Четвер, 28 Березня

Площа Коліївщини чи площа Сусідів?

Міський голова Львова Андрій Садовий повідомив, що орієнтовно 12 вересня планують відкрити оновлену площу Коліївщини. Також він озвучив ідею перейменувати площу на площу Сусідів.

«Якщо пригадати, якою була ця площа до реставрації, і якою вона є тепер — це дві великі різниці. Поміняні всі мережі та комунікації, нова бруківка, будуть нові крісла, нові смітники, і сама криниця, з якої буде йти вода. Ми працюємо над тим, щоб якість води була кращою. Змінюючи всі мережі, ми робимо крок до того, щоб вода була ще чистішою — як з джерела, щоб була у крані. Тому, думаю, воду з криниці можна буде пити», — цитує мера пресслужба Львівської міської ради. Вартість проєкту приблизно 3 млн грн, місто надало 1 млн грн, а 2 млн грн — кошти з європейських грантів, поінформували в мерії.

Щоправда, не всім такі зміни до вподоби. «Жаль мені того скверика. Було таке потульне і зеленіше. Фонтан як був мало на фонтан подібний, так став каналізаційним колектором з виду. Так як там роботи велися, то розповзеться та «краса» дуже швидко. Сумнівне таке «покращення», — коментує у фейсбуку художниця Olena Zelena.

«Площа історично цікава, тут є багато нашарувань, ми старалися все це віднайти і ознакувати. Під час археологічних досліджень знайдено розміщення старої історичної криниці. Ми запроєктували її відновлення на тому ж місці, де її знайшли археологи. Так само можна побачити відтрасовані будинки — те, що знайшли під час археологічних розкопок, і сам мур, який проходив вже більше по вул. Братів Рогатинців», — зазначила архітекторка Ольга Криворучко.

Також тут відмовилися від традиційних вуличних лавок, натомість змонтують стільці. «Мешканці були проти лавок, бо вони бояться скупчення великих компаній і якоїсь нецензурної поведінки до пізнього вечора. Крісла — як символ того, що тут будуть сидіти мешканці. Бо мешканці часто виходять зі свого будинку зі своїм стільцем — є така традиція», — пояснила Ольга Криворучко. Як нагадала начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко, капітальний ремонт території пл. Коліївщини проведений в рамках проєкту «ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину».

У соцмережах ініціатива міської влади перейменувати площу Коліївщини саме на площу Сусідів зумовила палці дискусії. Є ті, хто загалом проти перейменування, є такі, кому подобається новий варіант назви, а також ті, хто за перейменування, але проти назви, яку озвучив міський голова Садовий, натомість пропонують відновити одну з історичних назв — Векслярська або назвати іменем Героя України. Дописувачі також проводять паралелі з ідеєю міської влади перейменувати площу Маланюка на площу Музики, зазначаючи, що міський голова тяжіє до «легких» назв, намагаючись уникнути гострих кутів.

Роман Шмідт: «За сусідів! Дякую за таку ініціативу. Площа Коліївщини — було занадто для Львова, його мешканців і історії».

Tetyana Denysova: «А яких сусідів? То, може, тоді всі вулиці міста Львова перейменувати: вул. Сусідів-1, вул. Сусідів-2, вул. Сусідів-3… Бо всі там живуть вікно у вікно. Норми відстані між будинками забудовниками не дотримуються».

Sofiya Fedyna: «А назвати вулицю іменем Героя України слабо? А то Львів офіційний всіляко відкараскується від вшанування своїх захисників… Я за залишення цієї назви. Але якщо вже і давати нові імена — то щонайменше це мають бути імена Героїв, а не якихось сусідів».

В обговоренні львів’яни висловлюють своє ставлення до руху Коліївщини, зокрема до того, що таку назву має площа в центрі єврейського кварталу.

  Микола Бандрівський: «Чому українцям віддавати свою історію? На тому місці єврейський квартал почався щойно з XV — XVI століття. А в XIV і XIII століттях на тому місці була щільна давньоруська забудова. Під час археологічних розкопок на вул. Федорова, 28 знайдено великі бронзові хрести-енколпіони XIII — XIV століття, давньоруські предмети побуту і прикраси та цілу систему житлово-господарських споруд. В одній з дерев’яних криниць виявили два мідних казани. І там же — прегарний скарб священничого облачення у вигляді нагрудних оздоб… В європейській історії було чимало національно-визвольних рухів і звичайних повстань проти гніту (релігійного чи національного), але сьогоднішні європейські історики не називають це «погромами», не засуджують, а об’єктивно висвітлюють. І, тим більше, не відрікаються від своєї історії, якою б вона не була» .

  Siania Bashta «Ну, гайдамаки якраз і повстали проти сусідів… І якщо то протуристичне політичне перейменування, то треба йти глибше в історію тієї площі, там були чудові назви…»

Ігор Осідач Бурлака «Площа «Імені реконструкції площі Садовим»! Або площа «Поганого громадського транспорту».

  Jurko Voloshchak: «Мені не подобається ні Коліївщини, ні Сусідів, бо ні з одним, ні з іншим жодного локального пов’язання. З першим ясно, а сусідів там практично нема, в центрі вже неможливо жити, хіба площа Ресторанів чи Кнайп. Пропоную повернути давню назву Векслярська. Так називали її бабця, батьки і я інакше не називаю. Ця назва звучить цікаво, запам’ятовується і має тривале історичне підґрунтя — 1871 — 1950 рр. Сусідів звучить совково, а для мене ще й як це «мілоє созданіє Сосєдов».

  Ігор Чорновол: «Не дуже коректно так було називати площу в самому серці єврейської дільниці. Коліївщина відзначилась єврейськими погромами. Гадаю, хто називав, про це знав».

Юрко Сілецький: «Сусідів однозначно ні. Але назву площі варто змінити. Адептам історії і пам’яті наголошую, що в Умані гайдамаки вирізали не лише єврейське і польське населення, а й уніатів, тобто греко-католиків».

Andriy Pavlyshyn: «Ну, справа тут дуже тонка. За цією ж логікою в одному із міст Польщі змусили змінити назву з вул. Шевченка на вул. Франка. Головний аргумент полягав у тому, що Шевченко написав «Гайдамаків», що возвеличують Коліївщину, тобто різанину польського населення. За цією логікою потрібно змінити назви вулиць Хмельницького і Дорошенка, бо їхні війська штурмували Львів, Володимира Великого — бо знищив білих хорватів… І так можна продовжувати довго… Тут треба дуже обережним бути із тим джином, бо потім знову його в пляшку повернути буде неможливо.

З тим, що недоречно називати так площу в історично єврейській дільниці міста, згідний. Думаю, можна прийняти Соломонове рішення — перенести назву в інше місце, а цій площі повернути одну із попередніх назв чи більш нейтральну. Але площа «Сусідів» якось трохи дивно звучить.

Коліївщина — кавалок нашої історії. Досить непростий і з ним ми маємо собі порадити. Та й не тільки з ним».

Підготувала Наталя ДУДКО

Share.

Leave A Reply