Вівторок, 30 Травня

Пісня розбрату

Мовно-музичний конфлікт на вулицях Львова

На площі Ринок сталася суперечка через російську музику. Про це повідомляє tsn.ua, пишуть «Львівські новини». Зазначають, що до вуличних музикантів, які співали російські пісні в центрі Львова, підійшла дівчина з проханням «припинити співати мовою агресора». Проте чоловік переконував її, що має на це право. Згідно з інформацією, суперечка переросла у конфлікт.

«І шо, і шо, і шо. А я російськомовний, що ти мені зробиш?» — сказав музикант.

Крім того, на адресу львів’янки з натовпу прозвучала «порада» «піти на панель», якщо її нудить від російської мови. Відео словесної перепалки опублікували у телеграм-каналі «Типовий Львів».

Згодом стало відомо, що музиканта Максима Вітошинського побили та потрощили його техніку. Речниця патрульної поліції Львівської області Катерина Рибій повідомила, що до них надходило звернення щодо цього інциденту. Напад стався 4 березня о 20:51. Крім того додала, що потерпілі написали заяву в поліцію, а інші учасники бійки втекли із місця події.

«До поліції із заявою звернувся 20-річний львів’янин, який повідомив, що невідомі особи спричинили йому тілесні ушкодження та пошкодили музичні інструменти. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) ККУ. Наразі встановлюють обставини, причини та причетні до інциденту особи», — повідомила «Захід.нет» речниця обласної поліції Світлана Добровольська.

У телеграм-каналі «Типовий Львів» користувачі опублікували ще одне відео, на якому видно розбиту гітару та звуковий підсилювач. Під дописом вказано, що «приїхали радикали і розбили музикантові апаратуру. Кажуть, це була молодіжна організація ГО «Сокіл». Проте керівник ГО «Сокіл» Богдан Федунь у коментарі «Захід.нет» заперечив причетність членів організації до цього інциденту: «Рейд проводили невідомі патріотичні організації. Ми проводили такі рейди раніше неодноразово, але це не ГО «Сокіл» робила. І ніхто не прив’язувався до такої акції. Загалом ми такі рейди підтримуємо. Коли проводимо такі рейди, ми робимо більш профілактичні розмови. Але бачимо, що треба такі акції відновлювати».

Нагадаємо, у червні 2019 року були затверджені правила для вуличних музикантів, згідно з якими для виступів на вулицях міста необхідно отримати спеціальний дозвіл від міської комісії з вуличного мистецтва. Наразі невідомо, чи мав побитий музикант такий дозвіл.

Максим Вітошинський виявився онуком відомого оперного співака, народного артиста України, львів’янина Романа Вітошинського. Про це повідомляє prolviv.com, пишуть «Львівські новини». «За день до того, як на нас напали, ми співали на площі. Хлопець із дівчиною замовили у нас пісню Висоцького про Одесу. Російською. Я заспівав. Після цього до мене підійшла ця дівчина і почала висувати претензії. Мовляв, її обурює, що я співаю в центрі Львова російською мовою. Я це озвучив в мікрофон, так і сказав: «До мене підійшли дівчата і сказали, що їх обурює, що я співаю російською. Як на мене, потрібно їм просто побажати гарного вечора і нехай йдуть далі», — розповів Вітошинський.

Виконавець зазначив, що люди його підтримали, проте дівчата, які висунули претензії, заявили про порушення закону. «Потім вони дістали телефони і почали знімати мене на камеру. Я їм відповів українською: «Я маю право висловлюватися тією мовою, якою вважаю за потрібне». Я вважаю, що у творчості немає мови. Вони почали закидати в мій бік, що я мocкaль і порушую мораторій. Я відповів, що я російськомовний українець. А мій дідусь, Роман Зенонович Вітошинський — народний артист України», — додав музикант.

За його словами, наступного дня після словесного конфлікту під час приготування групи до виступу відбувся напад. «Ми тільки розклали інструменти, як підлетіло приблизно сім осіб. Всі відразу: перцовка в очі, мовляв, ми вас попереджали. І почали все трощити», — зазначив Вітошинський.

Згідно з інформацією, музикант отримав забій двох ребер внаслідок нападу, а також йому розбили губу. Крім того, як стверджує хлопець, він зазнав матеріальних збитків на суму 35 тисяч гривень. Вітошинський додав, що після інцидeнтy не припинятиме виступи.

В ефірі телеканалу «НТА» він зазначив: «У моєму репертуарі російських пісень дуже мало, приблизно п’ять відомих композицій. Крім того, якщо до нас підходять, особливо бійці, з проханням не співати російською, ми припиняємо. А ще мені цікаво: якби я виконував твори Андрія Макаревича, який від самого початку проти окупації України, то якою була б реакція?»

Львів’янка Наталія Маркевич, яка зробила зауваження музикантам через виконання пісень мовою агресора, в ефірі телеканалу сказала: «Коли почула пісні російською мовою, спершу підійшла і зробила культурне зауваження, яке проігнорували. Вирішила підійти ще раз. Почекала, поки музикант закінчить співати, і хотіла спокійно нагадати йому про мораторій, а також про війну. Його реакція була дуже агресивна. Якщо реакцію музиканта ще можна зрозуміти, бо для нього це бізнес, а гроші, на жаль, не пахнуть, то реакція натовпу була ще гірша. Багато нетверезих людей його підтримали. Мені сказали, що якщо мені не подобається, щоб я йшла далі. Але я була на площі Ринок, у публічному місці, а не на концерті, на який купила квиток. Чому я маю у своєму місті змінювати місце перебування тільки тому, що поруч лунає музика мовою окупанта?». Дівчина також додала, що в умовах війни російська музика перестала для неї бути культурним продуктом, а є тільки засобом пропаганди.

Наталя БОРИСЛАВСЬКА

Share.

Leave A Reply