“Останній день на Азовсталі”
Творче об’єднання Babylon’13 опублікувало відео “Фортеця Маріуполь. Останній день на Азовсталі”, зняте українським бійцем Дмитром Козацьким, позивний “Орест”.
У сюжеті тривалістю понад 4 хвилини показано масштаби руйнувань промислового підприємства, яке стало останнім оплотом українського гарнізону Маріуполя, пише «Новинарня». Зазначають, що Орест провів на “Азовсталі” 84 дні.
“Фортеця Маріуполь” – цикл фільмів він Babylon’13, побудованих на відеодзвінках до воїнів, які перебували в оточенні в Маріуполі на заводі “Азовсталь”. З початку облоги режисерка вела розмови з бійцями полку “Азов”, розкриваючи їхні портрети. Дмитро Козацький “Орест”, голова пресслужби полку “Азов”, перебував на “Азовсталі” з початку оточення Маріуполя.
“Напередодні свого виходу з вщент розтрощеного заводу він зняв щемкий фільм-прощання”, – розповіли в Babylon’13. Також перед потраплянням у полон Орест оприлюднив останні фото з “Азовсталі”. Оборонець Маріуполя Дмитро Козацький “Орест” опублікував у соцмережі фото з заводу “Азовсталь” та закликав усіх поширювати їх.
“Ну от і все. Дякую з прихисток “Азовсталь” – місце моєї смерті і мого життя”, – написав Орест у п’ятницю, 20 травня, у твіттері. “Поки я буду в полоні, залишу вам фото в найкращій якості, відправляйте їх на всі журналістські премії і фотоконкурси, якщо щось виграю, після виходу буде дуже приємно. Дякую всім за підтримку. До зустрічі”, – йдеться в дописі.
Маріуполь перебував в оточенні з початку березня. Російські війська швидко підійшли зі сторони Криму, також Маріуполь був відрізаний із півночі після падіння Волновахи. Місто на 90% зруйноване ударами російської артилерії та авіації. В умовах блокади понад місяць тривала гуманітарна катастрофа. Від ворожих обстрілів загинуло понад 20 тисяч цивільних городян. Із них близько 600 – унаслідок авіаудару по драмтеатру, де люди перебували як у сховищі. Навіть в умовах блокади до Маріуполя іноді досягали українські вертолітники. Дехто – ціною власного життя і полону.
Із другої половини квітня вони зосередилися на території заводу “Азовсталь”. Там, у бункерах, перебували також кілька сотень цивільних, жінок і дітей. Російські окупанти завдавали по “Азовсталі” ударів артилерії, авіації, ракет, були ознаки застосування хімічної зброї.
Оборона “Азовсталі” стала символом героїзму українських воїнів для всього світу. Вона завершилася 16-20 травня, коли за посередництва ООН і МКЧХ всі військові вийшли із заводу й опинилися в полоні. Українська влада не називає їхньої кількості, МО РФ заявляє про 2439 осіб.
Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що із 17 травня почав реєстрацію українських військових, яких вивозять із маріупольського заводу “Азовсталь”, аби їм не заподіяли лиха.
Важкопоранені захисники були госпіталізовані в Новоазовську, а решту ув’язнили в колонії в Оленівці (населені пункти в ОРДО, під контролем окупантів). Крім того, російські ЗМІ повідомляли, що майже 90 українських військовополонених із Маріуполя перевезли до СІЗО в Таганрозі (РФ).
Н. Д.
Фото Дмитра КОЗАЦЬКОГО