, нещодавно продали у Львові виправну колонію на Хуторівці з територією в
10 гектарів), у передових владних ешелонах вирішили рухатись далі, щоб продаж держмайна став загальнодержавною «фішкою». Під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Економіка без олігархів»
16 червня заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко повідомив, що Міністерство оборони віддасть Фонду держмайна для приватизації три свої готелі — «Власта» у Львові, «Козацький» у Києві та «Братислава» у Кривому Розі, — пише «Інтерфакс-Україна».
Причиною виставлення на продаж готелів, за словами посадовця, є їхня збитковість.
«Цими трьома готелями володіє Міністерство оборони. Навіщо Міноборони готелі, які є неприбутковими? Що з ними робити? Їх треба передавати до фонду Держмайна, далі видавати на приватизацію і держава заробляє з цього кошти. Саме це і відбулося вчора. Дякую міністру оборони, листи вже направлено до фонду, і сподіваюся, що найближчим часом ці об’єкти підуть на приватизацію», — повідомив Кирило Тимошенко. У Фонді державного майна України підтвердили, що ще раніше надіслали запити на передачу всіх трьох готелів Міноборони на приватизацію через непрофільність активів для військового відомства та їх збитковість. Однак у Міністерстві спершу відмовилися від ідеї приватизації, і залишили готелі під своїм управлінням.
Хронічно збиткові готелі
Усі три готелі приносили збитки впродовж кількох останніх років, інформує «Захід.нет» з посиланням на організацію StateWatch «Марлін», яка аналізує економічні показники державних підприємств, Так, наприклад, за останніх 9 місяців минулого року, готель «Власта» закінчив 2020 рік із збитками на суму 251 тис. грн, «Козацький» — 12,2 млн грн, а «Братислава» — 820 тис. грн.
У пояснювальній записці до фінзвіту готелю «Власта» за 2020 рік також йдеться про кредитну заборгованість 7,2 млн грн перед постачальниками та бюджетом.
«На цей час 90 % номерного фонду готелю потребує поточного ремонту, водопровідна та каналізаційна мережі будівлі готелю є в незадовільному стані та потребують капітального ремонту із заміною 90 % труб, система електропостачання потребує реконструкції відповідно до сучасних вимог, 75 % внутрішніх електромереж потребують заміни», — наголошують на критичному стані об’єкту представники державного підприємства «Готель «Власта», — передає «Економічна правда».
Інтернет-бронювання «по-козацьки»
У 2019 році Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами ДП «Готель «Козацький» у Києві. За версією детективів, в період з 2015 по 2019 рік посадові особи готелю «Козацький», використовували сервіси інтернет-бронювання «hotelbeds», «booking», «expedia» та інші для розселення клієнтів за оплату у безготівковій формі на приватні рахунки, а не на рахунок державного підприємства. Це завдало шкоди державним інтересам на суму 12,09 млн грн. У фінансовому звіті столичного готелю також згадуються результати державного аудиту його діяльності за 2014-18 роки, відповідно до яких готельний комплекс Міноборони недоотримав доходів на суму 9,7 млн грн, а також поніс втрати на суму 26,6 мільйона. Минулого року державне підприємство «Готель «Козацький» по черзі очолювали троє виконувачів обов’язків директора.
Безталанна львівська «Власта»
Цим красивим жіночим слов’янським іменем готель нарекли 1990 року (доти готель мав назву «Росія»). Готель «Власта» — двозірковий готель у Львові, що розташований за кілометр від історичної частини міста, на вулиці Клепарівській, якраз поруч стадіону СКА. 12-поверхову будівлю звели у 1976 році. Готель у будівлі займає 9 поверхів (на решті поверхів — гуртожитки військовослужбовців) і має 157 номерів на 289 місць. Також у будівлі є два бари, ресторан, перукарня, пральня та конференц-зал. Згідно з даними сайту «Букінг», стандартний номер на двох осіб у готелі «Власта» коштує 580 гривень («люксовий», звісно, дещо дорожчий).
«Ми не можемо впливати на бажання Міноборони продати», — Наталія Шелестак
Депутатка міськради від партії «Варта» Наталія Шелелестак прокоментувала «Ратуші» наміри Міноборони щодо продажу готелю «Власта»: «Це не власність міста, відповідно, ми не зможемо впливати на бажання Міноборони продати, так само, як ми не могли впливати на рішення, продавати колонію на Хуторівці чи ні. Але ми маємо як місто таку так звану регуляторну функцію, можемо, наприклад, не дозволити тим інвесторам, які куплять, переробляти щось, або можемо встановити вимоги: яким місто бачить цей об’єкт.
Моя думка така: будь-яке приміщення, яке не функціонує і є занедбане чи перебуває в стані напівруйнації — я зараз не говорю конкретно про «Власту», бо не знаю, в якому вона там стані — потребує господарів. І, можливо, аукціон, купівля і надання іншого життя тим чи іншим приміщенням — це загалом не є зле. Інше питання — щоб це таки було узгоджено з містом: що місто бачить там, які в нас плани, який Генеральний план, який план тієї території, щоб цей об’єкт не випадав із загальної концепції.
Хоча в нас Генплану, як такого, по суті, нема, але загалом ми розуміємо, що в нас нині абсолютно нездорові «буми» житлової забудови, коли практично нема інфраструктури — це шалена проблема для міста вже, а буде ще гірше. І тому я — за будь-які аукціони приміщень, які не мають доброго господаря, але вважаю, що незалежно від того, яка там форма власності, місто має поставити чіткі вимоги: а що ж має бути на тій чи іншій території. Так, як було зроблено з тією самою зоною на Хуторівці, де прописали, що там має бути, і інвестор, який купував, вже чітко розумів, що він там не збудує, скажімо, заводу чи іншого виробництва, бо місто бачить, що там буде житлова забудова, парки, соціальна інфраструктура. Коли люди, які купують, розуміють, що це має бути так, а не інакше, усвідомлюють, що вони там можуть збудувати, то це взаємовигідно і для міста, і для інвестора. Але ці вимоги мають бути поставлені, я наголошую, ще ДО АУКЦІОНУ, бо в нас часто буває по-іншому: на аукціон виставили, люди купили, вклали шалені гроші, подекуди взяли кредити, а потім їм кажуть: ти знаєш, ми передумали тобі давати щось будувати… Це неправильно і щодо бізнесу, і загалом до розвитку міста, і потім починаються торги, якісь корупційні діяння тощо».
«Власта» побудована в радянські часи, це був досить нормальний готель за тодішніми мірками. Але все має здатність зношуватися, і цей готель також. Принаймні я була 10 років тому, вона вже потребувала значних капіталовкладень. Можу собі уявити, що там зараз відбувається. Відповідно, якщо Міноборони не вкладає в це кошти, то просто в якийсь момент вона почне сипатися», — вважає Наталія Шелестак.
«Власта» — важливий сегмент у військовому рекрутингу
Громадський активіст, керівник ГО «Рабів до раю не пускають» Іван Спринський у коментарі «Ратуші» був категоричніший і вважає, що продаж будь-якого військового майна — це помилка.
— Ми мали можливість переконатися в цьому під час сумнозвісних подій 2014 року, коли військові добровольці виїжджали в зону бойових дій на автобусах «Школярик», москвичах і жигулях. А що передувало цим подіям? Передувало те, що Анатолій Гриценко затіяв величезний розпродаж начебто старого майна. Тобто це — техніка, яку по цей день використовують в гарячих точках: Урали, ГАЗ-76, БТРи, а Гриценко вирішив чомусь це продати. Те саме відбувається тепер. Я вважаю злочинним розпродаж цього майна, бо готель «Власта» належить до суцільного комплексу СКА. СКА (Спортивний клуб армії. — Ред.) — це ціла система підготовки військовослужбовців за рахунок спорту: це і біатлон, і кінний спорт, і п’ятиборство, і кульова стрільба, і стендова стрільба, і все інше. Візьмімо навіть басейн: будь-який спортсмен, який займається плаванням до 16 років, У перспективі піддається рекрутингу в армію, і він може стати бойовим плавцем. Який сегмент займає в цьому всьому готель «Власта» — та дуже простий: в цьому готелі можуть зупинятися спортсмени з інших міст, які приїжджають на змагання, для того, щоб обмінюватися досвідом, піднімати свій рівень. Забравши готель «Власта» зі структури Міністерства оборони, ми відсікаємо сегмент дітей, чиї батьки не мають можливості оплатити дороговартісні готелі під час змагань, тобто фактично ми в перспективі відкидаємо певну частину ймовірних професійних військовослужбовців з тими чи іншими навичками. Може, в Міноборони люди, які тепер, на жаль, туди позаходили, які думають, що армія — це сьогодні. Армія — це не лише сьогодні, це ціла рекрутингова система, яка починає шукати собі майбутніх захисників у дітях віком 8-10 років. Звісно, їм не кажуть: «Ми тебе готуємо для того, щоб ти став військовим». Там дуже тонкий підхід. (…) На мою суб’єктивну думку, нині в МО прийшли недалекі люди, які, імовірно, за дорученням точно не нашої країни знищують цілу інфраструктуру. Не маючи таланту відновити її, вони не знайшли ніякого розумнішого рішення, ніж як свою недорозвинутість закрити тим, що вони просто будуть продавати майно.
— Вони десь декларують, куди вони хочуть спрямувати ті кошти?
— Неможливо кудись спрямувати кошти, які можна примножувати. Це вже в суті своїй невигідно: нащо спрямовувати від готелю «Власта» 50 чи 100 мільйонів, за які ми його, наприклад, реалізуємо, якщо можна цю територію задіяти в форматі системної оренди. Це майно неприбуткове, бо вони ставлять туди керівників-нездар за гроші. Нащо прикривати свою бездарну кадрову політику і нездатність знайти ефективного керівника і казати, що це неприбуткове. Їм зараз здається готель «Власта» неприбутковим, а Гриценкові в 2005 році видалися ГАЗ-66, Урали і БТРи застарілими, а за все це люди потім віддали свої життя через те, що бездарних неуків ставлять на керівні посади в міністерствах, — не приховує емоцій Іван Спринський.
Скільки в нас безквартирних військовиків?
Полковник запасу, військовий експерт Олександр Поронюк також поділився власною думкою щодо цього питання з «Ратушею»: «Як на мене, краще було б цю будівлю переобладнати і дати тим же десантникам чи іншим військовим, які є у Львівському гарнізоні, бо вже декілька років, як в нас жодних квартир військові не отримували».
Скільки в нас безквартирних військовиків у Львівському гарнізоні, де, що будується, коли найближчим часом буде житло для військових? Чи забезпечені житлом родини загиблих хлопців?, — риторично-болючі запитання, на які «Ратуша» наразі не отримала відповідей, бо, на жаль, не змогли додзвонитися у Львівський квартирно-експлуатаційний відділ, на який зараз, зокрема, покладені функції забезпечення військовиків житлом.
Станом на 1 січня 2021 року на квартирному обліку у Збройних Силах України перебуває 19,5 тис. сімей військовослужбовців учасників бойових дій, у тому числі учасники АТО (ООС), — розповів у травні в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» заступник міністра оборони України Ігор Халімон «Впродовж усього часу проведення антитерористичної операції отримали житло 2 695 учасників АТО (ООС). На кінець 2020 року забезпечено житлом 65 сімей військовослужбовців, які загинули в ході АТО (ООС) за рахунок житлового фонду Міноборони», — каже заступник міністра.
Всього ж, за його словами, станом на 1 січня 2021 року на квартирному обліку у Збройних силах України перебуває 44,9 тис. сімей військовослужбовців, з них у списках пільгового забезпечення житлом перебуває 33,2 тис., що становить 74 % від загальної кількості осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Світлана ПАВЛИШИН