Недільна помилка львівського бургомістра
Будьмо відверті: саме бургомістр Львова — перша у світі людина, котрій вдалось спростувати аксіому про те, що не помиляється тільки той, хто нічого не робить! Саме Садовий, який півроку взагалі ніяк не долучався до допомоги тим підприємцям, які потерпали від карантину, скорочення виробництва і прибутків, штрафів і закриття фірм; саме його все влаштовувало в діях і бездіяльності Зе-режиму, а тут, за тиждень до виборів мера, він раптом вирішив кардинально поміняти позицію! Мер спробував зімітувати Бетмена Львова, який поспішає на допомогу малому і середньому бізнесу! Але саме тут самозваний «бетмен» і припустився найбільшої помилки! Якщо ще в п’ятницю деякі наївні львівські підприємці вірили в доброчесні наміри львівського міського голови, то вже в неділю ввечері більшість бізнесменів переконались у тому, що Садовий, намагаючись попіаритись, їх банально і конкретно «підставив»!
Дивне рішення «чорної п’ятниці»
За дивним збігом, саме у чорну «п’ятницю 13-го», виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив рішення, яким визнав суботи та неділі до кінця листопада робочими днями, за умови дотримання протиепідемічних заходів. «Це означає, що у Львові неможливо запровадити карантин «вихідного дня», бо в нас немає вихідних. Люди мають право на працю», — пояснив мер Львова Андрій Садовий і закликав підприємців показувати скан рішення виконкому, який мер Львова виклав на своїй сторінці, якщо «хтось буде намагатись заважати працювати», та звертатися на гарячу лінію міста. «Наші юристи допомагатимуть захистити ваші права», — підкреслив Садовий, нагадавши, що в ЛМР аж 50 юристів.
ТАКЕ рішення виконкому, за оцінками більшості юристів, до яких за консультацією звернулась «Ратуша», є відверто нікчемним. Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України запровадив «карантин вихідного дня». Він має діяти три тижні, з 14 до 30 листопада (00:00 годин суботи до 00:00 годин понеділка). Оці «робочі дні» Садового є відвертою насмішкою над законодавством, бо у постанові Кабміну про карантин вихідного дня йдеться не про «вихідні», а про «період часу з опівночі суботи до 00:00 понеділка», тому оголошення суботи та неділі робочими днями аж ніяк не допоможе обійти це рішення уряду і є звичайною профанацією.
Над Садовим сміються навіть союзники
Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов у програмі «Свобода слова Савіка Шустера», відверто висміяв таке недолуге псевдоюридичне рішення Садового і К0: «Вони б ще перейменували суботу та неділю, бо у нас у постанові з нуля годин суботи до нуля годин понеділка», — заявив він.
З сарказмом зустрів це рішення Садового і нинішній очільник ЛОДА Максим Козицький, із яким донедавна Садовий був ледь не в приятельських стосунках:
Голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький прокоментував поведінку Андрія Садового у своєму пості у фейсбуці:
«Цей допис не про політику, а про відповідальність, взаємоповагу та здоров’я кожного з нас. Про повагу до лікарів, що рятують наші життя щодня. Про повагу до наших воїнів, які захищають нас та нашу державність у війні з Росією. Врешті-решт про повагу одне до одного…
…Андрій Садовий часто позиціонує себе як мер європейського міста. Мені цікаво, чи поводився б він так само, як сьогодні, будучи міським головою умовного Познаня чи Флоренції? А можливо, вже завтра рішенням виконкому міста Лева буде дозволено переходити вулицю на червоне світло та тотально порушувати закони? Чи, може, виконком уже завтра оголосить настання 2021 року? Для чого нам чекати 1 січня?!»
Багатоходівка від мера: штрафи — ваші, популізм — мій
Тобто, якщо розкласти все по поличках, то ситуація виглядає до банального простою. Садовий «замутив» таку багатоходівочку: Львівська мерія під егідою Садового порадила львівським підприємцям увірувати в рішення виконкому і сміливо вийти на роботу. Частина бізнесменів повелась і вийшла. Одночасно мерія пояснила, що поліція, мовляв, їй не підпорядкована, отож «борітеся — поборете»! Поліція прийшла і склала адмінпротоколи про штраф. Підприємці побігли до юристів міської ради, які в суботу-неділю займались сізіфовою працею (у суботу та неділю у Львові в робочому режимі працювали юридичний департамент ЛМР та Центр підтримки підприємництва) , а ті ПООБІЦЯЛИ їх захистити. Згодом, ПІСЛЯ ВИБОРІВ (а це була відверта передвиборча піар-акція Садового) юристи, МОЖЛИВО, підуть до суду, де не зможуть на захист підприємців надати жодного вагомого аргументу. Від штрафу не врятувала і зареєстрована у Верховній Раді спеціальна постанова щодо скасування карантину вихідного дня № 4381, бо при голосуванні 17 листопада вона була провалена. Фінал — львівські бізнесмени заплатять чималі штрафи! Але це Садового аніскілечки не хвилює, бо акція, повторюю, була чисто передвиборчою і скерованою на мобілізацію просадовістського електорату.
Псевдоопозиціонер і «народник»
«Садовий піариться на «скасуванні» карантину вихідного дня. Розповідає, що на території Львова карантину не буде. Тільки чомусь не згадує, що органи місцевого самоврядування тут безсилі, адже адаптивний карантин скасований і місцеві комісії позбавлені таких повноважень, — написав на своїй сторінці у ФБ голова Громадської організації «Українська Україна» Андрій Смолій. — це означає, що вже завтра поліція та Держпродспоживслужба будуть штрафувати підприємців на десятки тисяч гривень. Тобто Садовий особисто провокує накладання штрафів на підприємців, а поліція та відповідні служби із задоволенням наб’ють кишені державної казни.
«Причина одна — другий тур на носі. І Садовому буде дуже важко його виграти. Саме тому він і намагається лізти зі шкіри, щоб показати свою «опозиційність» та «народність». От тільки півтора року, коли країна потопає в брехні, цинізмі, порушенні законів та політичних переслідуваннях, чинний мер Львова мовчав. Для нього було нормальним усе, що робила влада Зеленського. Йому було байдуже що розтоптували державні інституції та ґвалтували Конституцію. І головне: які реальні кроки були зроблені особисто Садовим для поліпшення ситуації в регіоні? Покажіть їх. Крім піару на власних каналах, жодної конкретики. Тому тут він нічим не відрізняється від Зеленського».
Аваков показав «каральний меч»
І Смолій як у воду дивився! Тільки в суботу зранку почали активно діяти «хлопці Авакова»: 14 листопада у Львові поліцейські заблокували роботу найбільших ринків. Йдеться щонайменше про чотири ринки: «Шувар», «Краківський», «Галицьке перехрестя», «Південний», а також торговий центр на Сихові «Іскра». Окремі магазини ринку «Південний» таки розпочали роботу, не зважаючи на «карантин вихідного дня». Водночас на Краківському ринку зібралось майже 200 підприємців. Підприємці чекали, поки поліція поїде, аби почати торгувати і планували прийняти колегіальне рішення щодо роботи всіх торгових точок. Торгівці аргументували таке рішення тим, що всіх одразу не оштрафують, пише «Діло». Правоохоронці готові були штрафувати всіх і одразу. На «Галицькому перехресті» на вулиці Богдана Хмельницького між підприємцями і поліцією виник серйозний конфлікт, поінформувала «Варта – 1», але це повідомлення в пресслужбі Нацполіції Львівської області тут же заперечили. Хоча ситуація виглядала вельми незвично: поліціянти не перекривали входів до ринків, однак стежили за торговцями, аби ті не працювали. А тим часом підприємці не вставали за ятки, остерігаючись, що їх оштрафують.
Як розповіли торговці з “Галицького перехрестя” “Ратуші” коли вони звернулися за порадою до заступника мера Львова п. Москаленка, то він порадив їм… просто не підписувати протоколи поліції і все.
14 листопада, станом на 18:00 поліцейські Львівщини припинили діяльність 248 об’єктів торгівлі та закладів громадського харчування, які працювали всупереч обмеженням «карантину вихідного дня», запроваджених урядом України (впродовж двох діб в області 664 суб’єкти підприємницької діяльності було зупинено). На керівників та громадян, які не реагували на зауваження поліцейських та не припиняли правопорушення, складено 54 адміністративні протоколи за ст.44-3 (Порушення правил щодо карантину людей) Кодексу України про адміністративні правопорушення. У тому числі такі знакові точки, як: «Челентано», «Кумпель», «Правда», «36 по» — понад десяток закладів у Галицькому районі Львова. Санкція статті передбачає покарання — штраф на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних доходів громадян та на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, поінформував сайт Нацполіції. Під вістря аваківського меча потрапив один кінотеатр, 71 заклад громадського харчування, 58 суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення; троє перевізників.
Правоохоронці виконували розпорядження уряду, про що ще у п’ятницю, 13-го попереджав заступник начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області Дмитро Міхалець. І Садовий про це знав. І знав не тільки це…
Тарас Грень:«Каратимуть підприємців, а не осіб, що закликають порушувати карантин»
«Усі карантинні обмеження виникатимуть не як результат рішень комісій ТЕБ та НС, а виключно на підставі зміненої постанови», — пояснив під час брифінгу заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень.
Забороняється робота:
* закладів харчування з 22:00 до 7:00, крім доставки та замовлень на виніс;
* кінотеатрів, театрів із заповненістю понад 50 %;
* спортзалів і фітнес-центрів, якщо на 20 кв.м перебуває більш як одна людини;
* закладів із розміщення, крім готелів і закладів соцдопомоги і реабілітації;
* перевезення у пасажирському транспорті пасажирів більше, ніж кількість сидячих місць;
* проведення заходів за участю понад 20 осіб (крім деяких спортивних заходів без глядачів).
Згідно з документом, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 до 30 листопада заборонена:
* робота закладів громадського харчування, але з можливістю роботи на виніс;
* робота торгових центрів та інших розважальних закладів;
* робота фітнес-центрів і басейнів;
* робота установ культури;
* робота суб’єктів господарської діяльності та побутового обслуговування.
Дозволено:
* робота продуктових магазинів, аптек, заправок (без зон харчування), ветеринарних аптек;
* робота закладів торгівлі продуктами харчування;
* надання фінансових послуг, діяльність фінустанов;
* робота операторів поштового зв’язку;
* діяльність із ремонту та техобслуговування транспорту; ремонту комп’ютерів, побутових виробів, предметів особистого вжитку.
Тарас Грень наголосив, що за порушення норм карантину відповідатимуть самі підприємці. «Наголошую, що адмінвідповідальності підлягають не особи, які закликають до порушення карантинних обмежень, а конкретні підприємці чи люди, які їх не виконують. Якщо порушується закон, правоохоронні органи мають відповідно реагувати», — зазначив заступник голови ОДА.
Підніжка від Кличка
Не підіграв Садовому і мер Києва Віталій Кличко, який заявив, що ПІДТРИМУЄ карантин «вихідного дня, хоч «це не ідеальний варіант. І є багато питань. Але з такою динамікою поширення вірусу, медична система вже невдовзі не впорається з такою кількістю хворих. І ми розуміємо, що альтернативою може бути тільки повний локдаун». Він додав: «Але, разом з тим, ми розуміємо, що дуже важливо не допустити економічного колапсу, закриття бізнесу і підприємств. Бо люди за період пандемії і так збідніли. Тому уряд має невідкладно розробити і запропонувати механізми компенсацій і пільг для бізнесу. Київ такий комплекс заходів для підтримки малого і середнього бізнесу запровадив у березні. І зараз місто перегляне можливості — що ще може зробити для підтримки бізнесу і збереження робочих місць». Подібним Садовий похвалитися не може, тому йому залишається лише робити хорошу міну за поганої гри…
Та ради Бога!
Кабмін не міг заборонити релігійні заходи, допоки в країні не буде запроваджено надзвичайний стан, повідомив міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов в ефірі одного з телеканалів, пише «Прямий».
«Релігійні заходи регулюються Конституцією, ми не можемо заборонити їх проведення без запровадження надзвичайного стану», — запевнив чиновник. Тобто, всі релігійні заклади працюватимуть і врятуватися там від ковіду має допомогти воля Господня…
Розбрід і хитання
Мережа торгових центрів «Епіцентр» теж оголосила, що не буде закриватися у вихідні, незважаючи на постанову Кабінету Міністрів (але насправді товари вивозили на вулицю, а в приміщення нікого не впускали). Про це є повідомлення на фейсбук-сторінці мережі. Згідно з рішенням уряду, у вихідні буде дозволена робота магазинів, де понад 60 % асортименту становлять продукти харчування. «Епіцентр», що належить бізнесменам Олександру та Галині Герегам, пише, що асортимент товарів, який вони продають, містить як харчові продукти, так і медикаменти.
«Театр ім. Лесі Українки, Львівський органний зал та Львівський кіноцентр, як міські заклади культури, за сприяння Львівської міської ради подали позов до Окружного адміністративного суду м. Київ щодо обмеження діяльності закладів культури», — інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.
А от Національний театр імені Марії Заньковецької офіційно повідомив, що запроваджує карантин вихідного дня та змінює репертуар на листопад.
До речі, напередодні поліція зупинила концерт гурту «Бумбокс», який відбувався у нічному клубі Malevich у Львові через порушення карантину. У приміщенні перебували одночасно кілька сотень людей, «відвідувачі були без масок та не дотримувалися дистанції».
Мережа просто вибухнула знущальними порадами та тирадами на адресу Андрія Садового, а їх квінтенсенцією стали слова дописувача фейсбуку Oresta Stepanyakа: «Пропоную міському голові Львова відшкодувати суму штрафу повною мірою кожному підприємцю, на якого склали протоколи (можна на карту). А коли юристи ЛМР оскаржать протоколи в суді, тоді підприємці повернуть кошти Андрію Івановичу. Ось це буде допомога бізнесу і відповідальність за свій популізм».
Микола САВЕЛЬЄВ