Охорона від охоронців
Чи ліквідують у Львові “Муніципальну варту”?
5 лютого на засіданні виконавчого комітету ухвалили рішення, яким затвердили перелік комунальних об’єктів Львівської міської ради, охорону громадського порядку та безпеки яких буде здійснювати ЛКП «Муніципальна варта» у березні-квітні 2021 року, інформує пресслужба ЛМР, пише Dailylviv. Зокрема заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач наголосив на важливості внесення до переліку об’єктів приміщень міської Інспекції ДАБК. «Муніципальна варта завжди охороняла нашу міську Інспекцію ДАБК, так сталося, що її у цьому списку немає. У кошторисі міської ДАБК немає коштів, аби охорону замовити додатково, це є проблема, тому що там зберігаються дуже важливі документи, які мають бути захищені. Я би просив включити міську Інспекцію архбудконтролю для того, щоб вона належно охоронялась. Це не великі кошти, йдеться про близько 60 тис. грн на місяць», — зазначив Любомир Зубач. Відтак рішення ухвалили з озвученими зауваженнями. Нагадаємо, що депутати Львова хочуть ліквідувати “Муніципальну варту”. Зокрема, міські обранці зареєстрували проєкт ухвали «Про припинення ЛКП «Муніципальна варта» шляхом ліквідації», що передбачає припинення роботи підприємства.
Довідка
Дата реєстрації «Муніципальної дружини» у Львові (попередника Муніципальної варти) — 30 липня 2002 року. Щоправда, структура то існувала, то не існувала, тож 19 вересня 2014 року Львівська міська рада ухвалила рішення про реєстрацію громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону — ЛКП «Муніципальна дружина». Ще згодом в ЛКП сформували шість відділів: відділ евакуації транспортних засобів; відділ охорони об’єктів; відділ протидії стихійній торгівлі; відділ контролю за благоустроєм; відділ швидкого реагування; відділ «Ситуативний центр».
До 2016 року засновником ЛКП «Муніципальна дружина» числився виконком ЛМР, з 2016-го — Львівська міська рада. Уже через рік, щоб узгодити назву підприємства з європейськими стандартами, для забезпечення завдань і функцій, передбачених статутом Львівського комунального підприємства «Муніципальна дружина», затвердженим наказом начальника управління безпеки міста Львівської міської ради від 17.08.2017 № 5, керуючись Господарським кодексом України, статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада ухвалила рішення перейменувати ЛКП «Муніципальна дружина» у ЛКП «Муніципальна варта». Варто зазначити, що «Муніципальна варта» не узаконена на державному рівні. Нині у Раді не зареєстровано жодних нових документів, які стосуються цієї структури. За час існування “Муніципальної варти” у Львові фінансова звітність підприємства доводить те, що його штат зростає, а водночас пропорційно зростає збитковість цієї структури.
Цікаво буде згадати, що 5 червня 2020 року, у Львові затримали чотирьох працівників ЛКП «Муніципальна варта», разом із директором цього комунального підприємства Львівської міськради. Всіх їх підозрюють у вимаганні та отриманні хабарів у формі надання охоронних послуг приватним підприємствам за гроші. Про це затримання майже синхронно повідомили місцева прокуратура та поліція. Водночас у статуті ЛКП «Муніципальна варта» передбачене надання платних послуг з охорони.
Усіх підозрюваних працівників ЛКП «Муніципальна варта» також відсторонили від роботи. Як повідомили у пресслужбі міської ради, мерія звернеться у поліцію щодо об’єктивності розслідування та відповідного покарання.
За версією поліції, директор ЛКП «Муніципальна варта» разом зі своїм заступником та ще двома керівниками підрозділів, «зловживаючи службовим становищем, налагодили схему системного вимагання та одержання неправомірних вигод від суб’єктів підприємницької діяльності за надання охоронних послуг».
У прокуратурі повідомили, що затримані муніципали, окрім охорони комунального майна, охороняли ще й приватні об’єкти. Свої послуги приватникам вони надавали без оформлення договірних відносин та отримували за це плату готівкою. До охорони об’єктів вони залучали особовий склад підприємства.
Депутат ЛМР, лідер фракції «ЄС» Петро Адамик у коментарі «Ратуші» заявив: «Муніципальна варта» в такому вигляді, як вона існує, — надважкий тягар для бюджету міста. Думаю, ми маємо залишити тільки патрулювання центру і охорону Ратуші, збільшивши кількісний склад управління безпеки міста. Щодо охорони муніципальних закладів, то маємо закласти кошти в їхні кошториси. Як таке ЛКП «Муніципальна варта» потрібно ліквідувати».
Маркіян Лопачак, секретар Львівської міської ради: «На минулому засіданні виконавчого комітету мали погодити перелік комунальних об’єктів, які у березні-квітні охоронятиме “Муніципальна варта”. Гроші величезні — понад 5 мільйонів гривень усього за два місяці. Вирішив перевірити цільове призначення і помітив, м’яко кажучи, дуже цікаві речі.
Стежте за цифрами
На охорону Львівської міської ради було передбачено 4 муніципали і 463 тис. гривень.
На охорону Музею народної архітектури та побуту (Шевченківський Гай) — 6 муніципалів і 1 млн 43 тис. грн.
На охорону Лікарні швидкої медичної допомоги — 12 муніципалів і 1 млн 391 тис. грн.
Робимо простий математичний розрахунок і бачимо, що за одну і ту саму роботу деяким працівникам платять фактично у два рази більше, ніж іншим!
З огляду на це, зініціював перенесення розгляду рішення і термінову перевірку структури. У результаті з’ясувалось, що суми в проєкті рішення справді були завищені. Перерахувавши видатки, вдалося зекономити понад 800 тис. грн! Понад 800 тис. грн на рівному місці! Відтак сьогодні на виконкомі перелік об’єктів таки затвердили. Втім, питання доцільності існування “Муніципальної варти” залишається відкритим. Із депутатами вже не раз дискутували про можливе залучення державних структур для охорони об’єктів у Львові. Зокрема, йшлося про Державну службу охорони. Її перевага у тому, що працівники користуються тривожними кнопками — на постійній основі об’єкти охороняє всього кілька осіб, а допомога оперативно прибуває лише за потреби. Таким чином, за рахунок скорочення кількості залучених працівників можна економити значні кошти. Думаю, нині час глибше дослідити цей варіант».
А от чиновники міської ради — проти ліквідації “Муніципальної варти”
«До роботи моніторингових груп ми залучаємо поліцію, “Муніципальну варту”, Держпродспоживслужбу, працівників районних адміністрацій. Проводимо роботу таким чином, що перевіряємо роботу об’єктів торгівлі стосовно дотримання правил карантину. У випадку, якщо виявляються незначні порушення, то ми даємо попередження, якщо ці порушення значні — складається протокол і накладаються штрафні санкції», — розповіла заступниця міського голови з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк.
За словами заступника міського голови з містобудування Любомира Зубача, працівники підприємства «Муніципальна варта» за потреби присутні під час демонтажних робіт незаконно встановлених тимчасових споруд та конструкцій, забезпечуючи при цьому громадський порядок та безпеку.
Наразі Муніципальна варта два місяці охоронятиме такі об’єкти у Львові:
- Львівська міська рада (пл. Ринок, 1).
- Галицька районна адміністрація (вул. Ф. Ліста, 1).
- Личаківська районна адміністрація (вул. К. Левицького, 67).
- Франківська районна адміністрація (вул. Генерала Т. Чупринки, 85).
- Залізнична районна адміністрація (вул. І. Виговського, 34).
- Шевченківська районна адміністрація (вул. В. Липинського, 11).
- Сихівська районна адміністрація (просп. Червоної Калини, 66).
- Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (вул. В. Стефаника, 4).
- Музей народної архітектури та побуту ім. Климентія Шептицького (вул. Чернеча Гора, 1).
- ЛКП «Зелене місто» (вул. Т. Шевченка, 327-Г, вул. Пластова, 13, приміщення та територія полігону с. Великі Грибовичі, територія будівельного майданчика на вул. Генерала Чупринки у с. Малехів).
- Управління адміністрування послуг департаменту адміністративних послуг (пл. Ринок, 1, просп. Червоної Калини, 72-А, вул. М. Хвильового, 14-А, вул. І. Виговського, 32, вул. Т. Шевченка, 374, вул. Генерала Т. Чупринки, 85, вул. К. Левицького, 67, смт. Рудно, смт. Винники, смт. Брюховичі).
- КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» (вул. І. Миколайчука, 9).
- Центральний парк культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького (вул. Болгарська, 4).
- ЛКП «Зелений Львів» (сквер на вул. М. Кривоноса, меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні).
Загальна вартість за березень-квітень 2021 року 4 217 803,20
Микола САВЕЛЬЄВ