Вівторок, 19 Березня

Нерухомість у постковідну епоху

Нефахівцям на ринку нерухомості та мрійникам, які хочуть купити чи орендувати квартиру у Львові, цей ринок часто підносить сюрпризи. Наприклад, дехто із невтаємничених був свято переконаний, що внаслідок карантину ціни на нерухомість впадуть, бо ж і платоспроможність у людей  впала… Виявилось, що це були оманливі ілюзії. „Ратуша” поспілкувалася на тему „постковідного” ринку нерухомості з рієлтором паном Ярославом, який, навіть попри деяку кризу в галузі, досить успішно працює на цьому ринку у Львові, а тому не потребує публічності і з цієї причини не побажав називати своє прізвище.

— Як повпливав карантин на темпи будівництва, на ціни, на попит і пропозицію на ринку житла?

— Через карантин темпи забудов, звісно, затримались — у кого на квартал, в кого на півроку. Попит, звичайно, впав, особливо на оренду. Спершу всі бари, ресторани позакривались і дого не працювали, ми це все пережили. Студенти вчились дистанційно…

Попит на оренду так і не відновився до того рівня, що був до карантину. Зараз люди поїхали на моря відпочивати. ІТ-сфера і багато інших сфер за час карантину „розпробували” дистанційну роботу, і з’ясувалось, що вони можуть не менш ефективно працювати що з Нового Роздолу, що з Івано-Франківська і не витрачати гроші на оренду житла у Львові. А підприємства зрозуміли: якщо працівники можуть працювати дистанційно, лише раз на тиждень з’являючись на роботу, то нема сенсу оплачувати великі офіси, якщо можна винаймати менший. Звісно, то не масово, але така тенденція є.

— Які ціни нині на оренду житла, „від” і „до”?

— Залежить від району, розташування, благоустрою навколо, інфраструктури. В самому помешканні — від того, скільки вклали в ту квартиру — чи якісний ремонт, чи щось простіше. 6 — 14 тисяч гривень — коливання дуже високе. В усякому разі, в старому фонді оренда кількакімнатної „хрущовки” обійдеться від 6 тисяч.

Загалом ціни на оренду „просіли”, бо варіантів побільшало, бо більше набудували. Ще півроку, думаю, точно буде такий стан занепаду. Будови не завмерли, будівництво ведеться, пропозицій більше..

„Первинка” піднялася в ціні, а попит впав

— Нерухомість „первинка” піднялася в ціні, бо подорожчали матеріали — бетон, метал, а металоконструкції — це основна складова будівель, — пояснює рієлтор. — Подорожчала також оплата праці. А попит впав, бо люди почали менше заробляти, менше надсилати з-за кордону.

А вторинний ринок житла тягнеться за первинним. Дорожчає „первинка” — вторинний підтягується. Тут дуже багато варіацій, що впливають на ціну. З чого зроблені стіни — панелька, цегла, газоблок? Скільки років, коли робився ремонт? Будинок — сталінка, хрущовка, „чешка”? Поверховість — останній, перший, посередині? Ліфт — працює чи ні? Куди виходять вікна, яка локація, інфраструктура. До кожного випадку потрібен індивідуальний підхід

— Які райони, крім центру, популярні?

— Шеченківський — до „Авалона” на проспекті Чорновола. Церква Анни, вул. Шевченка, 60. Якщо з Франківського — вул. Княгині Ольги. А якщо вже далі — то, відповідно, і ціна вже інакша.

— Коливання цін за квадратний метр житла залежно від району, розташування?

— Якщо брати в стані фундаменту, то від 700 до 1000 доларів, залежно від якості будинку. Якщо ближній центр — 1200, Левандівка може бути і за 600 доларів, тобто різниця в 2 рази, якщо порівнювати центр і дальші райони.

У процесі будівництва додається 200 доларів на метрі квадратному. Тобто на стадії фундаменту можна купити на 200 доларів за квадратний метр дешевше. А люди, які не хочуть ризикувати, купують дорожче, коли вже є документи.

Тепер активно будуватимуть, і вже будують, у селах, навколо Львова, зокрема в тих, які ввійшли до Львівської ОТГ і тих, що не ввійшли. „Гранд віллідж” —  біля „Панської гори”, в Сокільниках — там квартиру можна придбати, мабуть, десь по 600 доларів за кв. м на стадії готовності, тому люди й купують, бо дешево. В Сокільниках також інші забудовники зводять і постало питання, як бути з комунікаціями, бо не розрахована ні каналізація, ні водопостачання на такі обсяги. Так і в самому Львові. Львів росте догори, а пропускна здатність доріг залишається та сама, те саме з каналізаційними колекторами, що не можуть впоратися зі стоками, і тому місто „плаває” під час грози.

— Якщо брати, скажімо таку нашумілу-наболілу Малоголосківську і нові забудови біля Стрийської, район Автовокзалу, то чому Малоголосківська, попри всі скандали через тісну забудову,  брак садочків, школи, поліклініки тощо, не впала в ціні?

— Через відстань до центру — Малоголосківська ближче до центру в три рази, тому там житло коштує доларів під тисячу доларів, якщо вже в зданому будинку. Натомість на Стрийській — ціна близько 850 доларів за „квадрат”.

— Якщо я хочу придбати квартиру, визначилася з районом, і розглядаю, які забудовники зводять тут житло. Як переконатися, який забудовник сумлінний, на що звертати увагу?

— На все! Починаючи від його історії, закінчуючи проєктами, які є в процесі. Репутація. Скільки років будує (можна ознайомитися з витягами з ЄДРПОУ про дату реєстрації компанії), які об’єкти вже звів. Найчастіше на сайті забудовника є вичерпна інформація, що збудовано і де. Переконатися, що ці будови зведені, почитати відгуки покупців на тематичних форумах. Який відсоток продажу. Чи в забудовника є затримки з введенням в експлуатацію. Якість самого будівництва, будматеріали, які використовуються. Наявність всіх дозволів.

— Яких конкретно дозволів?

— Розібратися з дозвільними документами простій людині дуже складно, краще все-таки заручитися допомогою юриста. Кожен забудовник у Львові повинен мати такі три обов’язкові документи, вони мають бути виставлені на його сайті.

– містобудівні умови та обмеження, які видає Львівська міська рада;

– дозвільні документи, зокрема декларація або дозвіл на початок будівельних робіт, які видає Інспекція архбудкотролю Львова;

– документ, що підтверджує законність землекористування. Державний акт про право власності на землю, а якщо земля в оренді — відповідний договір оренди. Якщо, приміром, забудовник має договір оренди на три роки, яка буде подальша доля земельної ділянки після закінчення зазначеного терміну? Або, скажімо, ділянка виділена під будівництво не житла, а торгово-розважального центру — теж можуть бути проблеми.

Також — проєктна документація на будівлю, споруду, узгоджена з органом містобудування та архітектури. Раджу дізнатися про замовника та підрядників, які будуть брати участь у будівництві. У всіх документах обов’язково зверніть увагу на терміни їхньої дії.

Розмовляла Світлана ПАВЛИШИН

Share.

Leave A Reply