Субота, 1 Квітня

Незламний

  Російські окупанти розстріляли українського військовополоненого, який не побоявся сказати “Слава Україні!”. Таке відео, що походить із російських джерел, поширили в мережі в понеділок, 6 березня, пише «Новинарня».

У ньому зафіксовано, як український військовий в однострої ЗСУ, котрий імовірно потрапив у полон до окупантів, курить, стоячи в неглибокому окопі, і каже: “Слава Україні”. Після цього російські загарбники розстрілюють полоненого з автоматичної зброї зі словами: “Да ты ж су***а. Сдохни, су***а”.

7 березня з’явилися дві версії того, ким є Герой, якого вбили росіяни. Пресслужба 30-ї окремої механізованої бригади імені Костянтина Острозького підтверджувала, що розстріляним за слова “Слава Україні” є військовий цієї бригади Тимофій Шадура. “За попередніми даними, загиблим є військовослужбовець 30-ї окремої механізованої бригади Тимофій Миколайович Шадура. Тимофія Шадуру вважають зниклим безвісти з 3 лютого 2023 року після бойових дій в районі міста Бахмут”, – йдеться в повідомленні.

“Наразі тіло нашого військовослужбовця перебуває на тимчасово окупованій території. Остаточне підтвердження щодо особи буде встановлено після повернення тіла та проведення відповідних експертиз”, – зазначила бригада. “Помста буде невідворотною”, – додали у військовій частині.

Водночас, як повідомив головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов, воїни 163-го батальйону ТРО стверджують, що впізнали в розстріляному Герої Олександра Ігоревича Мацієвського, солдата роти вогневої підтримки 163-го батальйону Територіальної оборони міста Ніжин 119-ї бригади сил ТРО.

«Бійці батальйону сьогодні, 7 березня, відвідали мати загиблого воїна у місті Ніжин і отримали підтвердження від його родичів. Точна ідентифікація має ключове значення, тому інформація про особу полеглого має бути аргументованою та підтвердженою з кількох джерел», – додав Юрій Бутусов.

Після поширення відео Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець розіслав відео міжнародним партнерам нашої держави та колегам-омбудсманам, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду розслідувати обставини розстрілу українського військовополоненого.

Президент Володимир Зеленський заявив, що вбивці українського воїна, який був розстріляний за слова “Слава Україні!”, будуть знайдені й покарані. Зеленський додав: “В Україні завжди звучатиме: «Слава Україні!». І мільйони завжди відповідатимуть: «Героям слава!». Завжди саме так буде. Україна не забуде подвигу кожного й кожної, чиї життя навіки дали волю для України”.

   Як нагадує «Новинарня», багато українців приписують лідеру ОУН (б) Степану Бандері фразу: “І прийде час, коли один скаже: “Слава Україні! “, а мільйони відповідатимуть “Героям слава!”. Хоча у збірнику праць провідника немає такої фрази.

Соцмережами поширився флешмоб: тисячі користувачів пишуть дописи з відгуком “Героям слава!” і ставлять на обкладинки своїх акаунтів графіку Нікіти Тітова або малюнок Андрія Єрмоленка з цими словами.

Письменниця Оксана Забужко зацитувала уривок зі свого роману «Музей покинутих секретів»:

– Слава Україні! – сказав він до “Стодолі”. І розняв зціплені круг чеки пальці. <…>

Він не почув вибуху. Ані двох наступних, майже одночасних. Він тільки побачив спалах, страшний спалах, сліпучіший, аніж може витримати людський мозок, – ніби вибухла разом тисяча сонць, і земля злетіла вгору висотним чорним валом. <…>

– Гелю, – хотів покликати він.

Але його вже не було».

Підготувала Катерина ДОБРОВИЧ

коментарі зі соцмереж

   Головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна ТРОЩИНСЬКА:

   – Російська терористична банда і український Герой – відео, яке знімає шкіру. Це відео про Гідність і мерзоту. Та попри символ, яким є ця людина, я все одно увесь час думаю про горе його рідних.

Вони поширили це через відчуття безкарності, як я писала. Але і через повну ницість та деградацію.

Але якщо хтось хотів деморалізувати цим відео Україну, мушу сказати, що вони  не надто вчаться на своїх помилках. Лише гордість за своїх, біль і ненависть – я не бачила інших реакцій…

Росіяни не просто самі фіксують свої злочини, вони  ще раз доводять, що перебувають на нижчій сходинці цивілізації, ніж будь-яка середня людина з країн, де демократії.

Але я також думаю, ми не бачили ще багато-багато відео. І відео звірств, і відео героїзму. Усі ці катування і катівні – це ж інстуційні звірства рф, інспіровані самою системою, самою державою.

Я сподіваюсь, ми дізнаємось ім’я Героя найближчим часом.

І так, Героям слава!

   Кандидатка філософських наук, головна редакторка видання «Гендер в деталях» Тамара ЗЛОБІНА:

– Освіта життям сувора, а таким, як наше – безжалісна.

Масовий кінематограф паразитує на ілюзії, що герої не лише не вмирають, а ще й рятують весь світ, не отримавши жодної подряпини. Красиво і ефектно. Людям дуже хочеться в це вірити.

Ми ж знаємо, що в реальності герої – не супернакачані рембо зі зброєю, набої до якої ніколи не закінчуються.

Герой – втомлена людина, яка каже в обличчя лютому ворогу «Слава Україні».

Чийсь батько, чоловік, брат, син.

І помирає, бо з того боку камери – нелюд.

Немає красивої картинки.

Є лише сила духу.

Яка нестерпна ціна нашого «Героям слава!».

   Художник Іван СЕМЕСЮК:

– На відео ми бачимо те, заради чого середньовічне лицарство виходило в бій. Тріумфальна смерть, яка робить лицаря безсмертним у прямому значенні цього слова. Дедалі більше переконуюся, що русскіє не ставлять перед собою за мету перемогу, вони щосили прагнуть пробудити страшну силу, яка нарешті зітре саму пам’ять про них і тим знищить пекло їхнього русского існування. Слава безсмертному герою!

Цей його чин, він має в собі таку метафізичну силу, що навіть страшно про це думати. Саме тому, що волею випадку став зафіксованим і миттєво потрапив у міф. Лицар призвав усі небесні воїнства, як бойовий ріг древності. Нічого хорошого на русскіх не очікує.

   Журналістка, історикиня моди Зоя ЗВИНЯЦКІВСЬКА:

– Коли честь є більшою цінністю, ніж життя, – лише тоді життя має шанс бути збереженим. Щоправда, життя інших. Наше життя, зокрема моє. Пам’ятаю це щомиті.

   Колекціонера, волонтерка Устина СТЕФАНЧУК:

– Ось такі пам’ятники мають бути. Пам’ятники гідності, пам‘ятники незворушності перед ворогом, пам’ятники патріотизму, курва, такому справжньому, що це перевертає все всередині, пропікає до костей.

Лише два слова, виголошених смертником перед екзекуцією – головна, фундаментальна, спонукальна ідея Української Нації.

   Журналіст, військовослужбовець Віктор БІЩУК:

– Про що це відео?

Це відео про СТРАХ. Тваринний, глибокий. Такий, що змушує хапатись за ніж, за зброю, за автомат. Вбивати і розстрілювати. Знищити те, що змушує боятись так сильно, що навіть самому собі страшно у цьому зізнатись.

За одну згадку тої ненависної їм всім (всім!) України. За тризуб. За мову. За історію. За вишиванку. За прагнення бути собою. Бути Українцями.

Відео це – концентрована історія стосунків України та росії. За всі сотні років голодоморів, війн, окупацій і насильства. Замість сотень сторінок підручників і наукових дисертацій – все в 10 дуже страшних секундах.

Ух, як вони нас бояться. І завжди боялись. Вже сотні років. Бояться і ненавидять. Але ненависть ця походить зі страху.

За те, що українці і Україна – це те, чим їм ніколи не бути і ніколи не стати.

Тому ця війна – до остаточного знищення ворога. Без ілюзій.

Героям слава!

Share.

Leave A Reply